Pondelok 22. júl 2024

extra plus

Október 2007

Aktuálne číslo

Glosár Mariána Tkáča

Čím je vec drahšia, tým má menšiu hodnotu: v Trnave chceli za lístok na Wales 500 korún a dostali sme päť gólov, z čoho mojej mame vyplynulo, že keby bol lístok lacnejší, dali by nám menej gólov, a keby bol zadarmo, bol by plný štadión a gól by sme nedostali vôbec.

Okrem futbalu trápi mamu aj nedostatok montgomerákov. Chcela si kúpiť nový, nuž ale plášte na prechodné obdobie, nazvané podľa amerického generála Montgomeryho, už nevyrábame: jar a jeseň už nebývajú: hneď po poslednom letnom dni príde zimný a opačne. Zlé jazyky tvrdia, že to majú na svedomí Montgomeryho potomkovia: naháňajúc zisk zničili kalendár.

Ktovie, či aj za zmeny podnebia nesú zodpovednosť naši priatelia spoza veľkej mláky, ale za to, čo vysielajú naše telky, určite. Náš film ani inscenáciu neuvidíte, akoby sa u nás nič nedialo, iba americké.

Mama aj tak prežíva predlžujúce sa večery pri telke, akurát mrmle, že programy sú už horšie ako za Mikiho.

Ešteže na jednom z našich najinteligentnejších kanálov zisťuje, čo si o tom myslia Nora a Braňo. V susednom Maďarsku zriadili gardy a o zábavu majú postarané. U nás je mĺkvo, ale naši analytici majú plné ruky inej práce. Mamin známy, bača, pásol ovce, keď sa zrazu dovalili bicyklisti a jeden z nich kričí:

„Hej, pán bača, keď vám povieme, koľko máte v stáde oviec, dáte nám jednu?"

„Ale hej, prečo nie?"

Bicyklista vytiahne notebook, pripojí ho k mobilu, pomocou GPS určí polohu, pripojí sa na satelit NASA a vyžiada si fotografie s vysokým rozlíšením.

Druhý bicyklista digitálne obrázky exportuje do spracovateľského strediska, o chvíľu prepojí databázu s excelom, po niekoľkých minútach vytlačí správu a prezradí bačovi:

„Máte presne 1 386 oviec, pán bača."

„Hm, to je pravda, takže podľa dohody si môžete vybrať jednu ovcu," povie bača, a potom pobavene pozoruje bicyklistov, ako sa snažia chytiť zviera. Keď ho konečne pichnú do ruksaka, navrhne: „A keď vám poviem, aké je vaše zamestnanie, vrátite mi, čo ste si vzali?"

„Iste."

„Ste analytici."

Bicyklistovi spadne čeľusť: „To je pravda. Ako ste to uhádli, keď nemáte nijaké...?"

„Vôbec som nemusel hádať," odpovedá bača. „Prišli ste bez toho, aby som vás pozval, chceli ste si nechať zaplatiť za odpoveď, ktorú som dávno poznal, a to na otázku, ktorú som vám nedal. Pritom o mojej práci viete veľké guľové... A teraz mi vráťte môjho psa!"