Pondelok 22. júl 2024

extra plus

Október 2007

Aktuálne číslo

Mediálna presilovka

Podľa internetového prameňa www.spw.blog.sme.sk najcitovanejším zástupcom tretieho sektora v roku 2006 v slovenských médiách bol šéf IVO Grigorij Mesežnikov, ktorý sa môže pochváliť 140 citátmi. Hneď za ním skončil Martin Bútora (čestný prezident IVO) so 73 citáciami.

Členovia nadácie F. A. Hayeka boli citovaní 195-krát. Jej rekordérom je Martin Chren (riaditeľ) s úctyhodnou cifrou 135. Slovenská spoločnosť pre zahraničnú politiku sa vyšplhala až na úroveň 154 citácií. Najväčší podiel na tom mal jej analytik Ivo Samson so 105 citáciami.

Transparency International Slovensko si pripísalo na svoje konto 124 citácií, z toho prezidentka Emília Sičáková-Beblavá prispela 72-krát.

Ani Aliancia Fair-play nezostala v hanbe a k dobru si pripísala 117 citácií. Samotná Zuzana Wienková (výkonná riaditeľka) zabodovala s 92 citáciami.

Spoločnosť M.E.S.A. 10 citovali v médiách 85-krát. Jej prezident Viktor Nižňanský sa prezentoval 51-krát. Tieto a ďalšie mimovládky v minulom roku zaznamenali spolu 1 297 citácií vo významných médiách, čo by im závidel aj majster propagandy Goebbels.

Pritom napríklad zástupcovia Slovenskej akadémie vied boli citovaní iba 204-krát (Pavel Kárász 97-krát, Zuzana Kusá 69-krát, Viliam Páleník 28-krát a Peter Staněk 10-krát).

Zo štatistiky je jasné, kto tu hrá presilovku, ktorá je obojstranne výhodným biznisom: médiá na poskytovaní enormného priestoru bohatým mimovládkam dobre zarobia a tie zasa splnia úlohy svojich donorov.

Jozef Pálenický