Res publica
Ľudovít Števko
Výrok Roberta Fica, v ktorom prirovnal odvahu bojovať proti fašizmu k odvahe postaviť sa proti globalizácii, pobúril pravičiarsku elitu, lebo nebudeš mať iných bohov okrem globalizátorov. Fico by sa mal kajať za tento ťažký hriech.
Veď, ako hovorí súdruh Kusý, globalizácia je aj internet, Volkswagen a Kia, aj japonské hondy na našich cestách. O tom, čo a kto je nositeľom globalizácie, by sa dalo dlho diskutovať.
Postačia jednoduché príklady. Keď si kúpim kilogram banánov za 35 korún, pestovateľ v Kostarike z nich dostane dve koruny - to je globalizácia.
Keď 20 percent superbohatých ľudí planéty žije na úkor 80 percent chudobných - aj to je globalizácia.
Keď nadnárodné spoločnosti, ktoré nikto nevolil vo voľbách, ovládajú politický a občiansky život vo väčšine krajín nášho sveta - aj to je globalizácia. Dnes v noci bude spať na ulici 200 miliónov detí - to je tiež globalizácia.
Posvätného molocha globalizácie nezaujímajú demokratické voľby ani ľudské práva či slobodný a šťastný život ľudí. Jeho prioritou je vytĺcť zisk za každú cenu. Aj za cenu bombardovania neposlušných štátov, ktoré sa interpretuje ako nastoľovanie demokracie.
Pýtať sa, kto vlastne vymyslel svetový poriadok, v mene ktorého sa zabíjajú nevinní, nemá zmysel. Vieme to, ale nepovieme, aby nás Kusý a Šebej neobvinili, že tým myslíme len Američanov.