Pondelok 22. júl 2024

extra plus

November 2007

Aktuálne číslo

Zelený nápoj

Poradňa

Lenka Eremiášová

Počuli ste už nápojoch z trávy ako o doplnkoch stravy? Nie, to nie je vtip, ide o biotrend, ktorý v posledných rokoch získava čoraz väčšiu popularitu.

Už Egypťania päťtisíc rokov pred Kristom využívali mladé rastlinky jačmeňa na prípravu „zázračného" elixíru. V starej Číne patril mladý jačmeň medzi päť posvätných rastlín a Kelti používali šťavu zo zelenej obilnej trávy na liečbu zranení.

Pod komerčným názvom Zelený jačmeň sa skrýva vylisovaná a následne vysušená šťava z lístkov mladého jačmeňa.

Tento extrakt obsahuje takmer celú škálu vitamínov, minerálov, stopové prvky a antioxidanty, ale aj chlorofyl, nukleové kyseliny (DNA, RNA), enzýmy, mastné kyseliny a veľa ďalších zdraviu prospešných látok, ktoré neustále prebiehajúci výskum postupne objavuje.

Najkvalitnejší mladý jačmeň dostupný na svetovom trhu pochádza zo západnej časti USA - pestuje sa v štáte Utah, v oblasti prastarých vyschnutých jazier, kam boli tisíce rokov splachované minerálne látky z hôr. Preto je tamojšia pôda extrémne bohatá na minerály.

Biopestovatelia pestujú jačmeň bez používania pesticídov výlučne organickým spôsobom a samotné spracovanie sa deje veľmi šetrne.

Listy sa kosia, keď dosahujú 15-20 cm, pretože v tejto fáze rastu majú najvyšší obsah účinných látok. Listy sa ďalej vylisujú a extrakt sa v špeciálnom zariadení vysuší do dvoch minút pri teplote 31 °C.

Tak si jačmeň zachová maximálny obsah vitamínov a živých enzýmov. Je nepasterizovaný, bez akýchkoľvek prísad a stopercentne vstrebateľný.

Pri použití sa prášok rozmieša s vodou, čím vznikne zelený „džús" - živý nápoj. Organizmus vstrebe všetky hodnotné látky už po 20 minútach a dodá telu množstvo energie a výživy.

Nutrične 1 čajová lyžička takého prášku zodpovedá napríklad výživovej hodnote 2 hlávok brokolice. Nápoj sa môže použiť aj ako náhrada jedného denného jedla. Zelený nápoj je aj veľkým pomocníkom počas pôstu. Zabráni nutričnému deficitu a urýchli očistné procesy v tele.

Mladý jačmeň telo nielen sýti, ale aj čistí, regeneruje a omladzuje telové bunky. Jemným pôsobením harmonizuje všetky telesné funkcie. Zelený nápoj chráni aj pred röntgenovým a inými druhmi žiarenia.

V jačmennom extrakte sú prítomné látky podporujúce uvoľňovanie hormónu prolaktín, ktorý hrá dôležitú úlohu pri udržaní imunitného systému.

Vďaka vysokému obsahu chlorofylu tiež eliminuje v tele zápaly. Mladý jačmeň je teda vhodný nielen pre chorých, ale preventívne aj pre zdravých, ktorí si chcú preventívne udržať kondíciu.

Najznámejšie choroby a zdravotné problémy, ktoré zmierňuje a lieči mladý jačmeň: • rakovina • poruchy imunity • ochorenia srdca a ciev, vysoký a nízky krvný tlak, vysoká hladina cholesterolu, kŕčové žily, hemoroidy • poruchy krvotvorby, anémia, narušené zrážanie krvných doštičiek • reumatické ochorenia • poruchy trávenia - zápcha, plynatosť, vredy, páchnuci dych, helikobakter • kožné problémy - ekzémy, opary, akné, psoriáza, vredy predkolenia, preležaniny • chronická únava, depresie, lymská borelióza • bolesti hlavy, poruchy spánku • klimakterický syndróm, gynekologické problémy, cysty, zväčšenie prostaty • nadváha, obezita  • epilepsia, ľahká obrna periférnych nervov • paradentóza