Nedeľa 24. september 2023

extra plus

November 2007

Aktuálne číslo

Foto: archívFoto: archív

Štyridsiatnička

Julia Robertsová - herečka so zložitou povahou

Milan Kenda

Jej plné meno v anglickom origináli znie Julia Fiona Roberts. Narodila sa 28. októbra 1967 v americkom štáte Georgia, v provinčnom mestečku Smyrna, odkiaľ po maturite prišla do New Yorku.

Jej brat Eric, v tom čase už divadelný a filmový herec, sa pričinil o to, aby sestrička Julia začala navštevovať herecké kurzy.

Julia hrá v amerických filmoch od roku 1988. Účinkovala v snímke Mystic pizza, v nasledujúcom roku 1989 dosiahla veľký úspech v melodráme Oceľové magnólie.

Hneď ďalší rok 1990 jej priniesol hviezdnu kariéru a závideniahodnú popularitu v romanticky sladkej filmovej komédii Pretty woman. Partnerom mladej, rodiacej sa hviezdy v úlohe prostitútky Vivian bola hviezdna stálica Richard Gere.

Nechcela byť herečkou
Rodičia Julie viedli vidiecky divadelný súbor, čo silne vplývalo na ich deti a ich sny o budúcom povolaní. Kým sa obaja starší súrodenci, Lisa a Eric, chceli stať hercami, Julia ako malé dievča netúžila po hereckej kariére.

Milovala zvieratá a chcela sa stať veterinárnou lekárkou, no napokon vyštudovala žurnalistiku. Aj v našej tlači sa pred niekoľkými rokmi objavila fotografia deväťročného štrbavého dievčatka v okuliaroch - malej Julie Robertsovej.

Aj keď v nej netreba vidieť škaredé káčatko, aj tak tomuto dievčatku asi nik nepredpovedal hviezdnu hereckú dráhu a pravdepodobne nik neochkal nad jej krásou.

Veď nešlo o typ živej bábiky súcej do reklamných filmov. O to väčšie muselo byť prekvapenie tých, ktorí ju sledovali od detských liet.

Na svoje účinkovanie vo filme Pretty woman v úlohe prostitútky Vivian sa dnes už pozerá s kritickým odstupom, hoci nepopiera, že to bol určitý katapult do hviezdneho neba: „Kritika i diváci boli unesení mojím stvárnením prostitútky Vivian. Bola som mladšia, štíhla, a teda i krásna.

Úprimne povedané, veľkú úlohu pritom zohrala technika. Špeciálne podprsenky mi tlačili ňadrá nahor. Kameraman tiež vedel, čo má divákom ukázať. Viac si cením svoje výkony v ďalších filmoch. Cítim sa v nich zrelšia ako žena i herečka.

Mám chuť hrať a hrať, skúšam to však aj ako producentka. To ma plne zamestnáva. Peniaze? Ani ma tak nevzrušuje, či dostanem dvadsať či menej miliónov ako to, že iný herec v tom istom filme dostáva viac. Iba preto, že nosí nohavice a v nich ešte niečo! Máte iné vysvetlenie?"

Upierajú jej vkus a inštinkty
Má zložitú až nevyspytateľnú povahu. Články a medailóny venované Julii sú veľmi protirečivé - od zobrazovania tvrdej a nezlomnej megahviezdy až po outsiderku rútiacu sa do zabudnutia.

„Nezaškatuľkovanosť" jej povahy a jej nezriedka nevyspytateľných prejavov vedie k rozkývaným a nejednoznačným tvrdeniam o jej osobnosti, k „širokospektrálnym" a protirečivým zobrazeniam motivácií v jej osobnom živote i v hereckej kariére.

Rýchlo sa vie zaľúbiť a rovnako rýchlo vie odvrhnúť svojho milenca či dokonca aj manžela. To by svedčilo o povahovej nevyrovnanosti a impulzívnosti.

