Foto: archív
Moskva: Západ na Východe
Metropola zrkadlom nového Ruska
Pavol David
Rusko sa mení zo dňa na deň. Začal to druhý ruský prezident Boris Jeľcin svojou bezbrehou orientáciou na Západ, najmä na USA, popustením úzd elementárneho poriadku, na ktorý je odkázaná aj demokracia.
Nastali masové presuny od zamestnanosti k nezamestnanosti, od statočnej práce k špekuláciám. Obyvateľstvo Ruska sa novorozvrstvilo.
Proletariát zostal, ale aj z neho vzišlo čosi nové. Tzv. novyje Russkije sú spoločenskou vrstvou s vlastnou kultúrou, slangom, gestami neverbálnej komunikácie, nepísanými pravidlami a špecifickým zmyslom pre zábavu a odpočinok.
Spoločenstvo ruských zbohatlíkov za posledné roky vyťažilo z rozpadu Sovietskeho zväzu, chaosu, korupcie, konexií, podnikavosti a ostrých lakťov. Cesta „nových Rusov" k rozprávkovému bohatstvu viedla často cez organizovaný zločin.
Nástup prezidenta Vladimira Putina znamenal potlačenie negatívnych trendov v ruskej spoločnosti - najmä návrat k poriadku, posilnenie ekonomického vplyvu štátu a zastavenie nárastu chudoby.
Rozbehnutý vlak sa však už zastaviť nedal, a tak rozdiel medzi majetnými a väčšinou ostatných je aj dnes neraz priepastný.
Svet zbohatlíkov
Typický nový Rus je muž stredných rokov, dbajúci o seba, s hrubou zlatou reťazou okolo krku, prsteňmi a zlatými hodinkami, pod pazuchou má veľkú náprsnú tašku s peniazmi a v ruke mobilný telefón.
Nový Rus miluje luxusné limuzíny, veľké americké a japonské džípy, má rád poľovačku a odpočinok v ruskej saune si nevie predstaviť bez alkoholu a žien ľahších mravov.
V Rusku koluje nespočetné množstvo vtipov o nových Rusoch, ktoré sú založené na predstave, že zbohatlík je človek jednoduchý až primitívny a má toľko peňazí, že ich jednoducho nedokáže utratiť.
Jeden z nich prišiel na nápad, ako ponúknuť alternatívne darčeky pre bohatých, ktorých uniformite sa už každý vysmieva: na prestížnej ulici Starý Arbat založil obchod, ponúkajúci márnotratným ruským zbohatlíkom a turistom zo Západu množstvo suvenírov, symbolizujúcich vrstvy nových ruských boháčov.
Za cenu od sto dolárov vyššie sú tu na predaj porcelánové autíčka značky Mercedes a Lexus, postavičky podnikateľov s mobilom v ruke či mobilné telefóny z dreva, ozdobené ruskými ľudovými motívmi. Okrem iného je tu dostať napríklad šál so slovami: Poďakuj sa mi, že ma máš!
Možno ho venovať komukoľvek, koho chce zbohatlík upozorniť, že mu je zaviazaný. Obchod má príznačný názov Svet nových Rusov. Majiteľ obchodu prišiel na nápad po tom, keď pri istej príležitosti dostal mnoho rovnakých neosobných darov - tri perá a osem zapaľovačov...
Drahé Vianoce
Moskva si čoraz viac prehlbuje imidž poprednej svetovej metropoly. Slávnostne vyzdobené výklady moskovských obchodov už od 1. decembra pripomínajú ruskej verejnosti najkrajšie dni v roku, a nie je to nijaká náhoda - skôr zákonitosť či priam zákon. Moskovská radnica neponechá nič na náhodu a vianočnú výzdobu rok čo rok jednoducho prikáže.
Nariadenie moskovskej radnice o slávnostnej výzdobe obchodov okrem záväzného dátumu opisuje aj nevyhnutné atribúty výzdoby - stromček, deda Mráza, osvetlenie, ale aj plagát pripomínajúci výročie bojov o Moskvu. Úrady a ostatné inštitúcie dostali na novoročnú výzdobu viac času.
Vianočné sviatky prežije väčšina Moskovčanov pri nákupnom zhone. Pravoslávne Vianoce totiž pripadajú až na začiatok januára. Aj preto sa predaj vianočných stromčekov, ktoré Rusi zdobia k Novému roku, začína v Moskve oficiálne až 20. decembra.
Obchody sú preplnené reklamnými ponukami, ozdobami a cukrovinkami. Len moskovské vinárske závody dodajú na trh hlavného mesta štyri milióny fliaš šampanského a nebude ani nedostatok stromčekov. Ruská pošta vytlačila dva milióny obálok s podobizňou deda Mráza a „hudobnou" pohľadnicou.
Na 357 verejných miestach v Moskve sa budú ruské vianočné stromčeky predávať v prepočte po dva-tri doláre za meter výšky.
Až desať percent vianočných stromčekov vyšľachtených odrôd a dokonalých tvarov sa na moskovský trh dovezie zo Škandinávie a Kanady a dobre situovaní Moskovčania za ne zaplatia až po 50 dolárov za meter výšky.
Lacnou záležitosťou nie sú v Rusku ani umelé stromčeky. Atribúty Vianoc z Ázie stoja približne sto dolárov, ak pochádzajú z krajín Európskej únie, ich cena je ešte o polovicu vyššia.
Čoraz viac predovšetkým nemajetných obyvateľov Moskvy si preto vystačí len so zelenými konárikmi z parku. Všetci si už nie sú rovní ani tu. Aj Moskva sa drží západného spôsobu života.