Sobota 23. september 2023

extra plus

September 2007

Aktuálne číslo

Foto: archívFoto: archív

A čo tak biobazén?

Poradňa

Nela Mayerová

Ak máte záhradu a uvažujete, že ju doplníte o vodnú plochu, ktorá bude vhodná i na kúpanie, a pritom nenaruší vzhľad okolia, biobazén alebo kúpacie jazero - tzv. biotop, to je pre vás to pravé. Kúpanie v biologicky čistej vode je oveľa príjemnejšie ako v chemicky ošetrovaných bazénoch. Prírodné prostredie prispieva k relaxácií a napĺňa človeka energiou z prírody.

Najmä v dnešnom uponáhľanom svete, kde je stres príčinou mnohých ochorení, má odpočinok a relax tela aj duše v prírode nenahraditeľný význam. Biobazén poskytuje neopakovateľné zážitky v každom ročnom období.

V lete poskytuje radosť z kúpania, v zime z korčuľovania, na jar a na jeseň, keď sa nedá kúpať, je zasa pastvou pre oči.

Pri ich prevádzke sa nepoužíva chémia a na rozdiel od bežných bazénov sa nevypúšťajú ani po skončení kúpacej sezóny. V kúpacej časti biobazénu nie sú vysadené vodné rastliny, takže neobmedzujú plávanie.

Okolo časti určenej na plávanie sú partie pri brehoch skrášlené vodnými rastlinami. V plytkej brehovej zóne je nenápadne zabudovaný biologický filtračný systém, ktorý spolu s vodnými rastlinami udrživa vodu neustále čistú. Pre kúpanie je najdôležitejšia čistota vody, ktorú zabezpečuje filtračný systém spolu s vodnými rastlinami.

Kvalita vody v biobazénoch a v kúpacich jazerách vyhovuje najprísnejším normám na akosť vody platných v EÚ.

Počas čistenia sa voda najskôr z kúpacieho jazera nasáva skimmerom, ktorý zadržiava hrubé nečistoty, a tak udržiava vodnú hladinu čistú. Voda z jazera ďalej za pomoci čerpadla smeruje do filtračnej zóny jazera, kde sa čistí cez rôzne štrkové a minerálne zóny.

Takto očistená voda sa vracia späť do kúpacej časti. Časť vody je vedená k pramennému kameňu, kde sa okysličuje. Aj z hygienického hľadiska má prírodný biologický koncept prednosti.

Choroboplodné zárodky sa pomocou prírodnej bakteriologickej flóry potláčajú. Tento ochranný mechanizmus pôsobí permanentne.

Oproti tomu je nebezpečenstvo nákazy v chemicky ošetrených bazénoch pri nedostatočnom dávkovaní chémie okamžité. Pri biologickom čistení neprichádza k podráždeniu kože a očí, ktoré spôsobuje chlór.

Biobazén môže mať ľubovoľný vzhľad podľa možností a nárokov majiteľa, čím vzniká dielo šité na mieru.

Do záhrady je jazierko zvyčajne zakomponované tak, aby nerušilo jej celkový vzhľad. Aby bolo vhodné na kúpanie, odporúčaná veľkosť kúpacej plochy je aspoň 3 x 6 m s hĺbkou vody v kúpacej časti 1,3 až 1,6 m.

V plytkých pobrežných zónach s hĺbkou vody 0,2 až 0,4 metra sa dá vytvoriť miesto na kúpanie detí alebo priestor pre neplavcov.

Na hydroizoláciu sa používa pružná hydroizolačná fólia, odolná proti UV žiareniu, prerazeniu a prerastaniu koreňmi. Vodu nie je potrebné každoročne vypúšťať, stačí len dopĺňať odparenú vodu.

Úplná výmena vody sa robí po piatich až desiatich rokoch. Bežná údržba počas sezóny spočíva v mechanickom čistení kúpacej zóny.

V porovnaní s chemicky ošetrenými bazénmi kúpacie jazerá alebo biobazény majú oveľa nižšie prevádzkové náklady. Pri kúpacích jazerách so zeolitovým filtračným systémom platíte iba za elektrinu, spotrebovanú chodom čerpadla, ktoré funguje 12 hodín denne.