Nedeľa 24. september 2023

extra plus

November 2007

Aktuálne číslo

Anketa Extra plus

Považujete silnejúcu Maďarskú gardu za nebezpečenstvo pre politickú stabilitu Európy?

áno 6
nie 1

Ivan Lexa
exriaditeľ SIS a bývalý poslanec NR SR
áno
Vidím tam prvky známe z obdobia pred nástupom fašizmu v Nemecku, čo je mimoriadne nebezpečné pre celú Európu.

Ján Cuper
advokát a vysokoškolský pedagóg
áno
Je to súčasť odvekej tragikomédie, ktorou Maďari od rozpadu Rakúsko-Uhorska traumatizujú strednú Európu. Jej nebezpečenstvo nevidím vo vojenskej sile, skôr v tom, že oživuje fašizoidné spôsoby presadzovania tzv. veľkomaďarských záujmov.

Ján Slota
predseda SNS a poslanec NR SR
áno
Znaky, ktoré nesie činnosť Maďarskej gardy, sú veľmi nebezpečné v každej demokracii. Je šokujúce, že chce verbovať do svojich radov občanov iných štátov. Orgány Európskej únie by mali rýchlo vyslať jasný signál maďarskej vláde, aby si doma urobila poriadok a aby nám tu nehrozilo ďalšie Kosovo.

Eva Jaššová
psychologička
áno
Pri slávnostnom sľube zazneli aj slová - tu bude tiecť krv! Gardy sú však iba vyčnievajúcou časťou mohutného ľadovca maďarskej iredenty a šovinizmu.

Dušan Jarjabek
poslanec NR SR
určite áno
Keďže to nerieši Budapešť, je najvyšší čas, aby sa tým začala zaoberať EÚ, pretože tento problém presahuje rámec Maďarska.

Milan S. Ďurica
historik
?
Nepoznám dôkladne maďarskú legislatívu ohľadom spolčovacieho práva a štátnej kontroly podobných organizácií. Je to však vnútorný problém cudzieho štátu, ktorým by sme sa nemali príliš zaoberať. Bráňme si radšej to málo našej suverenity, ktoré nám ešte zostáva.

Pavol Holeštiak
člen Rady STV a riaditeľ Úradu Žilinského samosprávneho kraja
nie
Sú to len nostalgické výlevy a ľútosť za viacerými prehrami zo strany Maďarov v minulom storočí.

Jozef Hrdlička
predseda KSS
áno
Je to jeden z prejavov narastajúcich neofašistických tendencií, ktoré prehlbujú národnú neznášanlivosť a sociálne vypätie. Znepokojuje ma aj pôsobenie Mussoliniho vnučky v Európskom parlamente a u nás činnosť Slovenskej pospolitosti.