Pondelok 22. júl 2024

extra plus

Október 2007

Aktuálne číslo

Foto: archívFoto: archív

Vlastenci?

Eva Zelenayová

Kresťanskodemokratické hnutie otvára v poslednom čase vskutku vlastenecké témy. Zákon o Andrejovi Hlinkovi či ostré vyjadrenia na adresu mladých maďarských gardistov sú síce sympatické.

Aj reči Františka Mikloška o tom, ako za totality riskovali, keď si boli uctiť pamiatku Hlinku, by vyznievali veľmi dôveryhodne, keby sme neboli svedkami aj iných aktivít KDH, ktoré až také vlastenecké neboli a nie sú.

Žiada sa pripomenúť, že jedine KDH z parlamentných strán bolo proti prijatiu ústavy (maďarské strany sa na hlasovaní nezúčastnili) a jedine KDH bolo proti prijatiu deklarácie zvrchovanosti Slovenska, časť Spolužitia bola proti a časť sa zdržala. Aj medzi poslancami za SDĽ sa našlo zopár, ktorí hlasovali „zdržal sa".

Keď sa predsedom parlamentu v minulom volebnom období stal Pavol Hrušovský, súčasný predseda KDH, okamžite zrušil deň otvorených dverí 1. septembra, teda v Deň ústavy.

A hoci sa v minulosti žiadna spomienka na korunováciu uhorských kráľov nekonala, bratislavský magistrát, ovládaný predstaviteľmi KDH, stanovil termín korunovácie uhorskej kráľovnej Anny práve na 1. september.

Kresťanskí demokrati urobili čosi, čo v minulom režime robievali komunistickí potentáti. Zorganizovali alternatívny program k oslavám Dňa ústavy SR, tak ako kedysi komunistickí pohlavári, ktorí určili termín folklórneho festivalu vo Východnej na dátum, keď bývala púť v Levoči. Náhoda? Vôbec nie.

Nedávno sa v súvislosti s poskytnutím rozhovoru generálneho riaditeľa STV Radima Hrehu nášmu mesačníku vyjadril predseda mediálneho výboru NR SR Pavol Minárik (KDH) v tom zmysle, že „STV je inštitúcia prvej kategórie a na takej úrovni by mala aj komunikovať".

Nuž kresťanský demokrat Minárik prevzal praktiky komunistických cenzorov, ktorí zaviedli kategórie tlače, ba dokonca ich aj prevýšil, keď z pozície predsedu parlamentného výboru chce rozhodovať o tom, kto komu môže poskytovať rozhovory.

Azda si to všimli mesežnikovovci v IVO a budú pravdivo informovať zahraničie o situácii v slobode slova na Slovensku. Aj o tom, kto sa pod jeho asanáciu podpisuje.

Napriek tomu, že sa kádeháci urputne dištancujú od komunistického režimu, jeho praktiky majú v krvi.

Až dosiaľ každoročné oslavy Dňa ústavy SR pod bratislavským Devínom organizoval predseda Spoločnosti slovenskej inteligencie KORENE a Stálej konferencie slovenskej inteligencie Slovakia plus Viliam Hornáček.

A hoci sú pripomienkou na jednu z najvýznamnejších udalostí slovenského národa, bratislavský magistrát pod taktovkou KDH uprednostnil spomenutú korunováciu uhorských kráľov.