Sobota 23. september 2023

extra plus

December 2007

Aktuálne číslo

mKresby: Andrej MišanekmKresby: Andrej Mišanek

Máte slovo

STV - zber odpadu?
Milan Kňažko odrazu zistil, že mu je dobrá aj STV, ktorú občania dotujú nielen daňami, ale aj koncesionárskymi poplatkami! Preto je celkom (ne)pochopiteľné, prečo STV berie odpad z komerčných televízií. Nikodým, Malachovská, Bičan... Ľudí už určite nebavilo pozerať sa na afektovanú, jačiacu Ivetu! Bičan, celkom znesiteľný pri varení, v relácii 5 proti 5 jačí ako Viktorka na splave... Niečo otrasné! Dokedy budú ešte parazitovať na peniazoch daňových poplatníkov? Ľahko je im hrať sa na súkromníkov za štátne. Okrem toho občania živia aj športovcov, ktorí pobehujú pred prázdnymi tribúnami. Pre koho je tzv. Národné tenisové centrum? Nie je prejavom megalománie stavať veľké štadióny, keď hŕstke divákov stačia aj malé štadióny? Napokon, kto len trošku vyniká, odchádza za dolármi do sveta. Aj za štátne vyštudovaní lekári, inžinieri... „Prax" získavajú ako umývači riadu, skladníci, pomocníci na stavbách. V tejto súvislosti mi napadla otázka, za akú vlasť bojujú černosi v uniformách americkej armády. Je to podobnosť čisto náhodná?

Čitateľ E. F.


Modlím sa za Fica

Pán Lipšic, prečo sa za každú cenu snažíte vyrovnať aroganciou a hlúposťou Ivanovi Miklošovi, klamstvom a nadutosťou Csákymu, Hrušovskému a Dzurindovi? V relácii O 5 minút 12 ste tvrdili, že súčasná vláda nedbá o ľudí mladších ako 50 rokov. Je to hlúposť. A podobnú hlúposť vyslovil aj váš spoluvládca Dzurinda, keď vyhlásil, aby sme si my dôchodcovia išli vraj pýtať dôchodky od Colotku a Biľaka. My sme svojimi daňami prispievali na vybudovanie Východoslovenských železiarní, ropovodu, plynovodu, k elektrifikácii Slovenska... Úžitok z toho všetkého, čo komunisti z našich daní vybudovali, mal byť dnes použitý na naše dôchodky a zdravotníctvo. No vy ste spolu s vašou gaunervládou všetko za mastné provízie rozpredali. Tak, ako ste vy za osem rokov zničili Slovensko a ožobráčili slovenský národ, sa nepodarilo komunistom za 40 rokov. Do chudoby ste Slovensko priviedli vy, tzv. kresťania. Je mi ľúto, že to musím vysloviť, pretože som veriaca a ani ja, ani nikto z mojej rodiny nikdy nebol členom KSS. Denne sa modlím za nášho premiéra Roberta Fica (aj keď je to bývalý komunista), lebo má dobré srdce, aby mu dobrotivý Boh dal dobré zdravie, nech to s tou vašou súčasnou opozičnou bandou vydrží.

Gizela Radošská, Nitra

Sny sú silnejšie?
Sny našich južných susedov sú stále živené nádejou vybudovať tzv. veľké Maďarsko. Nie a nie prijať realitu. Ani po trpkých dejinných poučeniach Maďari nedokážu začať úprimný sebapoznávací proces v záujme zlepšenia politickej klímy v strednej Európe. Dusno v budapeštianskej politike zhoršuje aj založenie súkromnej armády strany Jobbik, ktorej ideológia sa stretáva s porozumením nemalej časti maďarskej pospolitosti aj v okolitých štátoch. Tým, čo si pamätajú nemeckú SS a maďarské Šípové kríže, behá mráz po chrbte. EÚ zatiaľ drieme. Keby to bolo na Slovensku, to by si „prajní" politici a „objektívni" novinári pochutnali na súčasnej vláde! S našimi južnými susedmi máme trpké skúsenosti. Nemusíme ani zachádzať do ďalekej minulosti, stačí si spomenúť na výstavbu Vodného diela Gabčíkovo-Nagymaros. Aj tu arogancia Budapešti ukázala, aká je podstata maďarskej politiky: neetickosť hraničiaca s bezohľadnosťou podriadenou len maďarským záujmom. Ignorujú nielen nevypovedateľnú zmluvu o výstavbe spoločného diela, ale aj rozhodnutie Haagu. Kedy a kto donúti Maďarov k racionálnej spolupráci?

Laco Bobák, Košice

Kam smeruje Bratislava?
Podľa správ z mestského magistrátu Bratislavy sa mesto pripravuje na veľkolepé oslavy Silvestra. Na mnohých námestiach budú koncertovať slovenské i zahraničné hudobné skupiny. Bratislava priloží ďalšiu tehličku pri stavbe európskeho mesta, ktoré si vrcholní predstavitelia tak prajú. Veď naše hlavné mesto chce byť svetové, prinajmenšom nahradiť Brusel, a tak sa už niekoľko rokov snaží charakter slovenského mesta čím skôr zlikvidovať. Výsledkom je český Čumil, nemecký Schöne Náci, socha maďarského revolucionára, vraha slovenských národných buditeľov Lajosa Kossutha, ako aj ďalšie pamätníky - dunajský most pomenovaný po nemeckej rafinérke Apollo a nová štvrť blízko budovy SND pomenovaná Eurovea, a nie napríklad po niektorom slovenskom dramatikovi. Po 15 rokoch bola konečne dokončená verná skulptúra Milana Rastislava Štefánika. Tešíme sa, že popri zastrčenej buste Andreja Hlinku v Ružinove bude mať mesto sochu tohto významného Slováka. Je tu však problém - kam ju umiestniť a kedy ju vlastne postaviť na čestné miesto? Podľa magistrátu sa odhalenie uskutoční 4. mája 2009. Dovtedy bude socha zapadať prachom. Zaslúži si Bratislava byť hlavným mestom Slovenskej republiky? Nezaslúži! Veď chce slúžiť všetkým, len nie Slovákom!

