Nedeľa 24. september 2023

extra plus

Október 2007

Aktuálne číslo

Foto: archívFoto: archív

Dvanásť miliárd dolárov na rozvoj

Dvadsiate druhé zimné olympijské hry bude hostiť v roku 2014 ruské Soči. Rozhodli o tom hlasovaním predstavitelia Medzinárodného olympijského výboru na svojom 119. zasadnutí v Guatemale.

Zimný športový sviatok sa po prvý raz v histórii uskutoční v Rusku, krajine, ktorá nazbierala najviac medailí v histórii bielych olympiád. Navyše ZOH budú v meste, ktoré leží na morskom pobreží s teplou klímou.

Populárna dovolenková destinácia mnohých Rusov, ktorá sa nachádza 1 500 kilometrov južne od Moskvy na pobreží Čierneho mora a v podhorí Kaukazu, privíta zimný športový olympijský svet od 7. do 23. februára 2014.

Po vyhlásení, že olympiáda bude v Rusku, medzi členmi ruskej delegácie v sále aj medzi obyvateľmi v Soči, kde boli v uliciach tisíce ľudí, vypukla veľká eufória. Rusi sa objímali, bozkávali, sálou znelo mohutné „Soči, Soči..."

Ruskej kandidatúre výrazne pomohla aj prítomnosť prezidenta krajiny Vladimira Putina v Guatemale, ktorý má v Soči svoj prázdninový dom a do okolia čiernomorského mesta chodí pravidelne lyžovať. Putinova vláda teraz plánuje uvoľniť 12 miliárd dolárov na rozvoj Soči a jeho okolia ako moderného komplexu pre zimné športy.

Ria Novosti