Piatok 21. jún 2024

extra plus

September 2007

Aktuálne číslo

Horúce politické leto

Mesiac za nami

Pavel Kapusta

Jazykovedec Kaliňák: Minister vnútra Róbert Kaliňák asi zavesí politiku na klinec a v kariére bude pokračovať ako šéf jazykovedného ústavu. Chce dať totiž našim ženám cez novelu zákona na výber, či si budú písať priezviská s prechyľovacou koncovkou -ová, alebo bez nej. Ako dôvod uviedol ťažkú psychickú traumu Sloveniek vydatých za cudzinca, ktoré vinou koncovky musia przniť manželovo meno. Je zaujímavé, že českým devám prechyľovanie ich priezvisk neprekáža. Zasa sú za nami pozadu!

1378462_robert-kalinak-smer-crop-crop.jpg(1378462_robert-kalinak-smer-crop-crop.jpg)

Geroji: Spravodajstvo STV začali húfne opúšťať novinári, „odmietajúci robiť nadprácu v prospech vlády". Takto si totiž vysvetlili trochu nesmelé prosby šéfredaktora o to, aby prestali robiť nadprácu v prospech pravicovej opozície, tretieho sektora, DSS a podobne. Riaditeľ Radim Hreha ich dobre že neprosil na kolenách, aby si to rozmysleli. Nepomohlo, novodobí geroji demokracie boli neoblomní a vo všetkých médiách sa s národom delili o svoj kríž. Ešte chvíľu a správy bude musieť moderovať samotný Radim.

116122-odvolany-riaditel-stv-radim-hreha-nestandard2.jpg(116122-odvolany-riaditel-stv-radim-hreha-nestandard2.jpg)

Kauza Privilégium: Divoká svorka novinárov sa celý mesiac „odbavovala" na ministerke Viere Tomanovej. Išlo o kauzu, ktorú médiám vďačne „dodali" déesesky. Nezisková organizácia Privilégium, starajúca sa o nevládnych ľudí, dostala od ministerstva dotáciu 1,5 milióna. Keď však vysvitlo, že dvaja šéfovia spoločnosti - členovia Smeru, zatajili svoj dlh k Sociálnej poisťovni a trojmiliónovú sekeru na daniach, ministerka rozhodla o vrátení dotácie a Smer o vylúčení týchto ľudí zo strany. To bolo vo svorke radosti!

19864-kancelaria-urad-nestandard2.jpg(19864-kancelaria-urad-nestandard2.jpg)

Podplatené médiá: Premiér Robert Fico vyhlásil, že vládu neprekvapuje, že v procese revízie zákona o starobnom dôchodkovom sporení do zápasu na strane dôchodkových správcovských spoločností vstúpili médiá ako ich obhajcovia. Boli totiž motivované jednou miliardou, ktorú do nich DSS investovali za reklamu. Okrem toho údajne DSS vyčlenili na kampaň proti ministerke Viere Tomanovej ďalších 100 miliónov korún. Ešteže je z koho žmýkať, však pán Socha?

peter_socha_axa.jpg(peter_socha_axa.jpg)

Prefíkaná Radičová: Keby sa prezidentské voľby konali začiatkom augusta, podľa výskumu agentúry MVK by v ňom zvíťazil Ivan Gašparovič so ziskom 44,3 percenta hlasov. Na druhom mieste by skončila Iveta Radičová, ktorú by podporilo 21,7 percenta hlasujúcich. Nasledovali by Ján Figeľ (12,4 percenta), Vladimír Mečiar (9,1 percenta) a Ján Slota (6,3 percenta). Iveta Radičová nedávno vyhlásila, že kandidovať nebude, je to však zrejme len súčasť taktiky.

gasparovic.jpg(gasparovic.jpg)

Kde je vôľa, tam je cesta: Ministerstvá kultúry a financií našli spoločnú vôľu spolupracovať na zámere znížiť od roku 2008 DPH na knihy a učebnice z 19 na 10 percent. Od kroku sa očakáva rozšírenie a skvalitnenie knižnej ponuky - samozrejme, iba v tom prípade, že vydavatelia premietnu zníženie DPH do zníženia cien. Dzurindovská 19-percentná DPH na knihy je u nás od roku 2004. Vyššiu má len Dánsko, nulovú DPH na knihy majú v Poľsku a vo Veľkej Británii.

kniznica2.jpg(kniznica2.jpg)

Prerušená tripartita: Zástupcovia zamestnávateľov predčasne opustili rokovanie tripartity, lebo na rozdiel od odborárov pokladajú prerokúvaný návrh zákona o sociálnom poistení za nekompetentný. Nepáči sa im najmä zrušenie maximálneho vymeriavacieho základu na odvody do Sociálnej poisťovne, ktorý vraj spomalí rast miezd. Rezort práce, sociálnych vecí a rodiny tvrdí, že zamestnávatelia mohli poslať svoje návrhy a pripomienky písomne, no nestalo sa tak. Prečo asi?

pgtoa7ll-c.jpg(pgtoa7ll-c.jpg)

Kto dal zabiť Duckého? Motívom vraždy exministra hospodárstva a bývalého šéfa SPP Jána Duckého nie sú podľa údajného hlavného svedka v kauze zmenky, ale privatizácia. Za objednaním vraždy vraj mali stáť vysokopostavení ľudia. Z vraždy Duckého svojho času obvinili Olega K., žijúceho na Ukrajine. Za vraždu mal mať sľúbených 500-tisíc amerických dolárov a päť miliónov Sk. Zasadnutie Okresného súdu Bratislava I s Olegom K. bude v septembri.

609855_import-jan-ducky-jan-ducky-crop.jpg(609855_import-jan-ducky-jan-ducky-crop.jpg)

Maďarskí fašisti? Strana Smer považuje sformovanie krajne pravicovej Maďarskej gardy v Maďarsku, blízku Orbánovmu Fideszu, za znepokojujúcu iniciatívu, ktorá je jasnou hrozbou pre demokraciu v Európe. „Maďarsko a Slovensko sú členmi spoločnej EÚ a takéto polovojenské jednotky, ktoré chcú zrušiť súčasné hranice, nemajú na pôde EÚ čo hľadať," vyhlásil Smer. Znepokojujúce je však aj mlčanie SMK, ktorá sa netají blízkymi vzťahmi s Fideszom.

madarska garda.jpg(madarska garda.jpg)

Len nech vznikne! Politické krídlo SMK okolo Bélu Bugára údajne uvažuje o odčlenení od csákyovsko-durayovského krídla a pripravuje vznik novej maďarskej menšinovej strany na Slovensku. Išlo by vlastne o akési obnovenie MKDH, ktorému už Bugár predsedal v 90. rokoch. Politológovia vyslovili názor, že dve rozdelené strany s polovičným volebným ziskom by sa nemuseli dostať v najbližších voľbách do parlamentu.

TB_Bugar3.jpg(TB_Bugar3.jpg)

Foto: TASR, SITA, archív