Aby to bolo ešte zložitejšie a chaotickejšie, rozličné americké novinárske a publicistické pseudocelebrity píšu o nej, že si „pevnou rukou, či už z nešťastia, alebo z tvrdohlavosti, vyberá jeden filmový krach za druhým".

Ako keby jej upierali súdnosť, vkus a inštinkt len preto, že niektoré z filmov, v ktorých hrala, neboli kasové trháky. Európa však väčšinou hodnotí filmy (vrátane účinkovania hercov v nich) podľa hodnotových, a nie dolárových kritérií.

Tak sa pozerá aj na film Prípad Pelikán, nakrútený podľa románu Johna Grishama. V tomto americkom politickom trileri sa študentka práv Darby Shawová (hrá ju Júlia) ocitá v nebezpečenstve ohrozujúcom jej život, pretože sa dostala na stopu vražedného sprisahania, ktorého obeťami sa už stali dvaja sudcovia najvyššieho súdu.

V Pelikánovi spisovateľ, scenárista a režisér nastavujú zrkadlo americkej spoločnosti, ktorá sa sama označuje za vyspelú demokraciu s dôslednou obranou ľudských práv. Ukazujú, že na úspešnú obranu týchto práv treba obrovskú odvahu.

Útek z tyranie
Mnohým utkvel v pamäti film Noci s nepriateľom, kde naša jubilantka hrá krehkú a manželom týranú Lauru. Ide vlastne o vybočenie zo zaužívanej hollywoodskej schémy, podľa ktorej do šťastných manželských dvojíc ako nespútaný živel zasiahne démonický sexuálny vamp v podobe neodolateľnej zvodkyne, ktorá sa z ničoho nič zjaví na akejsi party a svojimi silikónovými pavučinami omotá dovtedy vzorného manžela.

Vo filme Noci s nepriateľom ide o čosi iné. Nešťastnú Lauru k zúfalstvu doháňa jej uzurpátorský a puntičkársky manžel Martin. Ten pokladá svoju ženu za legálnu korisť, ktorú smie a musí despoticky ovládať.

Tyranizovaná Laura inscenuje svoju smrť, aby sa zbavila sadistického nepriateľa, vyzbrojeného sobášnym listom a patriarchálnymi konvenciami. Utečenka Laura zmení svoju identitu, nájde si nový domov i priateľa, ale urobí jednu osudovú chybu.

Ponížený a žiarlivý manžel ju vystopuje a my diváci s napätím pozorujeme jej zúfalý boj - napokon už o prežitie. V tomto príbehu doslova prahneme po happy ende, ktorý neznamená cukrovú polevu a selanku, ale vyslobodenie trpiaceho človeka z moderného otroctva v podobe manželského zväzku.

Daň za rýchlu kariéru?
Zoznam Juliiných ľúbostných afér, najmä s hercami a hudobníkmi, by bol veľmi dlhý. To však nie je podstatné pri úsilí vystihnúť túto hereckú osobnosť. Zdá sa, že povahovo sa pomalšie kryštalizuje, bytostne pomalšie dozrieva, hoci profesionálne sa sformovala azda až prirýchlo.

Akoby ju závratne rýchla kariéra sprvoti zaskočila. Možno rýchly profesionálny rast spôsobil zaostávanie povahového zrenia a ustálenia, možno ju prirýchla sláva na istý čas oslnila a oslepila.

Zdá sa, že pomalšie, no o to trvácnejšie nachádza správnu rovnováhu medzi pokorou a sebavedomím, ako aj schopnosť identifikovať trvácne hodnoty a pravú dôstojnosť veľkej filmovej hviezdy. Sú dôveryhodné signály o tom, že začína zmysluplne vnímať ľudí okolo seba, ich hodnoty a vzťahy.

Napokon, skúsenosti z nakrúcania viacerých filmov to potvrdzujú. Istý čas mala v Hollywoode povesť herečky so zložitou povahou nielen vďaka svojim ľúbostným krízam, ale najmä pre hysterické výbuchy, ktoré narúšali spoluprácu a komplikovali život filmovým štábom.

