Štvrtok 20. jún 2024

extra plus

November 2007

Aktuálne číslo

Reprodukcia: archívReprodukcia: archív

Silvia na nule

Erika Lehotszká

Dôveryhodnosť moderátorky politických diskusií TV JOJ Silvie Kušnírovej po jej alkoholickom excese klesla na nulu. Napriek tomu sa vrátila na televíznu obrazovku s kamenným výrazom v tvári. Akoby sa nič nestalo a ona sa iba vrátila z dovolenky.

Je jej návrat po vážnom prečine väčšmi amorálnosťou jej samotnej, alebo skôr vedenia televízie? Správnou odpoveďou je druhá možnosť. 

Tým, že JOJ-ka Kušnírovej umožnila „bezbolestný" návrat do moderátorského kresla, v ktorom sa mladá dáma neunúvala za svoje zlyhanie ospravedlniť divákom aspoň jednou holou vetou, vytvorila vážny precedens a povzbudila aj ďalších žurnalistov: ste nedotknuteľná elita, môžete beztrestne spáchať čokoľvek, nebudete za to pykať stratou možnosti vykonávať svoje povolanie.

Rozhodnutie TV JOJ v prípade S. K. je skrátka škandál, zapadajúci do kontextu amorálností súčasného Slovenska. Kušnírová má šťastie, že nie je moderátorkou napríklad v britskej BBC, kde praxovala pred voľbami 2006, pretože by už nikdy nemohla prekročiť prah tejto televízie.

Ktovie, možno by Silvia nezmizla z obrazovky ani vtedy, keby opitá niekoho autom zabila. Odsedela by si pár rokov, potom by ju za dobré správanie predčasne prepustili z väzenia. Vyhlásila by, že aj ona je len obyčajná mladá žena a mohla by moderovať ďalej.

Absurdné? A prečo, keď Skrúcaný a Labuda vzali život trom ženám, za čo boli potrestaní viac-menej symbolicky a obidvaja teraz bez problémov žartujú a moralizujú v 7edem sro a v SME? 

Pobavenie u čitateľov istého periodika musel vyvolať rozhovor s Kušnírovou, kde povedala, že nájsť si momentálne inú prácu by bolo omnoho ľahšie, no ona si zvolila ťažšiu cestu: zostať moderátorkou politickej diskusnej relácie.

Vyplýva z toho, že je vlastne hrdinkou, keď neodišla z televízie. Mám pocit, že pred každým verejným vyjadrením by mala slečna Silvia pre istotu fúknuť do detekčnej trubičky, prípadne inak dôveryhodne preukázať, že práve nie je pod vplyvom návykových a omamných látok.