Štvrtok 20. jún 2024

extra plus

Október 2007

Aktuálne číslo

Kto koho zavádza

Karol Palkovič

SDKÚ opätovne predložila do parlamentu návrh ústavného zákona, ktorý mal garantovať zachovanie II. dôchodkového piliera, hoci už v čase, keď boli pravičiari vo vláde, mohli takýto zákon prijať.

Neurobili tak preto, že si uvedomovali riziká: napríklad na vykrytie miliardového deficitu dôchodkového fondu Sociálnej poisťovne budú stačiť peniaze z privatizácie SPP len do roku 2009.

Dnes tvrdia, že vláda ohrozuje dôchodky „sporiteľov" a chce zasiahnuť do ich slobodného rozhodovania. Tendenčnosť týchto tvrdení je očividná.

Jeden príklad za všetky: vláda chce, aby občania, čo vstúpili do II. piliera pod vplyvom kampaní DSS, z neho mohli od 1. 1. do 30. 6. 2008 vystúpiť a prejsť s úsporami do SP.

Tí, ktorí by si chceli na penziu sporiť v súkromných fondoch, budú môcť zasa do II. piliera vstúpiť. Každý sa teda rozhodne sám. Mnohí si už uvedomili, že vstupom do II. piliera vytvárajú v SP čoraz väčšiu dieru, ktorú bude treba zaplátať ich peniazmi.

Keby o tom vopred vedeli, iste by ich toľko do II. piliera nevstúpilo. To má byť ten zásah do slobodného rozhodovania? II. pilier vláda zrušiť nemieni, no štát ho nebude ani ústavne garantovať, o čom napokon rozhodla NR SR.