Nedeľa 24. september 2023

extra plus

September 2007

Aktuálne číslo

Foto: Karol SudorFoto: Karol Sudor

Diabolská závisť

Pavel Kapusta

Čitatelia denníkov SME a Plus jeden deň sa mohli dočítať, že premiér Fico rozhadzuje peniaze zo svojej 125-miliónovej rezervy, určenej na pomoc občanom.

Tŕňom v oku týchto médií bola totiž dotácia 500-tisíc Sk, ktorú predseda vlády poskytol orchestru ľudovej hudby Diabolské husle Jána Berkyho-Mrenicu mladšieho.

Hudobníkom pomohla ku kúpe deväťmiestneho mikrobusu Mercedes Sprinter, ktorým sa dopravovali na koncerty u nás aj v Európe.

Staršie vozidlo už dosluhovalo, a tak primáša potešilo, keď po jednom z koncertov za ním prišiel premiér a ponúkol pomocnú ruku, pretože vie o neľahkej finančnej situácii našich umelcov v slobodnom povolaní.

Novinári slovenských denníkov, ktorí rozhodne netrú biedu (nástupný plat redaktora v dvoch popredných mienkotvorných denníkoch je od 50- do 70-tisíc korún), však už tradične vedia všetko najlepšie. Orchester Berkyho-Mrenicu na dotácie odkázaný nie je, rezolútne tvrdí Daša Matejčíková z Plus jeden deň.

Zjavne pritom nepozná realitu, o ktorej v decembri 2006 hovoril Berky junior v rozhovore pre Extra plus: „Sme profesionálna kapela, ktorá má úspechy doma aj za hranicami, ale nikto sa o nás nezaujíma ani mesto, ani štát.

Sme na voľnej nohe, všetko si zabezpečujeme sami - od cvičenia až po vystúpenia, čo je dosť ťažké.

Cvičíme 25 kilometrov od Bratislavy, a aj to iba vďaka dobrým ľuďom, ktorí nám to umožňujú. Sami si šoférujeme, splácame lízing za auto.

Máme všetky povinnosti, aké má podnikateľ, ale nemáme nijaké výhody. My si nemôžeme odpísať DPH, lebo nemáme na čo. Nemôžeme si založiť nejakú spoločnosť, lebo budeme raz toľko robiť na to isté."

Nuž, taká je pravda. Diabolské husle nás roky úspešne reprezentovali v zahraničí, no podľa médií je smrteľným hriechom, keď súboru po dlhých rokoch nezáujmu politikov poskytol pomoc súčasný premiér.

Monika Žemlová so SME pozná dôvod: Fico údajne pomohol preto, lebo Ján Berky ml. v minulosti kandidoval v parlamentných voľbách za HZD, ktorému šéfuje Jozef Grapa, a ten je dnes Ficovým poradcom.

Táto novinárka vraj mala za minulej vlády blízko k SIS, zrejme preto má sklon k podobným konšpiračným úvahám.

Možno keby premiér zo svojej rezervy zafinancoval novinárom lyžovačku v Alpách, jeho pomoc hudobníkom by im toľko neklala oči.

Nezmyselné mediálne šikanovanie malo napokon smutnú dohru: znechutený Berky-Mrenica sa rozhodol dotáciu vrátiť a skončiť činnosť súčasnej zostavy Diabolských huslí.