Kresby: Andrej Mišanek
Máte slovo
K výročiu 21. augusta
V nedeľných správach 19. augusta som sa dozvedel, že ktosi si nevie vymyslieť lepšie rozptýlenie ľudí od vážnych záležitostí ako to, že po takmer 40 rokoch sa zaoberá trestaním pozývateľov okupačných vojsk Varšavskej zmluvy z roku 1968 (konkrétne Vasila Biľaka) - najmä keď je zrejmé, že ešte roku 1989 bolo dohovorené, že žiadne podobné trestanie nebude. Nebolo by zaujímavejšie prezradiť, kto bol skutočne v pozadí týchto udalostí a prečo to obsadenie bolo zbytočne vyprovokované tým, že začali kopať do otvorených dverí (napríklad vydaním „2000 slov")? Moje vysvetlenie je jednoduché: nečakaná obrovská masová podpora obrodnému procesu spôsobila, že ľuďom v pozadí sa vymkol z rúk a neboli schopní zaručiť cieľ, s ktorým ho organizovali - prevziať moc do vlastných rúk! Preto potrebovali ďalších dvadsať rokov, aby sa dôkladnejšie pripravili. Ale opäť sa im to na Slovensku vymkýnalo z rúk, preto ustanovili za predsedu vlády V. Mečiara. Len následným zhlobením protimečiarovskej opozície sa im podarilo roku 1998 prevziať moc do svojich rúk, čo o. i. umožnilo využiť náš vzdušný priestor na surovú agresiu proti Juhoslávii. Jej následky sú neporovnateľné s následkami nášho obsadenia roku 1968 - kedy sa bude trestať tento zločin? Kedy sa bude trestať za účasť vo vojne v Iraku? Ja sám som sa dvadsať rokov nemohol zmieriť s okupáciou roku 1968, v dôsledku čoho som bol politicky prenasledovaný, ale po „oslobodení od komunizmu" som postupne začal chápať, že to, čo sa nám vtedy stalo, nebolo nič proti tomu, čomu sa vtedy predišlo a čo nás postihlo oveľa neskôr. Ak sme vtedy boli proti tomu, aby nám všetko diktovali z Moskvy a Prahy, tak dnes nám oveľa horšie diktujú z Bruselu! Ak sa vtedy robila propaganda doplácania na Varšavskú zmluvu, tak pri príležitosti nášho zatiahnutia do NATO sme tejto agresívnej organizácii museli darovať 150 miliárd Sk, čo je takmer polovica nášho súčasného ročného rozpočtu! Nehovoriac už o tom, ako nás orabovali o tie najvýnosnejšie podniky. Po textilnom prevrate nás ubezpečovali, že NATO sa nebude rozširovať na východ, no dnes idú USA budovať v Česku a Poľsku protiraketovú obranu - dokonca mimo kontroly nielen hostiteľských štátov, ale i NATO. Pritom sa nehanbia nezmyselne argumentovať obranou proti „terorizmu" z juhu, keď jej umiestnenie očividne slúži proti odvete Ruska pri jeho prepadnutí, na ktoré sa zjavne pripravujú aj sústavným vojenským obkľučovaním (po výmysloch o „teroristických útokoch" 11. septembra nás však už žiadne klamstvo nemôže prekvapiť). Dokonca mali tú drzosť sľubovať podobné „darčeky" aj Slovensku, čo by dnes už isto bolo realitou, keby bola ostala pri moci dzurindovská koalícia.
