Štvrtok 20. jún 2024

extra plus

November 2007

Aktuálne číslo

Monitor zahraničných udalostí

Rozvádzajú sa
Dohady o rozpade manželstva francúzskeho prezidentského páru sa potvrdili. Nicolas Sarkozy tak bude prvým prezidentom, ktorý sa rozviedol a rovnako prvým, ktorý tak urobil počas výkonu moci. Cécilia Sarkozyová pripustila, že sa zaľúbila do iného muža, no trvala na tom, že s manželom Nicolasom urobili všetko, aby zabránili rozvodu. Štyridsaťdeväťročná bývalá modelka pre regionálny denník povedala, že sa s manželom snažili manželstvo znovu vybudovať... „Vyskúšali sme všetko, no jednoducho to nebolo možné." Ako ďalej povedala, nebola stvorená na to, aby bola manželkou prezidenta, často sa pohybujúceho na verejnosti. „Ja som človek, ktorý má radšej pokoj a ticho." Prezident odmietol hovoriť o svojom stroskotanom manželstve s odôvodnením, že ide o čisto súkromnú vec. Manželia Sarkozyovci majú spolu 10-ročného syna, ktorý zostane s matkou. Obaja majú z predchádzajúceho manželstva po dve deti.

AFP

40 rokov od smrti Che
Kubánsky prezident Fidel Castro vzdal hold svojmu revolučnému spolubojovníkovi Ernestovi Che Guevarovi pri príležitosti 40. výročia jeho smrti. „Skláňam hlavu v úcte a vďake pred výnimočným bojovníkom," napísal Castro v úvodníku vládneho denníka Granma. Na počesť výročia Guevarovej smrti sa konali slávnostné ceremónie na Kube i v Bolívii, kde ho zastrelili. Hlavná spomienková ceremónia sa konala na Kube, na ktorej sa zúčastnila aj Guevarova vdova Aleida Marchová a jeho štyri deti. Che Guevara sa narodil v Argentíne, kde vyštudoval medicínu. Ako gerilový veliteľ bojoval po boku Castra v kubánskej revolúcii v roku 1958, ktorá zvrhla diktátora Fulgencia Batistu. Najprv určité obdobie zastával významné funkcie v kubánskej revolučnej vláde, neskôr šíril revolúciu v krajinách Južnej Ameriky a Afrike. V Bolívii, kde sa postavil na čelo povstalcov, ho zatkla vládna armáda s pomocou agentov CIA. Deviateho októbra 1967 ho ako 39-ročného popravili. Guevarove pozostatky previezli na Kubu, kde ho pochovali v meste Santa Clara.

SITA

Nový ropovod
Päť krajín bývalého východného bloku - Poľsko, Ukrajina, Litva, Gruzínsko a Azerbajdžan - chcú byť v budúcnosti nezávislé od ruských dodávok ropy. Zástupcovia piatich vlád a štátnych ropných koncernov podpísali v litovskom Vilniuse dohodu o založení konzorcia Sarmatia, ktorého hlavnou úlohou bude vypracovanie štúdie prepravného systému z Kaspického mora cez Azerbajdžan, Gruzínsko, Ukrajinu a Poľsko na európske a medzinárodné trhy, uvádza sa v oficiálnom vyhlásení úradu litovského prezidenta. Nový ropovod z Odesy do Gdanska by mal byť dokončený v roku 2011.

AP

Pokus o atentát v Pakistane
Bývalá pakistanská premiérka Bénazír Bhuttová sa vrátila do vlasti po ôsmich rokoch v exile aj napriek tomu, že sa jej al-Kájda vyhrážala smrťou. Jej návrat v Karáčí oslavovali státisíce prívržencov. Bhuttová žila od roku 1999 v exile v Dubaji a Londýne, aby sa v Pakistane vyhla obvineniam z korupcie, ktoré na základe dohody medzi prezidentom Parvízom Mušarráfom a Bhuttovou zo začiatku mesiaca stiahli. 54-ročná Bhuttová, ktorá bola vôbec prvou ženou stojacou na čele moslimskej krajiny, porovnala svoj návrat s predchádzajúcim príchodom z exilu v roku 1986 slovami: „Som oveľa staršia, veľa som sa za posledných 20 rokov naučila, ale stále bojujeme proti diktatúre... Chceme izolovať extrémistov a vybudovať lepší Pakistan." Bhuttová v minulosti opakovane vyvolala nevôľu ortodoxných moslimov svojou kritikou islamistických extrémistov a ignorovala varovania polície, že by na pakistanskej pôde mohla byť terčom útoku militantov z al-Káidy alebo Talibanu. Obavy o jej bezpečný návrat sa však naplnili, pretože po niekoľkých hodinách po návrate do vlasti sa extrémistické skupiny pokúsili spáchať na bývalú premiérku atentát. Pri dvoch explóziách zahynulo najmenej 138 ľudí, ďalších okolo 250 osôb utrpelo zranenia. Expremiérka však vyviazla bez zranení. Bénazír Bhuttová požiada o medzinárodnú pomoc pri policajnom vyšetrovaní bombových útokov.

AFP

Bush o tretej svetovej
Americký prezident George Bush v stredu varoval pred 3. svetovou vojnou. K tej by mohol svet podľa neho dospieť v prípade, ak sa Iránu podarí získať alebo vyrobiť jadrové zbrane. Svetovým lídrom Bush podľa vlastných slov neustále zdôrazňuje: „Ak chcete predísť tretej svetovej vojne, mali by ste mať záujem o to, aby Irán nezískal technológiu potrebnú na vývoj jadrovej zbrane." Medzinárodné spoločenstvo na čele so Spojenými štátmi dlhodobo obviňuje Irán zo snahy získať jadrové zbrane. Irán tvrdí, že jadrovú energiu bude vždy využívať výlučne na mierové ciele.

AFP

Nádeje v Putina
Bývalý sovietsky líder, 76-ročný Michail Gorbačov založil nové politické hnutie zamerané na boj proti zneužívaniu práv v Rusku. Nemá však za cieľ ísť proti prezidentovi Vladimírovi Putinovi. „Vkladáme naše nádeje do úsilia, ktoré vyvíja Putin, aby reformoval Rusko," povedal v Moskve Gorbačov približne 200 delegátom zakladajúceho kongresu Únie sociálnych demokratov. Jeho nové hnutie sa nezúčastní na najbližších decembrových parlamentných voľbách.

Ria Novosti