Pondelok 22. júl 2024

extra plus

Október 2007

Aktuálne číslo

Foto: archívFoto: archív

Ruský generál Poliakom: Kúpte si plynové masky!

Jeden z ruských najvyššie postavených armádnych dôstojníkov odsúdil plány Spojených štátov vytvoriť na území Európy obranný štít a položartom varoval Poliakov, že v tom prípade sa budú zrejme musieť nakúpiť plynové masky.

Keď novinár z poľského denníka Trybuna naznačil, že Poliaci si zrejme budú musieť kúpiť teplé oblečenie, ak by ich poslali na Sibír, keby sa im Rusko chcelo pomstiť za protiraketový štít, Jurij Balujevský, náčelník generálneho štábu ruských ozbrojených síl povedal, že v tom prípade nebudú potrebovať teplé oblečenie, ale ochrannú výbavu.

Balujevský počas rozhovoru vytiahol globálnu mapu s plánovaným americkým štítom a povedal, že „všetky tieto miesta sa nachádzajú v blízkosti ruských hraníc a budú namierené na Rusko.

Preto vravíme, že Američania Rusko vojensky obkľučujú". Keď sa Balujevského spýtali, čo si myslí o nerozhodnosti Európy, pokiaľ ide o štít, pochválil Európsku úniu za to, že je ochotná o tejto záležitosti diskutovať.

„Toto sa dotkne všetkých Európanov, preto o tom treba debatovať multilaterálne. Bolo by nebezpečné rozhodnúť sa bez toho, aby ste o tom aspoň hovorili so susedmi.

Nazdávam sa, že to, čo sa dnes deje v rusko-poľských vzťahoch, sa eventuálne stane minulosťou, aj keď to možno zanechá horkú príchuť. Ja som optimista a verím, že zdravý rozum napokon zvíťazí," povedal.

AP