Periskop
Vrátil sa celý
Bývalej hlave štátu Rudolfovi Schusterovi sa splnil ďalší sen: toto leto absolvoval dvojtýždňovú výpravu na severný pól. „Vrátil som sa celý, živý a zdravý," povedal exprezident novinárom. Cestu zvečnil na fotografiách a videozázname. Politické ambície nadobro stratil. „O politiku už nemám záujem," vyhlásil. Nedávno totiž ešte špekuloval, že znova zabojuje o kreslo košického primátora. Schuster sa v roku 2001 ešte ako úradujúci prezident napriek podlomenému zdraviu vybral s deťmi na potulky po brazílskej divočine, kde ho vraj zajali Indiáni. Schuster sa však dohodol s náčelníkom a podľa neho sa mu „za výkupné vo forme niekoľkých mercedesov" podarilo zachrániť. Spolu s Indiánmi sa potom na pamiatku odfotil v náčelníckej čelenke. Schuster v Brazílii nafotil aj päťmetrovú anakondu a mravčiara. Počas oficiálnej návštevy Egypta v roku 2004 mala zasa hlavu v smútku jeho ochranka. Návšteva pyramíd uchvátila Schustera natoľko, že sa začal šplhať aj s fotoaparátom po kvádroch jednej z nich. Nebolo to len nebezpečné, ale pre ochranu pamiatky aj zakázané.
Potykali si
Predsedovia koaličných strán SNS Ján Slota a ĽS-HZDS Vladimír Mečiar, istý čas politici, ktorí sa často navzájom kritizovali, si nedávno potykali. „Zblížili sme sa. K zblíženiu prišlo počas rekonvalescencie pána Mečiara a vyjasnili sme si aj niektoré záležitosti, ktoré sme v minulosti mali medzi sebou rozporné. Nakoniec sme si však potykali," povedal Slota. Zároveň dodal, že tykanie navrhol predseda HZDS. „On je starší," podotkol šéf národniarov. Mečiar ešte pred pár mesiacmi tvrdil, že politická kultúra Jána Slotu nepatrí do tohto storočia. Jedno z najzaujímavejších vyjadrení adresoval Ján Slota Vladimírovi Mečiarovi v januári 2004. Slota, ktorý bol predsedom koaličnej SNS v čase vlády Vladimíra Mečiara v rokoch 1994 - 1998, vtedy pripustil, že na obchode s ropou Saddáma Husajna sa možno podieľali aj ľudia z okolia bývalého premiéra Mečiara. „Viem o tom, že niektorí ľudia sa dosť intenzívne náhlili v určitých obdobiach do Iraku. Ani sa nečudujem, že Mečiarovi ľudia sa na tomto možno podieľali a pán Mečiar sa tak trošku podobá na toho Saddáma," povedal s úsmevom Slota.
Pamätník pre Langoša
V stredoslovenskej metropole nestojí socha Ľudovíta Štúra či inej významnej postavy národných dejín, zato bude mať pamätník zakladateľa Ústavu pamäti národa Jána Langoša, ktorý vlani tragicky zahynul. Banskobystrické mestské zastupiteľstvo odsúhlasilo návrh tzv. občianskeho aktivistu blízkeho OKS Vladimíra Pirošíka a vyčlenilo z tohtoročného rozpočtu mesta 40-tisíc korún na verejnú súťaž návrhov pamätníka. „Ján Langoš bol nielen inšpiratívny politik, ale hlavne človek snažiaci sa odkryť pravdu a tiež banskobystrický rodák, ktorý sa k mestu hrdo hlásil," vyhlásil Pirošík, ktorý je zároveň mestským poslancom, a návrh inicioval. Celkové náklady na dielo predpokladá na 200- až 250-tisíc korún, ktoré majú takisto plynúť z daní občanov. V. Pirošík je vnukom dlhoročného tajomníka Krajského výboru Komunistickej strany Slovenska v Banskej Bystrici Vladimíra Pirošíka a pred komunálnymi voľbami sľuboval občanom správnejšie, efektívnejšie a transparentnejšie rozdeľovanie peňazí z ich daní.
Elán do New Yorku
Legendárna slovenská skupina Elán sa chystá dobyť New York. Koncert v slávnej Carnegie Hall 21. septembra však nebude určený iba pre zahraničných Slovákov. „Informácie sú aj na oficiálnej webovej stránke haly, sú vytlačené plagáty a vystúpenie sa propaguje po celých Spojených štátoch amerických," povedal člen formácie Vašo Patejdl. Ako dodal, vybavovanie koncertu trvalo takmer rok. „Človek sa nemôže spoliehať na organizáciu niekoho iného, takže dá sa povedať, že sme si to celé zorganizovali sami," spresnil. Koncert bude podľa Patejdla výnimočný. Elán bude sprevádzať aj dievčenské trio G-string a chýbať nebudú napríklad ani živé husle. Členovia kapely by radi celé vystúpenie nakrútili na videozáznam, ktorý by sa mohol neskôr vydať na DVD a mohli by si ho pozrieť aj fanúšikovia Elánu na Slovensku a v Česku. „Rokujeme o tom. Problém je však v tom, že podmienky sú prísne a drahé. Za každých desať minút záznamu sa platí veľmi veľa peňazí. Minimálne trojminútová videonahrávka by však určite mala vzniknúť," dodal Patejdl.
