Sobota 23. september 2023

extra plus

September 2007

Aktuálne číslo

Kresba: Andrej MišanekKresba: Andrej Mišanek

Fatah kontra Hamas

Vyhlásenie predčasných palestínskych volieb by malo podľa prezidenta Mahmúda Abbása zakončiť zápas o moc medzi jeho hnutím Fatah a islamistickým hnutím Hamas, ktoré minulý rok vyhralo parlamentné voľby.

Boj medzi oboma palestínskymi frakciami kulminoval v júni, keď Hamas prevzal v pásme Gazy moc.

Abbás na to reagoval vytvorením dočasnej vlády na Západnom brehu. Vytvorili sa tak dve znepriatelené palestínske vlády - Západom podporovaný kabinet lojálny k Fatahu a vedenie Hamasu.

V meste Gaza hnutie Hamas vyzvalo bezpečnostné sily lojálne k Fatahu na opustenie ich sídla a predstaviteľov Fatahu označilo za sionistických kolaborantov.

Medzinárodné spoločenstvo sa k vláde na Západnom brehu pod vedením prezidenta Mahmúda Abbása postavilo pozitívne, zatiaľ čo vodcov Hamasu väčšinou ignoruje.

„Sme šokovaní a prekvapení hlasmi, ktoré zakazujú rokovať s nami, zatiaľ čo vstupujú do rozhovorov s Izraelom," vyhlásil prominentný poslanec Hamasu Chálil al-Hája. On a ďalší lídri hnutia Hamas deklarovali zásadný nesúhlas s predčasnými voľbami a vyzvali svojich rivalov z hnutia Fatah na národný dialóg.

„Sme pripravení na bratsky otvorený a zodpovedný národný dialóg," vyhlásil al-Hája. Obidva kabinety tvrdia, že zastupujú všetkých Palestínčanov žijúcich na Západnom brehu a v pásme Gazy.

USA obnovia finančnú pomoc Palestínčanom a opätovne naštartujú spoluprácu s palestínskou samosprávou, hneď ako vznikne nová palestínska vláda bez ministrov z Hamasu.

Po rokovaní Abbása s americkým generálnym konzulom v Jeruzaleme Jacobom Wallesom o tom pod podmienkou anonymity informovali Abbásovi spolupracovníci.

Jemenský minister zahraničných vecí Abú Bakr al-Kurbi vyzval Fatah a Hamas na urovnanie sporov na základe návrhu Jemenu zameraného na obnovenie jednoty palestínskych politických inštitúcií. „Iniciatíva leží pred palestínskymi bratmi, aby mohli niesť zodpovednosť za prekonanie sporov medzi nimi," uviedol al-Kurbi.

Dodal, že prezident Alí Abdulláh Salíh pri príprave návrhu zohľadňoval palestínske záujmy a ich cieľ nezávislého štátu na Západnom brehu a v pásme Gazy s východným Jeruzalemom ako hlavným mestom.

Abbás, ktorému Salíh návrh poslal, však odmietol akýkoľvek dialóg s Hamasom, kým sa v Gaze neobnoví jeho zákonná moc.

Návrh obsahuje aj výzvu na „rešpektovanie palestínskej zákonnosti a opätovné vybudovanie zjednotených bezpečnostných síl pod kontrolou palestínskej samosprávy a vlády, nie palestínskych frakcií.

AFP