Foto: archív
V štýle inkvizície
USA zničili životy piatim Kubáncom
Pavol David
V roku 1996 vyletelo z floridského Miami 26 malých lietadiel riadených pilotmi kubánskeho pôvodu a narušilo vzdušný priestor Kuby.
Vedenie štátu protestovalo a upozornilo USA, že v záujme vlastnej bezpečnosti krajiny prijme najprísnejšie opatrenia. Kuba sa tak snažila zabrániť narušovaniu vzdušného priestoru ostrova a vyhnúť sa prípadným teroristickým aktom.
Onedlho tri zo spomínaných lietadiel opäť vleteli do vzdušného priestoru Kuby. Dve z nich zostrelili protiletecké sily kubánskej armády, pričom zahynuli štyria americkí Kubánci.
Vláda USA, snažiaca sa zbaviť zodpovednosti za obete a nájsť „vinníkov" tragického incidentu, zareagovala tým, že v roku 1998 obžalovala piatich Kubáncov z preniknutia do teroristických skupín kubánskeho exilu v Miami, ktoré vypracúvali plány na rozosievanie teroru na Kube a na poškodzovanie rozmáhajúceho sa cestovného ruchu.
Kubáncom Renému Gonzálezovi, Fernandovi Gonzálezovi, Antoniovi Guerrerovi, Gerardovi Hernándezovi a Ramónovi Laban~inovi sa na základe vykonštruovaného procesu, postavenom na klamstvách, zrútili životy.
Na podobných klamstvách, aké použila vláda USA, aby zaútočila na Vietnam, Afganistan či Irak a ktoré rozširuje, aby ospravedlnila svoj prípadný útok na Irán, krajinu bohatú na ropu.
Okrem ďalších 24 previnení boli Kubánci obvinení zo špionáže a konšpirácie s následkom smrti štyroch pilotov. Ničoho takého sa však nikdy nedopustili.
Jedna vec je preniknutie do teroristických skupín s cieľom zabrániť ohrozeniu vlastnej krajiny, niečo iné je špionáž, z ktorej ich obvinila vláda USA.
Cieľom mladých Kubáncov bolo brániť svoj národ všetkými možnými prostriedkami. Kubánsky parlament ich dokonca oficiálne označil za hrdinov.
Tresty: od 19 rokov po doživotie
Skupina sa spojila s viacerými teroristickými skupinami, aby vedeli o pripravovaných teroristických akciách. Jeden z nich bol v kontakte so skupinou Orlanda Boscha, známeho vypracovaním plánu atentátu na kubánske dopravné lietadlo, v ktorom pri výbuchu v roku 1976 zahynulo 73 cestujúcich vrátane posádky.
Zúčastnil sa aj na operácii Cóndor (sieť policajtov a armád diktatúr južného cípu Ameriky, zameraná na odstránenie „vnútorných nepriateľov") a atentáte, pri ktorom zahynul bývalý čilský minister zahraničia Orlando Letelier a Severoameričanka Ronny Moffitová.
Napriek všetkému sa v Miami konal súdny proces. Súd potvrdil vinu Kubáncov a udelil im tresty od 19 rokov až po doživotie. To, že piatich mužov ochraňujúcich Kubu považujú za teroristov, dokazuje, že žijeme v prevrátenom svete.
Vo svete, v ktorom tí, čo bojujú za mier a bezpečnosť svojich, sú odsúdení a, naopak, nebezpeční, ktorí denne ohrozujú životy nevinných ľudí, žijú beztrestne v svojej veži zo slonovej kosti.
Piati Kubánci stoicky a s veľkou morálnou silou bojujú za svoju slobodu, dokazujúc, že sa nikdy nedopustili žiadnej špionáže a že nikdy nebolo v ich plánoch konšpirovať proti USA. Takzvaná špionáž je len machináciou vlády USA.
Spravodlivosť prehrala
V auguste tohto roka som mal možnosť zúčastniť sa na odvolacom akte na súde v Atlante ako medzinárodný pozorovateľ. Presvedčil som sa o tom, že nešlo o nijakú špionáž, neexistuje o nej nijaký overený dôkaz, bezpečnosť USA nikdy nebola ohrozená a konšpirácia tiež neexistovala.
Dokonca aj severoamerickí vojenskí hodnostári dosvedčili, že činnosť piatich Kubáncov v nijakom prípade neohrozovala bezpečnosť ich štátu.
Som sudca, a preto môžem potvrdiť, že súd, ktorému skutočne ide o spravodlivosť a mier, musí piatich Kubáncov prepustiť. Podľa záznamov severoamerickí prokurátori 28-krát komunikovali so súdnym tribunálom neúctivým spôsobom.
Jeden zo žalobcov si napríklad dovolil povedať sudcovi, že nepozná (sudca) celý materiál obžaloby, ale iba časť, ktorá vyhovuje obhajobe.
Tento nátlak mal sudcom pripomenúť, že vláda USA vie, o čo ide, a že nedovolí, aby súd rozhodol v prospech Kubáncov. Jeden z obhajcov Leonard Weinglass trval na tom, že súd v Miami nebol schopný viesť predmetný proces.
Stačilo používať výrazy ako „špionáž proti USA, vražda či konšpirácia, alebo stačilo spomenúť terorizmus, aby sa tribunál vyslovil proti Kubáncom".
Tento proces je politickou kauzou, v ktorej spravodlivosť prehrala. Rozhodovalo sa pod nátlakom. Je čas, aby celá história piatich Kubáncov nabrala spravodlivý smer, aby sa piati hrdinovia vrátili čím skôr na ostrov, k svojim rodinám a žili normálnym životom. To im znemožnili preto, že slúžili svojej vlasti.
Juan Guzmán Tapia, bývalý sudca, dekan Právnickej fakulty na Ústrednej čilskej univerzite