Počas nakrúcania filmu Milujem problémy v roku 1994 často „produkovala" problémy hádkami so svojím hereckým partnerom Nickom Noltem.

Strpčovala život aj filmovému štábu pri nakrúcaní filmu Hook. Pri neskoršom nakrúcaní filmu Svadba môjho najlepšieho priateľa však už príjemne prekvapila: ku kolegom sa správala veľmi pozorne a na konci filmovania sa všetkým poďakovala za podporu a trpezlivosť. A striedanie partnerov?

Nijaká zvláštnosť v živote filmových hviezd. Hlboké vcítenie sa do roly milenky či manželky prináša naozajstné očarenie. Tu však môže ísť aj o trýznivú otázku: Milujú vo mne známu filmovú hviezdu či človeka menom Julia Robertsová? Neprekvapí, že prudko akcelerované ľúbostné vzplanutia, pre Robertsovú také typické, prinášajú nemenej prudké rozčarovanie.

Nielen romantické dievčatko
V posledných piatich rokoch sme svedkami Juliinho ukotvenia v manželskom prístave. Zdá sa, že trvácneho, no rozhodne je to vážnejšie ako jej nevydarené dvojročné manželstvo s „najškaredším mužom sveta", country spevákom Lyleom Lovettom.

Štvrtého júla 2002 sa totiž vydala za amerického kameramana Daniela Modera. V tomto manželstve sa jej narodili dvojčatá - syn Phinnaeus Walter a dcéra Hazel Patricia.

No a 19. júna 2007 k nim pribudol synček Henry Daniel. Julia vtipkuje o tom, že má vlastne štyri deti, pretože medzi ne ráta aj manžela.

Existencia troch detí by mohla prelietavú hviezdu „uzemniť" a pripútať k rodinnému kozubu - ak to zároveň utíši jej nepokojnú povahu.

V roku 2001 získala Oscara za herecký výkon vo filme Erin Brockovich. Profesionálne zodpovedný prístup k svojim filmovým úlohám je pre ňu charakteristický.

Napríklad pre prípravu na nakrúcanie filmu Úsmev Mony Lisy prežila hodiny na prednáškach histórie na New York University.

Vo svojich filmových úlohách je maximálne presvedčivá, ba vo filme Mary Reilly, v úlohe bledej, poddajne oddanej viktoriánskej slúžky, sa odvážila ukázať divákom ako škaredá.

O tomto svojom zámere povedala: „Bola to pre mňa výzva, niečo úplne nové, hrať dramatickú postavu. Nechcem ostať naveky len nežné, romantické dievčatko."

Ibaže akýsi filmový kritik v novinách Los Angeles Times to takto vecne okomentoval: „Kto už by len chcel vidieť Juliu Robertsovú, ako drhne dlážku?" Nuž naozaj, na škaredé slúžky je v angloamerickom svete dosť uchádzačiek.

Najmä britský film má nadnormatívne zásoby škaredých herečiek, takže pôvabná Julia nemusela za ne zaskakovať.

Poriadne ich vystrašila
Po pôrode dvojčiat Julia Robertsová vystrašila fanúšikov vyhlásením, že skončila s filmovaním. Našťastie slovo nedodržala a vrátila sa pred kameru. Deti berie so sebou na nakrúcanie.

Podľa jej slov to ide hladko: „Phinneus i Hazel si filmovanie užívajú. Veľa kolegov má deti, tak máme na nakrúcaní vždy malú škôlku."

Aj v osobnom živote sa umúdrila a správa sa vzorne. Rada nakupuje, po obchodoch chodí skrytá za slnečnými okuliarmi a v šatke, aby ju zvedavci nespoznali. Kupuje najmä biopotraviny a pokúša sa žiť striktne ekologicky, hoci mäsa sa nevzdala.

Jazdí autom s hybridným pohonom, triedi odpadky, býva v dome so slnečnými kolektormi a vracia do zberu obaly z potravín. Želajme jej pevné zdravie a ďalšie krásne filmové úlohy.