Piatok 21. jún 2024

extra plus

December 2007

Aktuálne číslo

Koláž: Andrej MišanekKoláž: Andrej Mišanek

Žalostná chyba USA

Vojna proti terorizmu pod vedením Spojených štátov amerických je „katastrofou" a Washington a jeho spojenci musia zmeniť svoju politiku v Iraku a Afganistane, aby sa im podarilo poraziť al-Káidu. 

V správe, ktorú zverejnili v Británii, to tvrdí nezávislý think tank, ktorý sa zaoberá globálnou bezpečnosťou.

Oxford Research Group v správe napísal, že Západ svojou stratégiou po útokoch z 11. septembra 2001 na USA, hrozbu islamského extrémizmu nepotlačil, ale dokonca ho podnecuje.

„Každý aspekt vojny proti terorizmu v Iraku a Afganistane je kontraproduktívny, od strát na civilných životoch až po masové zatýkanie bez súdu.

V skratke - je to katastrofa," píše autor správy Paul Rogers. „Západné krajiny musia jednoducho čeliť nebezpečným chybám urobeným za posledných šesť rokov a uvedomiť si potrebu zavedenia nových politík," tvrdí Rogers, profesor univerzity v Bradforde.

Rogers zároveň upozorňuje, že vojenský zásah proti Iránu by celú situáciu ešte viac vyostril. „Vojna s Iránom veci oveľa zhorší, nahrá priamo do rúk extrémnym elementom a v celom regióne spôsobí ešte viac násilia," povedal profesor a dodal:

„Nech sú problémy s Iránom akékoľvek, vojne sa treba za každú cenu vyhnúť, chyby, ktoré sa už urobili, úplne zatienia dôsledky vojny s Iránom."

Invázia do Iraku v marci 2003 pod vedením USA bola „žalostnou chybou", ktorá vytvorila bojovú zónu pre extrémne elementy napojené na al-Káidu, alebo inšpirované jej vodcom Usámom bin Ládinom.