Vasil Biľak sa dožil deväťdesiatky
Po roku 1989 tisíckrát zatracovaný prominent niekdajšieho režimu Vasil Biľak oslávil svoje deväťdesiate narodeniny. „Ako jedenásťročná sirota s plnou kanistrou strachu som opustil rodnú obec a vydal sa do sveta. Nemal som peniaze, vplyvných strýkov ani tety. Dlho som sníval o tom, že raz budem námorníkom alebo cestovateľom," spomínal svojho času na neľahké detstvo Biľak. Komunistický politik rusínskeho pôvodu, povolaním krajčír sa narodil 11. augusta 1917 v Krajnej Bystrej. V roku 1954 sa stal členom ÚV KSČ. V rokoch 1962 - 1968 pôsobil ako tajomník ÚV KSS, od januára do augusta 1968 bol prvým tajomníkom ÚV KSS, do decembra 1988 členom predsedníctva ÚV KSČ. V roku 1989 ho po tridsiatich piatich rokoch z KSČ vylúčili. V. Biľak nikdy nepochyboval o tom, že počas celého života konal v najlepšom záujme svojho štátu a jeho ľudu. Systém po roku 1989 hodnotí ako chaotický a spiatočnícky. „Slovensko už bolo na ceste k lepšiemu spoločenskému poriadku, toto je návrat do minulosti," vyhlásil.
Tridsať rokov od smrti Jána Stanislava
Uprostred dusného leta pred tridsiatimi rokmi umrel nečakane na stanici v Liptovskom Mikuláši jazykovedec Ján Stanislav (1904 - 1977). Vedecké dielo profesora Stanislava preniklo ďaleko za hranice Slovenska. Niet azda jedinej známejšej univerzity na svete, kde by v slavistickom odbore jeho dielo netvorilo podstatnú súčasť štúdia učiteľov a poslucháčov. Záber profesora Stanislava bol neobyčajne široký: od staroslovienčiny a prameňov dejín slovenského jazyka cez porovnávaciu lingvistiku až po javiskovú reč. Najväčším dielom sú jeho päťzväzkové Dejiny slovenského jazyka, ktoré vytváral pätnásť rokov. Osobitnú kapitolu tvorí jeho výskum a spracovanie cyrilo-metodskej misie. Nepriazeň osudu stihlo rozsiahle Stanislavovo dielo Slovenský juh v stredoveku, v ktorom na základe vedeckých výskumov potvrdzuje rozsiahlosť staroslovenských území aj na území dnešného Maďarska. V päťdesiatych rokoch bolo dielo zošrotované ako šovinistické. Neskôr aj maďarskí historici jazyka uznali pravdivosť Stanislavových tvrdení. Napokon prvá časť vyšla v roku 1999.
Zomrel Štefan Žáry
Jeden z najznámejších slovenských nadrealistov Štefan Žáry zomrel koncom augusta po ťažkej chorobe v bratislavskej nemocnici. Žáry len o niekoľko dní prežil svoju exmanželku, spisovateľku Hanu Ponickú, ktorá umrela vo veku 85 rokov v nemocnici v Banskej Bystrici. Básnik a prozaik by sa bol 12. decembra dožil 89 rokov. Žáry sa narodil v obci Poniky neďaleko Banskej Bystrice. Počas druhej svetovej vojny vydal zbierky poviedok Zvieratník, Stigmatizovaný vek a Pečať plných amfor. Práve v tomto období sa presadzoval nový básnický štýl nadrealizmus, ktorého typickým prvkom boli silné až drsné obrazy. Po vojne začal Žáry tvoriť idylicky znejúce porovnávania SNP a obdobia štúrovcov. Neskôr sa vrátil k odhaľovaniu osobných problémov súčasníkov. Vydal aj prozaické diela. Medzi najznámejšie patrí trojica kníh Apeninský vzduch, Dolu na juhu a Azúrová anabáza spojená so Žáryho pobytom v Taliansku v rokoch 1948 až 1950, kde pracoval ako spravodajca ČSTK. Okrem toho Žáry písal aj pre deti a mládež. Venoval sa aj prekladom z talianskej, francúzskej a španielskej literatúry.
Cédečko má 25 rokov
Prototyp nového zvukového nosiča s názvom compact disc so skratkou CD vyrobili pred 25 rokmi v nemeckej továrni Langenhagen. Vynález bol revolúciou v hudobnom priemysle a začiatkom prechodu od analógovej k digitálnej hudobnej technológii. CD sa stalo katalyzátorom ďalších inovácií v digitálnej zábave - okrem iného vydláždilo cestu DVD. Prvé hudobné CD s nahrávkou albumu The Visitors skupiny ABBA v roku 1982 vyrobila továreň firmy Polygram v Nemecku, ktorú vlastnila spoločnosť Philips. Prvý CD prehrávač predstavili v tom istom roku v Japonsku. Na vývoji kompaktného disku pracovali spoločnosti Philips a Sony od roku 1979. CD bolo v čase svojho nástupu považované za technický zázrak a už v roku 1988 predstihlo v predaji klasickú gramofónovú platňu. Dnes okrem zvukových cédečiek poznáme aj počítačové disky označované ako CD-ROM, na ktorých sa dajú okrem textov ukladať aj fotografie a ďalšie dáta. Hoci je jedno CD tenké len 1,2 milimetra, doteraz sa ich na svete predalo toľko, že by okolo zemegule vytvorili šesť prstencov.