Nedeľa 24. september 2023

extra plus

November 2007

Aktuálne číslo

V Horthyho šľapajach?

Maďarská extrémistická organizácia, ktorej existencia a militantná rétorika vyvoláva spomienky na pronacistický režim krajiny počas druhej svetovej vojny, nedávno prijala 600 nových členov na slávnosti, ktorá sa konala vo vojenskom duchu.

Príslušníci Maďarskej gardy prišli na Námestie hrdinov v Budapešti v bielych košeliach a čiernych uniformách, ozdobených červeno-bielymi pruhmi, čiže farbami spojených s pronacistickým režimom Šípových krížov.

Na slávnosti sa zúčastnilo približne 2-tisíc ľudí. Maďarský režim Šípových krížov bol zodpovedný za deportáciu približne 450-tisíc židov do nacistických koncentračných táborov. Maďarskú gardu založila krajne pravicová politická strana Jobbik, ktorá nemá zastúpenie v parlamente.

Jónás Levente, hovorca strany Jobbik, vyhlásil: „Cieľom Maďarskej gardy je dokončiť prechod od komunizmu." Na novinársku otázku, ako by sa to mohlo urobiť, uviedol: „Teraz nemôžem na túto otázku odpovedať."

Dodal však, že vodcovia Maďarskej gardy vyzývajú členov, aby sa cvičili pri narábaní so zbraňami.

Premiér Ferenc Gyurcsány požiadal hlavného prokurátora, aby Maďarskú gardu sledoval po tom, ako strešná organizácia maďarských židov Mazsihisz vyhlásila, že uniforma Maďarskej gardy nápadne pripomína uniformy fašistických hnutí zo 40. rokov minulého storočia.

Gyurcsány zoskupenie označil za hrozbu pre európske demokratické hodnoty a „hanbu Maďarska". Fidesz, hlavná opozičná pravicová strana, ho obvinila z toho, že kauzu Maďarskej gardy zneužíva na odvedenie pozornosti od ekonomických a sociálnych problémov krajiny.

Ministerstvo zahraničných vecí SR vyjadrilo znepokojenie nad tým, že v Budapešti sa uskutočnila prísaha nových príslušníkov Maďarskej gardy.

„Legálne fungovanie polovojenských zoskupení, vykazujúcich prvky a symboly agresívnej a fašistickej ideológie, je v členskej krajine EÚ a NATO hrubým popieraním hodnôt a demokratických princípov integrujúcej sa Európy, ktorá by toto nemala nechať bez povšimnutia," píše sa v stanovisku MZV SR.

Ministerstvo oceňuje odmietavý postoj maďarského premiéra Ferenca Gyurcsánya k Maďarskej garde, ale zároveň je prekvapené, že Maďarská garda bola vôbec zaregistrovaná a že doteraz neprišlo k zákazu tohto militantného a revizionistického zoskupenia, ktoré podľa vlastných vyhlásení mieni svoje aktivity rozširovať aj mimo územia Maďarska.

SITA/AFP


Povedali o Maďarskej garde

„To je jednoducho škandál!"

(poslanec Smeru-SD a predseda Zahraničného výboru NR SR Boris Zala)

„Tu netreba byť diplomatom. Niektorí maďarskí predstavitelia problém gardy zľahčujú. To, že ju prezident László Sólyom bagatelizoval, je zlé. Veď garda vyzvala na ‚vojenskú obranu' maďarských hraníc pred Slovenskom, Rumunskom a Srbskom, čo je v EÚ niečo nemysliteľné."

(poslanec NR SR a podpredseda SDKÚ Eduard Kukan)