Nedeľa 24. september 2023

extra plus

Október 2007

Aktuálne číslo

Periskop

Za Maestrom Pavarottim
Svet smúti za operným velikánom Lucianom Pavarottim, ktorý zomrel minulý mesiac vo veku 71 rokov. Rodáci z Talianska vnímajú Pavarottiho ako veľvyslanca svojej kultúry. Slávnemu spevákovi vlani diagnostikovali rakovinu pankreasu a v júli 2006 podstúpil chirurgický zákrok. Odvtedy sa na verejnosti neobjavil. V auguste tohto roka ho znovu na tri týždne hospitalizovali. Pavarotti bol podľa svojho ošetrujúceho lekára veľmi pokojný a zmierený s blížiacou sa smrťou. Veľký Luciano, ako ho volali, majiteľ jedinečného tenoru, sa narodil 12. októbra 1935 v Modene. Spieval v kostolnom zbore, s ktorým sa vo svojich dvadsiatich rokoch dostal na medzinárodnú hudobnú súťaž do Walesu. Modenský zbor po prvý raz zvíťazil. V roku 1961 vyhral miestnu súťaž ako postava Rodolfa z Pucciniho opery La Boheme. Nasledovala séria úloh v malých operách po celej Európe, kým sa v roku 1963 nepreslávil vystúpením v londýnskej opere Covent Garden. Odvtedy žal Maestro úspechy po celom svete. Posledný koncert mal v Taipei v decembri 2005.

28 pavarotti.jpg(28 pavarotti.jpg)

Umrel Anton Podstraský
Vo veku 68 rokov zomrel významný slovenský fotograf Anton Podstraský. Tvorca tisícok vynikajúcich záberov, ktorý roky spolupracoval aj s týždenníkmi Extra S, Extra Slovensko a Extra - predchodcami mesačníka Extra plus - a mnohými ďalšími slovenskými periodikami vrátane legendárneho Roháča, vyštudoval Školu umeleckého priemyslu v Bratislave. Po jej absolvovaní sa pätnásť rokov venoval dokumentárnej fotografii filmovej tvorby. Dlhé roky pracoval v Národnej galérii ako fotogalerista. Po revolúcii od roku 1989 pôsobil na voľnej nohe. Často cestoval s fotoaparátom po Slovensku a zachytával ľudí v najrôznejších, často komických situáciách, v čom bol naozajstným majstrom. Nikdy nerobil štylizované fotografie, vždy mu išlo o zachytenie vzácneho, prchavého momentu. S tzv. sociálnou fotografiou zaznamenal niekoľko úspechov. Jednu zo zaujímavých Podstraského snímok z archívu Extra plus vám ponúkame ako spomienku na osobnosť, ktorá má svoje stále miesto v dejinách slovenskej fotografie.

28 vinklar.jpg(28 vinklar.jpg)

Odišiel do filmového neba
V uplynulých dňoch vo veku 76 rokov zomrel populárny český herec Josef Vinklář. Umelec podľahol rakovine pľúc, s ktorou dlho bojoval. Člen činohry Národného divadla v Prahe sa do povedomia televíznych divákov zapísal najmä ako doktor Cvach zo seriálu Nemocnica na okraji mesta. „Neprekáža mi, že si ma ľudia spájajú s doktorom Cvachom, pretože tá rola bola zaujímavá a komplikovaná. Zaujalo ma, že scenárista Dietl mal odvahu ukázať prstom na človeka kripla, ktorý iným ľuďom otravuje život a bráni im v šťastnom živote," povedal herec o svojej najslávnejšej postave. Vinklářovu divadelnú kariéru odštartoval záskok v hre Cirkus plechový v Divadle satiry. Krátko nato dostal ponuku od Jana Wericha a stal sa hercom ich spoločného divadla s Jiřím Voskovcom. Neskôr hral 33 rokov v Realistickom divadle. Nakoniec začiatkom 80. rokov zakotvil v pražskom Národnom divadle. Mnoho rolí však stvárnil aj vo filmoch a seriáloch - Hříšní lidé města pražského, Sanitka, Pod jezevčí skálou alebo Koncert na konci léta.

28 postrtasky.jpg(28 postrtasky.jpg)

Úspešná operácia
Siamske dvojčatá Marek a Michal Müllerovci, ktoré úspešne po vyše sedemnástich hodinách oddelil 46-členný lekársky tím v Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou v Bratislave, žijú a ich stav sa výrazne nezmenil. Deti prekonávajú náročné pooperačné obdobie a prejavila sa u nich nastupujúca infekcia. Lekári priblížili, ako jednotlivé orgány chlapcov pracujú s dôrazom na funkciu pľúc, obličiek, sŕdc, pečení a zažívacieho traktu, ktoré boli najproblematickejšie. Problémy mali najmä s pľúcami. Po separácii sa u žiadneho z chlapcov neprejavil veľký deficit, funkcia pľúc je u oboch podľa lekárov dostatočná. Imunitné systémy chlapcov sú v dôsledku náročného chirurgického zákroku oslabené, a tak aj baktérie, pre ktoré sú ich rany živnou pôdou, útočia oveľa intenzívnejšie. S tým však lekári rátali a situáciu hneď promptne riešili. Deti môžu okrem zdravotníckeho personálu navštíviť iba rodičia. Náklady spojené s operáciou a pooperačnou starostlivosťou zatiaľ nie sú vyčíslené - uhradí ich Všeobecná zdravotná poisťovňa.