Juraj Janošovský, Sereď

Krutý výsmech mŕtvych
Obyvatelia dedinky Čierny Potok v okrese Rimavská Sobota si v novembri pripomenuli smutné 63. výročie zavlečenia ich spoluobčanov hortyovskými nyilašovcami do koncentračného tábora Dachau. Ani jeden z nich sa nevrátil - všetci zahynuli. Niekoľkí pamätníci so slzami v očiach spomínajú na besnenie nyilašovcov počas celej okupácie. Nechápu, ako môže niekto tvrdiť, že počas vojny si žili Slováci na okupovanom území spokojne. O to viac je bezostyšnou drzosťou tvrdenie poslanca Miklósa Duraya, ktoré vyslovil 10. apríla 2007 v Hospodárskych novinách: „Choďte sa pozrieť do obce Čierny Potok. To je čisto slovenská dedina, ktorá vznikla po roku 1922. Obyvatelia neodišli a nič sa im nestalo. Aj ďalšie také dediny sú. Medzi Slovákmi a Maďarmi nikdy neboli otvorené spory..." Takže, pán poslanec, podľa vás je desať nevinných mŕtvych počas fašistického horthyovského obdobia vzorom idylického spolunažívania? Vaše tvrdenie je krutým výsmechom mŕtvych a potupou živých. Je pravda, že medzi občanmi nie sú trenice, tie sú medzi vami politikmi. V obci je niekoľko zmiešaných manželstiev a ani medzi susednými dedinami sa spoluobčania „nežerú" tak ako vy v politike. Bolo by načase, keby ste sa viac venovali potrebám občanov a nerozdúchavali národnostné vášne. Máme iba jedno želanie: aby sa „besnenie" spred 63 rokov viac neopakovalo. Obavy v nás vyvolávajú udalosti v Budapešti a Prahe, kde ulicami opäť pochodujú čierne čižmy.

JUDr. Jozef Pupala, Čierny Potok

Prelud velikášstva?
Nenadarmo sa o Maďaroch hovorí, že sú to dokonalí prekrúcači faktov a klamári. Presvedčila som sa o tom aj nedávno, keď v televíznej relácii 0 5 minút 12 hovoril podpredseda SMK J. Berényi. Keď bola reč o udalostiach v Černovej pred 100 rokmi, pán Berényi tvrdil, že medzi žandármi boli aj Slováci. To je prekrúcanie faktov. Vie si niekto predstaviť, že by mohol byť v maďarskom žandárstve zamestnaný človek, ktorý by sa nehlásil za Maďara? A pokiaľ boli medzi žandármi aj pomaďarčení etnickí Slováci, potom je to dvojnásobný hriech Maďarov. Keď hovoria o najväčšom maďarskom básnikovi Petöfim (Petrovičovi), zatajujú, že bol pôvodom Slovák, podobne ako maďarský národný hrdina Kossuth, ktorého predkovia boli paradoxne slovenskí národovci z Turca. Keď hovoria o skladateľovi Erkelovi, ktorý je autorom melódie maďarskej hymny, nikdy nepovedia, že bol Nemec. A rovnako je to aj s ďalšími veľkými „Maďarmi".

E. Tabánska, Nitra

Nedrží sa faktov
Publicista Eduard Chmelár uverejnil v internetovom blogu článok, zameraný proti slovenským historikom, ktorí podpísali stanovisko k Lex Hlinka. Obvinil ich, že „zámerne a hrubo zavádzajú verejnosť, alebo vyslovene klamú". Onálepkoval ich prívlastkami neoľudáci, neonacisti, neofašisti či obhajcovia Hitlera. Na konci pamfletu ich s pokryteckou povýšenosťou vyzval na „otvorenú odbornú diskusiu". Akým právom si dovolí bezdôvodne urážať uznávaných odborníkov? Po osočovaní historikov nasledovala znôška znevažujúcich tvrdení proti Hlinkovi. Na záver sa Chmelár dostal k údajnému „bonbóniku". Mal ním byť Hlinkov výrok na piešťanskom 7. zjazde HSĽS v roku 1936: „Práve tak, ako má Taliansko Mussoliniho a Nemecko svojho Hitlera, Slováci majú Hlinku." Ide o výrok vytrhnutý z kontextu, lebo Hlinka hovoril o slovenských otázkach a programe strany. Preštudoval som si v Slovenskom národnom archíve hlásenie Prezídia Policajného riaditeľstva v Košiciach, o ktoré sa Chmelár opiera, ale tam nie je napísané ani slovo, že by sa Hlinka prihlásil k politike Hitlera či Mussoliniho. Mimochodom, heslo „Hitler, Horthy, Hlinka, to je jedna linka", napísali komunisti na asfalt ulice na viacerých miestach v Piešťanoch (SNA, KÚ, kr. 135 č. j. 55511 „Úradný záznam" Okresného úradu v Piešťanoch, z 23. 9. 1936). Tvrdiť, že to bolo heslo HSĽS, je lož a prekrúcanie faktov. Sám Chmelár by sa mal riadiť slovami, ktorými poučuje iných: historik sa má držať faktov.

Stanislav Májek