Sobota 23. september 2023

extra plus

September 2007

Aktuálne číslo

Foto: archívFoto: archív

Topolánek v šľapajach Dzurindu

Parlament Českej republiky schválil dlho pripravovanú reformu verejných financií, ktorá priniesla toľko nezhôd do politickej scény našich západných susedov a rozpoltila českú spoločnosť na dva tábory.

Výsledok hlasovania bol podľa očakávania veľmi tesný a iba o jeden hlas - vinou odpadlíkov z ČSSD - presadila víziu budúcich verejných financií vládnuca ODS so svojimi koaličnými partnermi KDU-ČSL a Stranou zelených.

Opozičné strany ČSSD a KSČM sa na posledných fázach prerokúvania reformného zákona nezúčastnili - svoje miesta v parlamente zaujali až počas aktu hlasovania.

Pikantériou je, že zatiaľ čo dvaja poslanci sa opozičnú ČSSD hlasovali proti záujmom svojej materskej strany, jeden z koaličných poslancov - Ludvík Hovorka z KDU-ČSL pre zmenu hlasoval proti návrhu reformy verejných financií, a bude musieť svoj postoj vysvetľovať krajskému výboru strany.

Hovorka však nič vysvetľovať nemieni a stojí za ním aj jeho okresná organizácia z Uherského Hradišťa. Vedenie jeho strany mu ostro vyčíta, že sa svojou absenciou pri hlasovaní postavil proti myšlienkam, ktoré mala KDU-ČSL vo svojom volebnom programe.

Keby Topolánkova koalícia nemala v talóne dva hlasy z opozície, česká reforma by neuzrela svetlo sveta a premiér Mirek Topolánek by musel, ako to sľúbil, odstúpiť. Česko by tak zrejme čakali nové voľby.

Napriek tomu, že českí politickí rivali bojovali o reformu ako o život, napokon ju prijali v miernejšej podobe ako svojho času Dzurindova vláda u nás. Pravda, u lekára sa bude platiť, rovnako ako za recept.

Naši českí susedia sa vyhli odhlasovaniu rovnej dane. Je určená jednotná daň z príjmov vo výške 15 percent, pričom podniky by do roku 2010 mali odvádzať 19-percentnú daň. Odporcovia reforme vyčítajú, že prijaté opatrenia neriešia zadlžovanie a deficity verejných financií.

Podľa analytikov aj v roku 2010 česká vláda naďalej ráta s deficitom štátneho rozpočtu okolo 100 miliárd korún, čo je pre ekonomiku veľké riziko.

Naproti tomu nižšie priame dane by mali podporiť hospodársky rast, krátkodobo však bude treba pokryť chýbajúce rozpočtové príjmy.

Vodca opozície, šéf ČSSD Jiří Paroubek odhlasovanú reformu komentoval slovami: „Je to amaterizmus kombinovaný s improvizáciou. Ide o osudy miliónov ľudí. Takže to vnímam ako nezodpovednosť."

ČSSD sa mieni v prípade priamych platieb u lekára obrátiť na Ústavný súd. Poslanci sa pri ceste do parlamentu predierali davmi protestujúcich odborárov. Nezmohli, pravda, nič, ale určite to nebol ich posledný protest proti antisociálnej reforme.

Pavol David