Pondelok 22. júl 2024

extra plus

September 2007

Aktuálne číslo

Euronáhlenie

Plán prijatia eura v čo najkratšom čase bol súčasťou stratégie bývalej vlády.Hoci Robert Fico ako skúsený politik tento zámer svojho času kritizoval, obrovský tlak, akému je vystavený zo strany zahraničných spoločností, finančných skupín a iných loby, vedie jeho kabinet k dokončeniu procesu, ktorý predurčili dzurindovci.

V snahe dodržať maastrichtské kritériá je vláda nútená pristúpiť k reštrikciám v pripravovanom štátnom rozpočte na rok 2008. Mohlo by to viesť ku konfliktom v koalícii, čo je zbožným želaním opozície.

Prijatím rozpočtu sa tak paradoxne vplyv eura prejaví už rok pred jeho zavedením, napríklad v rezortoch pôdohospodárstva a zdravotníctva. Môže sa to dotknúť najchudobnejších občanov, ktorí už na vlastnej koži pocítili neľudské ekonomicko-sociálne experimenty Kaníka a Beblavého.

Pri súčasnej masívnej podpore Ficovej vlády občanmi a astronomickým volebným preferenciám Smeru dezintegrovaná opozícia nedisponuje mechanizmom, ktorým by mohla reálne zvrátiť pre ňu nepriaznivý vývoj.

A tak je zbožné prianie otcom myšlienky, ktorým je prijatie eura v roku 2009, čo dnes podporuje tak opozícia, ako aj koalícia.

František Bednár