Nedeľa 24. september 2023

extra plus

Október 2007

Aktuálne číslo

"Horšia" demokracia

Eva Hromjáková

Hlavným samozvaným kontrolórom demokracie vo svete je americká mimovládka Freedom House. Pôsobí od roku 1941 a odvtedy si vybudovala širokú sieť „dodávateľov" zaručene objektívnych informácií o hodnotenej krajine.

Na Slovensku spolupracuje s Inštitútom pre verejné otázky (IVO), ktorý sa sám označuje za „nepolitické, dobrovoľné, záujmové združenie občanov".

Založili ho také „nepolitické" osobnosti ako M. Bútora, F. Šebej, I. Mikloš či G. Mesežnikov. Nemožno sa preto čudovať, že v rokoch 1994 až 1998 bolo Slovensko hodnotené ako problematická krajina.

Naopak, po zmene vlády v roku 1998 IVO osem rokov dodával svojim kolegom z USA veľmi priaznivé informácie o stave našej demokracie. Občas sa SR vyčítalo neriešenie rómskej problematiky, ale to len preto, aby zmena nebola taká očividná.

Už rok po nástupe Ficovej vlády má podľa Freedom House Slovensko „horšiu" demokraciu, pretože koalícia údajne smeruje ku koncentrácii moci.

Akoby Dzurindove vlády uvoľňovali vedúce pozície príslušníkom opozície. Ficova vláda to robí - napríklad diplomacia je plná ľudí blízkych súčasnej opozícii.

Nuž, koho chlieb ješ, toho pieseň spievaj a v IVO to platí na sto percent - veď ho financujú takí donori ako Open Society Institute, Ford Foundation, ale aj Slovenská sporiteľňa či U.S. Steel Košice.

Akým smerom sa uberá dnešný svet zhodnotil Ján Pavol II. začiatkom 90. rokov takto: „Ani v demokratických krajinách nie sú ľudské práva vždy rešpektované.

Požiadavky spoločnosti sa nehodnotia podľa kritérií spravodlivosti a mravnosti, ale z hľadiska volebného postoja a finančnej sily skupín, ktoré ich podporujú." Slovensko sa rýchlo zaradilo medzi takéto krajiny. A niektorí Slováci z toho majú vynikajúci biznis.