Sobota 23. september 2023

extra plus

September 2007

Aktuálne číslo

Monitor zahraničných médií

Skromná oslava
Kubánsky prezident Fidel Castro oslávil 81. narodeniny, sprevádzali ich však len skromné oslavy. Fidel Castro sa po minuloročnej operácii tráviaceho ústrojenstva stále drží v ústraní. Štátna televízia ponúkla namiesto tradičného prejavu niekoľko starších rozhovorov s prezidentom. Vyvrcholením osláv bol krátky ohňostroj. Fidel Castro je kubánskym prezidentom už 47 rokov. Nedávno sa na internete objavili správy, že údajne už umrel a jeho smrť chce vláda oznámiť s oneskorením.
AP

Pozor na Kosovo!
Americká výzvedná služba upozornila Kongres na to, že nezávislosť Kosova by mohla spôsobiť zahraničnopolitické problémy. „Ak Kosovo získa nezávislosť, môže Rusko na to odpovedať uznaním separatistických republík v Gruzínsku, čo by bol riskantný krok," píše sa v správe Thomasa Fingara, zástupcu šéfa Národnej výzvednej služby USA pre Kongres USA. O situácii na Ukrajine Fingar vyhlásil, že „politickým a hospodárskym snahám o reformy a pokusom ďalšej integrácie so Západom boli vinou dlhej politickej nestability zapríčinené škody". Expert hodnotí súčasnú situáciu na Ukrajine ako nepokojnú.
RIA Novosti

V Poľsku budú voľby
Poľský premiér Jarosław Kaczyński podal návrh na predčasné parlamentné voľby po niekoľko týždňov trvajúcej politickej kríze. „Mohli by byť už koncom októbra, najneskôr však v novembri," povedal. Ako dodal, „nie je možné dlhšie mať menšinovú vládu." Konanie predčasných volieb si vyžaduje zhodu aspoň dvoch tretín poslancov na rozpustenie parlamentu. Keďže obe opozičné strany, Občianska platforma i Zväz demokratickej ľavice, si želá predčasné voľby, očakáva sa, že rozpustenie parlamentu prejde. Politická kríza vypukla v Poľsku začiatkom júla, keď predseda vlády odvolal Andrzeja Leppera, vicepremiéra a lídra strany Sebaobrana, z dôvodu obvinení z korupcie, pričom Sebaobrana odišla z koalície.
AFP

Boj proti otepľovaniu
Spojené štáty, Čína a India musia zintenzívniť svoje úsilie v boji proti globálnemu otepľovaniu, Európska únia sa nemôže snažiť sama, povedal švédsky premiér Fredrik Reinfeld na fóre Svetového týždňa vody v Štokholme. „EÚ nemôže sama dosiahnuť zmenu," povedal Reinfeld, ktorý hovoril o európskom cieli do roku 2020 o 20 percent znížiť emisie skleníkových plynov. Reinfeldt povedal, že rokovania o znižovaní emisií skleníkových plynov vstúpia do „rozhodujúcej fázy" v roku 2009. Zároveň prisľúbil, že počas budúcoročného švédskeho predsedníctva bude problematika klimatických zmien prioritná.
APA

Najväčšia planéta
Vedci objavili doteraz najväčšiu známu planétu vo vesmíre, gigantickú guľu zloženú prevažne z vodíka, ktorá je dvadsaťkrát väčšia ako Zem a obieha hviezdu vo vzdialenosti 1400 svetelných rokov. Vedci sa domnievajú, že planéta je 1,7-násobkom priemeru Jupitera, najväčšej planéty slnečnej sústavy, a má teplotu 1260 stupňov. „Na planéte zrejme nie je nikde pevný povrch. Ponorili by ste sa," povedal Georgi Mandushev, výskumník z Observatória v Lowelli. Planétu nazvanú TrES-4 prvýkrát zachytili na jar 2006.
SITA

Cyprus: Doživotie za vraždu
Cyperský súd odsúdil na doživotie cyperského Turka Panicosa Netzadiho za znásilnenie a uškrtenie slovenskej čašníčky Janky Kováčovej, ktorej telo pochoval na periférii hlavného mesta Nikózia. Súd v južnom pobrežnom meste Larnaca označil 32-ročného Netzadiho za „chladnokrvného a vypočítavého vraha", ktorého jediným motívom vraždy bola pomsta za to, že s ním slovenská čašníčka ukončila vzťah. Kováčová skončila vzťah so svojím budúcim vrahom po tom, čo zistila, že je ženatý. Posledný raz ju videli 17. augusta 2006, keď ju zviazanú uniesli spred päťhviezdičkového hotela Ayia Napa, v ktorom pracovala.
SITA

Toxické žiarivky
O úsporných žiarivkách sa tvrdí, že neškodia životnému prostrediu, ale ukazuje sa, že by mohli byť problémom. Je zrejmé, že ak skončia na smetiskách a v nich obsiahnuté chemikálie sa potom dostanú do pôdy a vody, môžu otráviť zvieratá a ryby. Žiarivky totiž obsahujú ortuť, preto by sa nemali vyhadzovať tak ako obyčajné žiarovky. „Sú veľmi účinné, ale vo chvíli, keď doslúžia, stáva sa z nich tikajúca toxická časovaná bomba," upozorňuje Leonard Robinson, zástupca riaditeľa kalifornského departmentu pre kontrolu toxických substancií.
Fox News, USA

Briti nevládzu platiť
Počet ľudí, ktorí sa v Británii oneskorili s platbami za pôžičku na svoj dom, prípadne ho nevládzu splácať, sa tento rok zdvojnásobil. Aby boli schopní svoj príbytok splatiť, sú nútení požičiavať si obrovské množstvá peňazí. Zvyšujúce sa množstvo domov, ktoré sú vyvlastnené, naháňa ľuďom strach. Predpokladá sa, že tohto roku bude vyvlastnených až 18-tisíc domov.
Independent, Veľká Británia