Sobota 25. máj 2024

extra plus

November 2007

Aktuálne číslo

Foto: SITAFoto: SITA

Povolebná Ukrajina

Peter Jánošík

Predčasné parlamentné voľby na Ukrajine sa skončili víťazstvom strany odchádzajúceho premiéra Viktora Janukovyča Strana regiónov, ktorá získala 175 kresiel v 450-člennom parlamente.

Na druhom mieste sa umiestnil Blok bývalej premiérky Julie Tymošenkovej, ktorý získal 152 kresiel a tretia skončila Naša Ukrajina prezidenta Viktora Juščenka so 76 kreslami.

Do parlamentu sa dostali aj ďalšie menšie politické strany. Významné však je, že strany Juščenka a Tymošenkovej vytvorili koalíciu s 228 kreslami silnejšiu, ako bol schopný vytvoriť Janukovyč so svojimi menšími spojencami.

Prezident Juščenko má s Ukrajinou veľké plány ako s modernou európskou mocnosťou, naráža však na inú názorovú orientovanosť svojich politických partnerov, z ktorých najdôležitejší sú práve Tymošenková a Janukovyč.

S Tymošenkovou Juščenko už raz krajinu riadil, no časom prišlo k vážnym nezhodám a Tymošenková sa musela premiérskeho kresla vzdať.

Nahradil ju práve Viktor Janukovyč. Aj po najnovších voľbách, ktoré na Ukrajine prebehli 30. septembra, sa Juščenko usiloval vytvoriť širokú vládnu koalíciu, v ktorej by sa na riadení štátu zúčastnili všetky tri najsilnejšie ukrajinské politické strany. Tymošenková však bola proti.

Politické strany Juščenka a Tymošenkovej sú za rýchle nadviazanie všestrannej spolupráce s Európskou úniou a netaja sa ani ambíciami vstúpiť do EÚ a do NATO, Janukovyč so svojou Stranou regiónov zastáva v súčasnej situácii pragmatickejšie názory a preferuje spoluprácu s Ruskou federáciou. To mu najmä Tymošenková nevie odpustiť.

Niet sa čomu diviť, veď hlavnou úlohou Tymošenkovej v tzv. oranžovej revolúcii roku 2004 bolo zhodiť proruského prezidenta Leonida Kučmu.

Predsa však po „revolučných" skúsenostiach sa súčasný prezident a líder strany Naša Ukrajina Viktor Juščenko obáva politickej sily a vplyvu Janukovyčovej Strany regiónov a ponúkol tejto strane post vicepremiéra, posty námestníkov ministrov všetkých rezortov, ako aj miesta v niektorých kľúčových výboroch parlamentu.

Z takého rozloženia politických síl v praktickom živote možno usudzovať, že Ukrajina sa nemôže len tak vrhnúť do náruče EÚ či NATO a bude musieť veľmi vážne kalkulovať so svojím susedom Ruskom, od ktorého je závislá najmä v dodávkach ropy a plynu. Dá sa povedať, že Ukrajina rozohráva partiu na východ i západ.

Napriek odsunutiu na druhú koľaj má Janukovyčova Strana regiónov dosť politickej sily na to, aby mohla bojkotovať dôležité zasadnutia parlamentu a tak paralyzovať najvyššiu zákonodarnú ustanovizeň. Aj preto tie ústretové kroky prezidenta Juščenka k odchádzajúcemu premiérovi Janukovyčovi.

Premiérkou sa stane opäť Julia Tymošenková, a ako prospeje svojmu národu, ukážu až ďalšie mesiace. Aj keď septembrové predčasné parlamentné voľby zabránili ďalšej destabilizácii politických pomerov na Ukrajine, situácia stále nie je celkom pokojná.