Miloslav Dubec, Bratislava
Vraj zbytočná STV
„Verejnoprávna Slovenská televízia stratila v dnešnom rozmachu médií svoje opodstatnenie." Túto „geniálnu" myšlienku vyslovil mediálny analytik Gabriel Šipoš a dodal, že štát by mal jej frekvencie predať, kým majú hodnotu. Kde sa vzal, tu sa vzal, opäť nám nejaký analytik hovorí to, čo si máme myslieť. STV je vraj zbytočná inštitúcia a že dokonca štát môže informovať verejnosť prostredníctvom vysielacieho času v komerčných televíziách, ktorý by si zakúpil. Správne som pochopil? Štát nemá financovať verejnoprávnu STV, ale má financovať súkromné médiá z peňazí daňových poplatníkov a tým prispievať na bulvár a morálne nechutnosti? Ešte viac som sa utvrdil v tom, že ľudia ako Šipoš musia stratiť vplyv na mediálnu politiku u nás, lebo by hrozil úplný morálny rozklad nášho národa a spoločenských hodnôt. Záleží mi na Slovensku a záleží mi aj na STV. Musí ponúkať priestor programom, ktoré komerčné televízie nebudú vysielať, lebo by na ich vysielaní nezarobili. Televízia verejnej služby by mala informovať aj našich krajanov v zahraničí o tom, čo sa u nás doma deje tak, aby mali ucelený prehľad o našej vlasti. A v neposlednom rade STV musí viesť Slovákov k vlastenectvu a národným hodnotám. Je to veľmi dôležité v dnešnom stále viac sa globalizujúcom svete.
Mgr. Róbert Švec, Nitra
Ako henleinovci?
Zaujímalo by ma, prečo Európsky parlament nesleduje, ako Maďarsko (ne)plní verdikt haagskeho súdu týkajúce sa Gabčíkova-Nagymaros. Namiesto toho sa zaujíma o jednu študentku maďarskej národnosti. Keď bola SMK vo vláde a presadila okrem iného Komárňanskú univerzitu, Most Márie Valérie, odkupovanie domovov dôchodcov a obsadzovanie týchto zariadení maďarskými občanmi, nikto na ich súkmeňovcov neútočil. Nepripomína to niečo, čo tu už bolo? Presne takto začínali aj henleinovci, takto začínala druhá svetová vojna. Prišiel mníchovský diktát - rysuje sa to aj s Kosovom! Znova sa bude Európa zmietať vo vojnovom ošiali? USA potrebujú predať zbrane, a tak sem pošlú rambov a texaských rangerov, aby naučili Európu poslúchať, a my to zaplatíme životmi svojich obyvateľov a ruinami miest?
Helena Hurtíková, Piešťany
Strach zo základní
Tvrdenie, že radarové a raketové základne v Česku a Poľsku budú slúžiť na ochranu celej Európy, a že USA ide len o našu bezpečnosť, vyznievajú viac ako úsmevne. Strašia nás údajnými útokmi zo strany Severnej Kórey a Iránu, čo je demagógia. Každý, kto pozná aspoň trochu mapu, musí vysmiať plán USA, a najmä ich chabé argumenty. Ak by aj tieto podľa USA „darebácke štáty" vystrelili na USA rakety, čo by bol z ich strany samovražedný čin, istotne by ich nevyslali cez celú Európu, ale urobili by to čo najkratším východným smerom. Ďalej si musíme uvedomiť, že nepriateľ vždy ako prvé vyradí z prevádzky „oči" celého systému - radary a zariadenie, ktoré má za úlohu zničiť raketu už na začiatku jej letu. Takto sa štáty ako Česká republika a Poľsko vystavujú útoku a obyvatelia týchto krajín pocítia na vlastnej koži, čo je to umierať ako prvý. Zvyšuje sa aj nebezpečenstvo teroristických útokov na občanov Česka a Poľska na akomkoľvek mieste sveta. U občanov USA či Izraela vidíme často až panický strach z terorizmu. Boja sa doma, na dovolenkách, v práci a niečo podobné môžu zažívať Česi a Poliaci. Vojna proti terorizmu je najnezmyselnejšou vojnou v dejinách. Jediný výsledok, ktorý prináša, je stále sa zväčšujúca nenávisť proti západnej kultúre a USA. Do radov teroristických útočníkov verbuje i takých bojovníkov, ktorí by sa predtým k povstalcom nepridali. Celý svet dopláca na bezohľadnú politiku USA, ktorá vyprovokovala toto šialenstvo. Sme svedkami megalomanských bezpečnostných opatrení. Žijeme v čase, ktorej vládne strach a je len na nás, či povieme dosť. Raketové zariadenia istotne neodbúrajú tento strach, ale ešte ho viac prehĺbia. V Česku a Poľsku je väčšina obyvateľstva proti základniam. No „mocipánom" to neprekáža a posledný Topolánkov výrok, že ľudia nie sú kompetentní sa vyjadrovať k otázke umiestnenia radaru, hovorí za všetko. Je 72 percent obyvateľstva Česka (údaj z prieskumu verejnej mienky) s odmietavým postojom k radarovej základni väčšina alebo menšina?
