Sobota 25. máj 2024

extra plus

Október 2007

Aktuálne číslo

Ohrozená koruna krásy

Poradňa

Lenka Eremiášová

Vlasy sú oddávna považované za korunu krásy a ich strata patrí medzi nepríjemné zdravotné i estetické problémy. Nadmerné vypadávanie vlasov býva signálom, že ľudský organizmus trápia zdravotné problémy.

Vlasy sú pre človeka dôležité predovšetkým z hľadiska sociálnej komunikácie: až vyše 80 percent mužov pociťuje stratu vlasov ako stratu identity a zníženie vlastnej atraktivity.

Vypadávanie vlasov však nepostihuje len mužov. U žien býva vypadávanie vlasov, vedúce až k plešatosti, často dôsledkom psychických problémov.

Vlas vyrastá z vlasového korienka v aktívnej fáze, ktorá trvá 4 - 7 rokov, pričom v rastovej fáze je súčasne asi 85 percent vlasov. V priemere má človek na hlave okolo stotisíc vlasov. Denná strata 50 - 100 vlasov nemusí ešte znamenať abnormalitu.

Priemerná rýchlosť rastu je asi 1,2 centimetra mesačne. Vlasy rastú najrýchlejšie v lete a najpomalšie na jeseň a v zime. Výraznejšie spomalenie rastu vlasov nastáva až po 70. roku života.

U mužov hrá pri vzniku plešatosti negatívnu úlohu nadmerná tvorba hormónu testosterón, ktorý sa vplyvom enzýmu premieňa na vysokoaktívnu formu dihydrotestosterónu, poškodzujúceho vlasové korienky a skracujúceho aktívnu rastovú fázu vlasov na vrchole a temene hlavy. Ďalšími aspektmi vypadávania vlasov môžu byť genetická dispozícia, dietetické vplyvy a stresy.

Gén plešatosti môže dieťa zdediť od ktoréhokoľvek z rodičov, pričom dedičnosť vypadávania vlasov je nepochybná. Až 80 percent plešatých mužov má plešatých otcov. Tak ako u mužov, aj u žien je rast vlasov ovplyvňovaný hormónmi: pri poklese hladiny estrogénu, napríklad na konci tehotenstva alebo po ukončení antikoncepcie, nastáva často vypadávanie vlasov.

Vypadávanie vlasov je výraznejšie pri nadmernej spotrebe tukov a cukrov v potrave (v Japonsku v čase tradičnej stravy pred 2. svetovou vojnou bola plešatosť veľmi zriedkavá).

Podľa orientálnej medicíny husté a pevné vlasy znamenajú, že ich majiteľ jedol zeleninu a obilniny v správnom pomere, ak sú vlasy tenké a riedke, môžu poukazovať na nadspotrebu živočíšnych produktov.

Vlasy odrážajú funkciu čriev a plešatosť je znamením, že vnútorné orgány sa oslabujú. Podľa tradičnej medicíny rohy plešiny poukazujú na zlý stav obličiek, stred hlavy na choré pľúca a srdce a zadný kruh na zlú funkciu čriev.

Tieto niekoľkotisícročné pozorovania podporujú i najnovšie štúdie. U mužov, ktorí strácali počas šiestich rokov vlasy (na vrchole hlavy), ochoreli dvakrát častejšie na srdcové choroby a ich úmrtnosť na tieto ochorenia bola až štyrikrát vyššia ako u mužov, ktorí vlasy nestrácali.

Príčiny straty vlasov je možné odstrániť nasledovne:

prestať nosiť nesprávnu pokrývku hlavy nepoužívať agresívne šampóny a kondicionéry dbať na dostatok jódu v tele vyvarovať sa jednostrannej stravy odstrániť stres zo života ak je to možné, obmedziť medikamenty na vysoký krvný tlak, vredy a proti depresiám používať kvalitné vlasové prípravky do veľmi suchých vlasov je vhodné vtierať na noc olivový olej jemne masírovať vlasy prstami na zlepšenie cirkulácie krvi chrániť sa pred slnkom, vetrom, znečisteným ovzduším a kúpaním v príliš chlórovanej vode