Utorok 26. september 2023

extra plus

November 2007

Aktuálne číslo

Prelomový rozpočet

Róbert Hölcz

Štátny rozpočet ako hlavný nástroj fiškálnej politiky vlády na rok 2008 môžeme označiť za prelomový. Dôvodom je nízky deficit: rozdiel medzi príjmami a výdavkami predstavuje 31,98 miliardy korún, čo vo vzťahu k hrubému domácemu produktu predstavuje len 2,3 percenta.

Tým spĺňa požadované kritériá nášho vstupu do eurozóny. Oproti roku 2005 sa jeho príjmy zvýšili o viac ako 35 percent, výdavky o takmer 19 percent a nebyť negatívneho vplyvu kapitalizačného piliera, bol by deficit len 1,1 percenta HDP, čo sa doteraz nepodarilo nijakej vláde.

Rozpočet najviac doprial oproti predchádzajúcemu roku poľnohospodárom, ministerstvu financií a kultúry. Menej spokojné budú rezorty Tomanovej, Harabina a Kubiša.

V rozpočte sa ráta s vyplatením obligátneho príspevku pre dôchodcov, podporou rozvoja bývania, vyplatením štrnásteho platu sudcom a očakáva sa aj valorizácia platov učiteľov.

V zdravotníctve sa zvyšujú platby za poistencov štátu, narodenie prvého dieťaťa sa podporí sumou 25-tisíc Sk. Napriek pozitívnemu ekonomickému vývoju sa z Bruselu ozývajú pochybovačné hlasy o trvalej udržateľnosti konvergenčných kritérií zavedenia euromeny u nás.

Spochybňujú plnenie kritérií a očakáva sa pritvrdenie podmienok vstupu ďalších krajín.

Ako to napokon dopadne, sa dozvieme v máji budúceho roku, ale mnohí budúci členovia menovej únie sa začínajú už dnes obávať, aby po prípadnom vstupe Slovenska, nenastalo pre nich príliš dlhé hluché obdobie.