Miroslav Pomajdík, Smižany
Za vyvážený mediálny trh
O tom, že u nás je mediálny trh absolútne nevyvážený, svedčí aj množstvo ohlasov čitateľov Extra plus, ale aj pripomienok občanov „na ulici", ktorí sa domáhajú aspoň jedného denníka, prinášajúceho iné videnie vecí a diania na Slovensku, ako ich prinášajú oficiálne „demokratické" masmédiá. Dokonca sa domáhajú zásahu vlády, aby od nej vzišla iniciatíva a aby u nás začal vychádzať alternatívny provládny denník. Tieto hlasy majú v mnohom pravdu, ale vedia si predstaviť, čo by nastalo v prípade, že by sa do tejto záležitosti zaangažovala vláda či sám premiér Fico? Ešte len potom by sme videli, v akej nedemokratickej krajine to žijeme. Ako vláda a „červení boľševici" násilne u nás potláčajú slobodu a právo na slobodné informácie! A čo by bolo sťažností do Bruselu a odtiaľ spätne demaršov. Veď sme to už mali možnosť zažiť... Na druhej strane to, čo urobila už prvá Dzurindova vláda bolo „úplne v poriadku" vrátane internovania nepohodlných redaktorov vtedajšej verejnoprávnej televízie v priestoroch reštaurácie na 28. poschodí výškovej budovy STV a zmietnutia pronárodnej tlače pomocou tvrdých ekonomických a daňových opatrení... To boli prostriedky, aby sa dosiahol súčasný, absolútne nevyvážený stav na našom masmediálnom trhu. Slovenská republika je už dva roky členom EÚ, ale aj členom Severoatlantickej aliancie a ďalších medzinárodných „demokratických" inštitúcií. Kým sa stala ich plnoprávnym členom, musela splniť mnohé kritériá týchto spoločenstiev. Je však zaujímavé, že nikomu z týchto organizácií pred jej vstupom neprekážalo, že pri tom Slovensko v praxi nespĺňa základné demokratické podmienky v oblasti informovanosti a masmédií... A to nevyvráti ani najzarytejší priaznivec terajšej opozície, lebo z tohto stavu sa všetci okolo nej tešia.
Vladimír Laluch, Bánovce nad Bebravou
Radičová klame
Musím reagovať na výrok podpredsedníčky SDKÚ Ivety Radičovej, uverejnený v elektronickom vydaní denníka SME v článku „Fico chce jednu poisťovňu". Tá okrem iného povedala, že „v Kanade sa na bežné operácie čaká aj tri a viac rokov". Buď ide o hlúposť poslankyne Radičovej, ktorá hádam nikdy v živote v Kanade nebola, alebo úmyselne klame, len sa tak práši. Ja s rodinou a desiatkami priateľov žijem v Kanade už takmer 39 rokov. Sám som bol už trikrát operovaný. Vždy v pomerne krátkom čase - do niekoľkých dní. Naša vážne chorá dcéra musela nedávno absolvovať až dve operácie. Obidve boli vykonané vo veľmi krátkom čase, len čo boli zistené potrebné diagnózy a skúšky. Náš priateľ bol nedávno operovaný okamžite po dovezení do nemocnice. S dcérou chodím do nemocnice pravidelne každé tri týždne a na vlastné oči vidím výbornú liečebnú starostlivosť, ktorú jej poskytuje ten najmilší, najvľúdnejší a najochotnejší zdravotnícky personál, aký si len viem predstaviť. Máme bezplatný verejný zdravotnícky systém. Tu sa na chorobách pacientov nezarába. Kanada je popri všetkom, čo je tu zlé, čo nemám rád a kritizujem, sociálny a humanistický štát. Na rozdiel od Slovenska.
JUDr. Ján Zvalo, Ottawa, Kanada