28dvojcata.jpg(28dvojcata.jpg)

V ústrety týraným ženám
Silvia Gašparovičová spolu s riaditeľom FNsP Bratislava Richardom Rašim a so zástupkyňou generálneho sponzora Philip Morris Slovakia Denisou Prokšovou prestrihli pásku pri slávnostnom odovzdaní Miesta prvého kontaktu a linky pomoci Ružový telefón (02/ 5244 2211, 033/ 647 3131) do užívania vo Fakultnej nemocnici na Mickiewiczovej ulici v Bratislave. Miesto prvého kontaktu bolo otvorené v rámci projektu Život bez násilia - linka pomoci, krízové a vzdelávacie centrum na pomoc týraným ženám. V príhovore prvá dáma aj ako prezidentka Slovenskej nadácie SG Vzdelanie a zdravie pre všetkých poďakovala všetkým za spoluprácu a dodala, že ide o spoločensky neobyčajne žiaduci projekt. „Obeť domáceho násilia sa odteraz bude mať na koho obrátiť, kam sa uchýliť a získať aj orientáciu a zaškolenie pre návrat do nového života," povedala S. Gašparovičová. Na názve Ružový telefón pre linku pomoci sa dohodla s predstaviteľkami združenia Telefono Rosa, ktoré úspešne pomáha obetiam násilia v Taliansku už vyše 20 rokov.

29 gaspar.jpg(29 gaspar.jpg)

Svetový deň bez áut
Koncom septembra sme si aj na Slovensku pripomenuli každoročný Svetový deň bez áut. Aktivisti Svetového dňa bez áut požiadali vodičov, aby, nech už pôjdu kamkoľvek, využili radšej bicykle, alebo išli peši. Podľa odhadov budú až dve tretiny ľudstva v roku 2030 žiť v mestách. S rastom hustoty obyvateľstva rastie aj problém cestnej dopravy, ktorým sa mestá musia stále intenzívnejšie zaoberať. Dve pätiny všetkej dopravy predstavuje denný presun do práce a z práce. Tento vývoj ohrozuje okrem globálneho ovzdušia aj zdravie - následkom hlukovej záťaže, znečistenia ovzdušia, dopravnými nehodami, nedostatkom pohybu. Svetový deň bez áut bol vyvrcholením celoeurópskej kampane za udržateľnú mobilitu. Cieľom celosvetovej kampane je vyššia kvalita života a menej emisií znečisťujúcich plynov v ovzduší ako dôsledok menšieho počtu jazdiacich áut v mestách. Ak nie je možné pri ceste do práce alebo do školy využívať hromadnú verejnú dopravu, môžeme sa zriecť áut pri nákupoch alebo vo voľnom čase a využívať chôdzu pešo alebo jazdu bicyklom.

29 pasy.jpg(29 pasy.jpg)

Nové biometrické pasy
Súčasným slovenským pasom (na snímke) čoskoro odzvoní. Výroba a zavedenie nových pasov s biometriou bude stáť náš štát 1 567 403 496 korún. Vyplýva to z návrhu zákona o cestovných dokladoch, ktoré pripravilo ministerstvo vnútra. V rokoch 2007 až 2010 bude dodaných 1 600 450 kusov cestovných dokladov s biometriou za takmer 714 mil. korún. Riziko sfalšovania biometrických pasov je podľa ministra vnútra Roberta Kaliňáka znížené na minimum. Nové cestovné doklady SR s jedným biometrickým údajom začne ministerstvo vydávať od 1. januára 2008. Na strane, kde budú uvedené dáta držiteľa pasu, bude okrem štandardnej fotky aj elektronický čip, na ktorom bude zaznamenaný biometrický údaj - podoba tváre. Druhý biometrický údaj, ktorým sú odtlačky prstov, by sa mal ukladať na čip v pase najneskôr koncom júna 2009. Nové cestovné doklady s bordovým obalom budú mať 34 strán a budú označené deväťmiestnym kódom. Kritici zavedenia biometrických pasov poukazujú na fakt, že nové elektronické formy identifikácie občanov príliš zasahujú do osobnej slobody jednotlivca.

29 aut.jpg(29 aut.jpg)

Energia budúcnosti
Na Slovensku pred časom odštartoval druhý ročník fotografickej súťaže Ekológia v objektíve určenej pre širokú verejnosť. Projekt je v krajinách východnej a strednej Európy organizovaný spoločnosťou Bayer už niekoľko rokov. Slovenská súťaž sa koná pod záštitou Ministerstva životného prostredia SR a medzinárodnej organizácie UNEP. Amatérski i profesionálni fotografi sa môžu na nej zúčastniť až do 1. 11. 2007. Téma tohto ročníka Energia pre budúcnosť odráža trvalý nárast spotreby energií v domácnostiach i v priemysle. Cieľom projektu je prostredníctvom unikátnych snímok v kategóriách Príroda a Devastácia alarmovať zodpovednosť spotrebiteľov a ukázať vplyv nadmernej spotreby energie na prírodu, život a zmeny podnebia. Kvalitu tohtoročných víťazných snímok bude garantovať porota zložená z odborníkov na oblasť ekológie i fotografie. Pre výhercov sú pripravené ceny v hodnote viac ako 100-tisíc korún. Galéria víťazných fotografií minulého ročníka je sprístupnená na internetovej stránke www.ekologiavobjektive.sk.

29 ekolo.jpg(29 ekolo.jpg)