Piatok 21. jún 2024

extra plus

Október 2007

Aktuálne číslo

Monitor zahraničných udalostí

Putin aj po voľbách
Novým predsedom ruskej vlády sa stal Viktor Zubkov, ktorého do úradu nominoval prezident Vladimir Putin. Poslanci dolnej komory parlamentu odobrili nástupcu odstupujúceho premiéra Michaila Fradkova drvivou väčšinou hlasov. Prvou úlohou Zubkova bude podľa jeho slov zabezpečenie ekonomickej stability a posilnenie vojenského priemyslu. Zmena na premiérskom poste prišla v čase pred parlamentnými a prezidentskými voľbami. Putin v marci 2008 odstúpi a prenechá kreslo svojmu nástupcovi, ktorý vzíde z volieb. Prezident je však presvedčený, že aj po skončení pôsobenia na poste hlavy štátu po budúcoročných prezidentských voľbách si udrží svoj vplyv v Rusku. „Samozrejme, budem tu aj naďalej. Zatiaľ som sa nerozhodol, čím sa budem zaoberať, no nech to bude čokoľvek, myslím, že určitá časť vplyvu mi zostane."

Ria Novosti

Rozvedený Paroubek
Šéf ČSSD Jiří Paroubek sa po 28 rokoch rozviedol. Rozvod bol netypický, po viac ako polstoročí spolužitia sa konal len za prítomnosti právnikov. Pražský súd rozviedol manželov Jiřího a Zuzanu Paroubkovcov za pätnásť minút. Paroubek sa teraz môže ako slobodný muž venovať svojej mladšej priateľke, prekladateľke Petre Kováčovej. So svojou bývalou manželkou sa však dokázal dohodnúť a rozviedol sa prostredníctvom takzvaného zjednodušeného konania, ktoré je lacnejšie a rýchlejšie. Pred rozvodom sa dohodli na rozdelení majetku. Jediného syna už majú dospelého, takže starostlivosť o dieťa nemuseli riešiť. Jazvečík Andy zostal Zuzane Paroubkovej, ktorá môže do 30 dní požiadať o zmenu priezviska na pôvodné Zajíčková.

ČTK

Pol dolára na deň
V Ázii napriek ekonomickému rastu za posledné tri desaťročia prevláda hlad a chudoba, pričom asi 600 miliónov ľudí má menej ako dolár na deň. Vyhlásila to Ázijská rozvojová banka, ktorá spolu s Medzinárodným inštitútom pre potravinovú politiku, zorganizovala na túto tému v Manile dvojdňovú konferenciu. „Milióny ľudí sa dostali z chudoby, no milióny v nej ostali, najmä na vidieku," povedal generálny riaditeľ inštitútu Joachim von Braun. Ázia podľa neho potrebuje „nové prístupy pre rozvoj poľnohospodárstva a nové sociálne opatrenia". Ešte v roku 2015 bude v Ázii žiť polovica chudobných sveta, pričom tri štvrtiny z nich budú žiť na vidieku. Napriek tomuto faktu Ázia v tom istom roku vyprodukuje skoro polovicu svetového HDP. Práve silný ekonomický rast prispieva k zvyšujúcemu sa nepomeru medzi príjmami v mestách a na vidieku. Zvyšovanie zamestnanosti vo vidieckych oblastiach je podľa ADP kľúčovou podmienkou na zníženie chudoby. Nové stratégie v poľnohospodárstve by sa mali zamerať na žiadané potraviny a produkty vrátane výroby biopalív.

Reuters

Bush o Iraku
Americký prezident George W. Bush vo svojom televíznom prejave oznámil, že plánuje znížiť počet vojakov v Iraku o 30-tisíc do polovice budúceho roka, ale toto zníženie podmieni pokračujúcim pokrokom. Bush v 15-minútovom prejave odsúhlasil odporúčania hlavného veliteľa amerických síl v Iraku generála Davida Petraeusa a veľvyslanca v Bagdade Ryana Crockera. Prezident sa snažil v prejave zaujať zmierlivý postoj ku Kongresu. Bush však pre zníženie počtu vojakov určí viac podmienok, ako odporučil generál Petraeus. Bude trvať na tom, že obmedzenie síl v Iraku musí dovoliť situácia a že plán by mohli zmeniť nepredvídateľné udalosti. V súčasnosti je v Iraku 168-tisíc vojakov USA.

AP

Chávez chce vládnuť do roku 2027
Venezuelský prezident Hugo Chávez bude možno vládnuť až do roku 2027. Povedal to vo svojom pravidelnom príhovore Ahoj, prezident. Na to, aby pomohol chudobným a nastolil v krajine socializmus, podľa neho nestačí jedno či dve volebné obdobia. „Potrebujem viac času, ak to mám dokončiť. Ešte len začíname. Možno to bude do roku 2020 alebo 2027. To už budem starý. Ak budem vôbec žiť," povedal prezident národu. Chávez v polovici augusta navrhol odstrániť z venezuelskej ústavy klauzulu, podľa ktorej sa prezident môže uchádzať iba o dve po sebe nasledujúce volebné obdobia. Tieto obdobia chce okrem toho predĺžiť zo súčasných šiestich na sedem rokov. Parlament Chávezovu novelu ústavy už schválil v prvom čítaní. V priebehu dvoch či troch mesiacov by o nej mal hlasovať v druhom a poslednom čítaní, nakoniec by mala byť predložená občanom v referende.

AP

Sofia odpustila dlh Líbyi
Bulharsko odpustilo Líbyi štátny dlh pochádzajúci z obdobia socializmu a previedlo ho v prospech fondu pre deti postihnuté vírusom HIV, ktoré podľa Líbye mali úmyselne nakaziť bulharskí zdravotníci. Podpis dohody medzi bulharskou vládou a fondom pre deti z Benghází prichádza mesiac po tom, čo Sofia oznámila, že sa zrieka dlhu, ktorý Líbya prestala splácať v roku 1984. „Prevod bulharského dlhu v prospech Fondu Benghází je humanitárny a sociálny akt. Vždy sme zdôrazňovali, že sme zaviazaní vyriešiť tragédiu v Benghází, nech sa teda peniaze využijú na tento účel," povedal na ceremónii v Sofii námestník bulharského ministra zahraničných veci Feim Čaušev. Bulharsko, Európska únia a Líbya založili v roku 2006 fond na financovanie liečby viac ako 400 detí infikovaných vírusom HIV. Peniaze majú ďalej slúžiť na podporu rodinných príslušníkov postihnutých detí a na zlepšenie podmienok v nemocnici v Benghází, kde sa epidémia rozšírila.

AFP