Sobota 25. máj 2024

extra plus

Október 2007

Aktuálne číslo

Foto: archívFoto: archív

Mesto piva a histórie

Mníchov je príťažlivý v každom ročnom období

Pavel Kapusta

Po nemecky München, po anglicky Munich. Kultúra, tradícia, prekrásna baroková architektúra, pivárne a priateľskí obyvatelia robia z Mníchova jedinečné miesto na oddych a turistiku.

Aj pre svoje múzeá, zrenovované galérie a paláce je Mníchov domovom najväčšieho počtu študentov v Nemecku. Vypočuť si hudbu Wagnera a Straussa v podaní jedného z troch mníchovských orchestrov, alebo pobudnúť v útulnej tradičnej mníchovskej pivárni patrí k silným zážitkom.

Najjužnejšie veľkomesto
Mníchov je jedno z najväčších aj najznámejších miest Nemecka. Starobylá a malebná, dnes takmer jedenapolmiliónová metropola slobodného štátu Bavorsko sa rozprestiera na spodnom okraji Álp a preteká cez ňu rieka Isar.

Najjužnejšie situované nemecké veľkomesto nie je známe len povestným Oktoberfestom, najväčším pivným festivalom na svete - nachádzajú sa tu viaceré moderné stavby, nespočetné množstvo gotických a barokových kostolov, charakterizujúce mesto a prispievajúce k jeho neopakovateľnosti a svetovej popularite v každom ročnom období.

V zime, keď je mesto pokryté snehom, Mníchovčania pijú glühwein na Christkindl trhu, alebo sa lyžujú v blízkych Alpách.
V lete zasa s obľubou posedávajú v záhradách pri pohároch so zlatistým mokom, plávajú v jednom z mnohých jazier v meste alebo chodia na celodenné výlety do Schloss Neuschwanstein.

V architektonicky jedinečnom olympijskom areáli si prídu na svoje priaznivci športu, ukrátení nebudú ani milovníci umenia - Mníchov im ponúka množstvo výstav v spomínaných múzeách a galériách. Konajú sa tu medzinárodné filmové festivaly, koncerty od vážnej hudby až po techno, nehovoriac o divadlách, kinách či diskotékach.

Z histórie
Mníchov sa po prvý raz spomína v roku 1158 ako Villa Munichen. Za vlády kráľa Ľudovíta I. (1825 - 1848) bol známym mestom umenia. Po prvej svetovej vojne sa stáva Hitlerovým „Hlavným mestom hnutia", čo Mníchov draho zaplatil ničivým bombardovaním Spojencov za 2. svetovej vojny.

Počas náletov boli ťažko poškodené mnohé vzácne historické pamiatky, ktoré prešli po vojne náročnou rekonštrukciou a dnes by ste už nespoznali, že časť z nich bola ruinami.

Po vojne sa Mníchov stáva high-tech-centrom, významným mediálnym mestom a usadilo sa tu veľa významných firiem.
V roku 1972 bol Mníchov hostiteľom XX. letných olympijských hier.

Aj po rokoch stále moderne pôsobiaci olympijský areál je rekreačným strediskom a Mníchovčania radi využívajú jeho možnosti. Nachádza sa tam aj domovský štadión známeho Bayernu Mníchov.

Pri príležitosti olympijských hier si mesto v roku 1972 tiež „darovalo" podzemnú dráhu - U-Bahn. Zaujímavý je aj fakt, že keď tu roku 1992 otvorili nové Letisko Franza Josefa Straussa, staré letisko sa stalo trhoviskom.

Cudzinci v bavorských krojoch
Nesporne najväčšou súčasnou atrakciou mesta je každoročný Oktoberfest (Októbrové slávnosti), skrátene po bavorsky „die Wiesn" od nemeckého slova die Wiese - lúka, množné číslo Wiesen - lúky). K festivalu patrí prívlastok „najväčšia ľudová oslava na svete".

Pre Wiesn varia mníchovské pivovary špeciálne, tmavšie a silnejšie pivo. Pivo sa podáva v litrovom pivnom krčahu, tzv. Mass.

Prvý Oktober- fest Mníchovčania usporiadali 12. októbra 1810 na oslavu sobáša korunného princa Ludwiga (neskôr kráľa Ludwiga I.) a princeznej Therese von Sachsen-Hildburghausen ešte v podobe veľkých dostihov.

Pre veľký úspech padlo rozhodnutie usporadúvať Oktoberfest každoročne. Od šesťdesiatych rokov 20. storočia sa Wiesn pomaly menia na svetoznáme masové oslavy.

Prví Japonci, Američania a Novozélanďania objavujú Oktoberfest a pripíjajú si s pravými Bavorákmi. V posledných rokoch sa aj cudzinci objavujú v tradičných bavorských krojoch.

Ďalším turistickým magnetom mesta je Anglická záhrada, jedna z najväčších v Európe, ponúkajúca obyvateľom i turistom únik pred ruchom veľkomesta. Neďaleko stredu záhrady stojí nezameniteľná Čínska veža, obklopená romantickými pivnými záhradami.

Vo februári v Mníchove kulminuje karnevalová sezóna, keď sa konajú početné bály a iné spoločenské zábavy. Mníchov je skrátka príťažlivý v každom ročnom období.