Nedeľa 24. september 2023

extra plus

November 2007

Aktuálne číslo

Foto: SITAFoto: SITA

V Poľsku po novom

Martin Petranka

Po politických prestrelkách v koaličnej vláde premiéra Jaroslawa Kaczyńského nasledujúce parlamentné voľby v Poľsku ukázali, že krajina našich severných susedov má už vlády dvojičiek Kaczyńských dosť.

Na poľské politické výslnie sa predrala liberálna proeurópska strana Občianska platforma, ktorá predbehla vo voľbách vládnych konzervatívcov a so 42 percentami hlasov získala dominantné postavenie na politickej scéne.

Kaczyńského strana Právo a spravodlivosť dostala až o desať percent hlasov menej.

Líder liberálnej víťaznej strany Občianska platforma Donald Tusk je síce obdivovateľom bývalého amerického prezidenta Ronalda Reagana, napriek tomu v prvej reakcii na volebné víťazstvo svojej strany oznámil, že stiahne poľské jednotky z Iraku.

Zaujímavé pritom je, že toto vyhlásenie o odchode poľských vojsk z Iraku nijako „nepomýlilo" súčasného amerického prezidenta Georgea Busha a k blahoželaniu Donaldovi Tuskovi k víťazstvu jeho strany bleskurýchle dodal, že Poľsko bude najbližším spojencom Spojených štátov amerických.

Nuž, v politike je niekedy dosť ťažké sa vyznať. Prieskumy verejnej mienky však presvedčivo ukázali, že až 80 percent Poliakov je proti poľskej misii v Iraku.

Krajina tam má 900 vojakov a 21 vojakov už zahynulo. Okrem toho Donald Tusk prisľúbil a zlepšenie vzťahov s ostatnými štátmi Európskej únie, zrejme aj s Ruskom, ktoré vláda Jaroslawa Kaczyńského zatracovala za to, že nechce od nich kupovať hovädzie mäso, ktoré Poľsko nakúpilo v Argentíne.

Päťpercentnú hranicu zvoliteľnosti prekonali v týchto parlamentných voľbách ešte dve strany - Ľavica a demokrati a Poľská ľudová strana.

Treba podotknúť, že u našich severných susedov sa vládne garnitúry striedajú pomerne rýchlo. Dnešný poľský volič už však isto získal prehľad o tom, kto to s jeho nádejami myslí dôsledne, a Varšava bude mať zrejme stabilnú vládu.