Nedeľa 24. september 2023

extra plus

August 2007

Aktuálne číslo

Horúci júl, horúce hlavy

Mesiac za nami

Pavel Kapusta

Novela prešla: Napriek veľkému kriku opozície, protestom zamestnávateľov a mediálnemu tlaku, 83 poslancov NR SR napokon rozhodlo o schválení novely Zákonníka práce. Verdiktu predchádzala aj diskusia vnútri vládnej koalície - výhrady mali predstavitelia SNS a sčasti aj ĽS-HZDS, ktorí ironicky poznamenali, že odbory sú štvrtým členom koalície. Nakoniec odobrenú novelu koaliční politici označili za „stredný kompromis". Počkajme, čo ukáže prax.

Koniec strachu: Pre mimoriadnu situáciu, vzniknuvšiu škandalóznym vydieraním koncesionárov spoločnosťou Lawyer Partners, poslanec Smeru-SD Ján Podmanický navrhol zákonné rozšírenie tzv. generálneho pardonu pre všetkých koncesionárov Slovenského rozhlasu. Koalícia spolu s SDKÚ návrh odobrila a vystrašení poslucháči si vydýchli. Mnohí z nich sa však ešte stále nespamätali z toho, čo im v éteri ponúka šamanské duo Zemková-Machaj.

Školy si zarobia: Podľa novely vysokoškolského zákona externí študenti, ktorí sa nezmestia do štátom určeného limitu počtu študujúcich a tí, čo študujú viac odborov naraz, alebo prekročia bežnú dĺžku štúdia, budú platiť. Najvyššiu sadzbu podľa ministra Jána Mikolaja určí vláda. Vysoké školy vyberali poplatky aj dosiaľ, od 1. septembra 2008 to už bude legálne. Najväčším kritikom novely je exminister Martin Fronc, ktorý chcel kedysi spoplatniť aj denné štúdium.

Už sa to začalo: Predpovede o zámere Vladimíra Mečiara za každú cenu vytlačiť zo strany svojich vnútrostraníckych kritikov sa začínajú napĺňať. Rozhodcovská komisia ĽS-HZDS na predsedov podnet zrušila výsledok voľby šéfa krajskej organizácie strany na krajskom sneme v Trnave, kde „nežiaduco" zvíťazil Tibor Mikuš. Ďalšieho neposlušného - pezinského okresného šéfa HZDS Petra Červenku zasa nahradila v predstavenstve strany 70-ročná babička.

Buď, alebo: Ministerka práce Viera Tomanová avizovala zámer zrušiť vyplácanie predčasných starobných dôchodkov penzistom, ktorí pracujú, čím by Sociálna poisťovňa ročne ušetrila vyše miliardu korún. Tomanová hovorí o príliš miernych podmienkach pre odchod do predčasného dôchodku. Takáto zmena by sa akiste nestretla s pochopením občanov, podobne ako prehodnocovanie invalidných dôchodkov Ľudovítom Kaníkom. To skončilo na Ústavnom súde.

D1 v roku 2010? Predseda vlády Robert Fico zverejnil víziu, podľa ktorej má byť diaľnica z Bratislavy do Košíc hotová už v roku 2010. Premiérovu snahu urýchliť výstavbu dôležitej cestnej tepny podporil aj minister dopravy Ľubomír Vážny, hoci niektorí odborníci považujú za reálnejší rok dokončenia 2013. Vzhľadom na doterajšie tempo výstavby diaľnic by to bol veľký úspech v obidvoch prípadoch. Stavať za eurá po roku 2009 však bude podstatne drahšie.

Luhári: Rada pre južanské sebaurčenie, ktorú založil komárňanský podnikateľ János Bósza, má údajne za cieľ pôsobiť v prospech občanov na juhu Slovenska bez ohľadu na ich národnosť. Vskutku vtipné vyjadrenie, najmä ak rada žiada územnú autonómiu výlučne pre maďarskú menšinu a mieni o tejto tému iniciovať referendum. Dôvodom pre autonómiu je podľa Bószu to, že do južných oblastí prúdi najmenej investícií, čo je lož, až sa juhoslovenské polia zelenajú.

Otvoriť druhý pilier a umožniť sporiteľom vybrať si z neho peniaze navrhovalo ministerstvo práce. Podľa návrhu si mohli nechať vyplatiť peniaze na ruku, alebo požiadať dôchodkovú spoločnosť, aby im ich previedla do Sociálnej poisťovne. Nakoniec v návrhu novely zákona o dôchodkoch zostala iba druhá možnosť. Ľudia tak nebudú podliehať pokušeniu opustiť druhý pilier len pre možnosť ponechať si úspory, čo bola nočná mora súkromných správcovských spoločností.

Pribudlo chorých: Zrušenie Zajacových poplatkov v zdravotníctve sa za rok prejavilo tak, že do ambulancií prichádza opäť viac pacientov. Otázkou ostáva, či ide o návrat notorických návštevníkov zdravotníckych zariadení, alebo o ľudí, čo doktora radšej nenavštevovali, aby nemuseli platiť štátom vymáhaný úplatok. Vinou reformy sa potom často stávalo, že ľudia lekára navštívili až vtedy, keď bol ich stav kritický. To chceli reformátori dosiahnuť?

Peklo v raji: Niekoľko dní si hasiči nevedeli rady s ohňom v ťažko dostupnom teréne Slovenského raja. Rozsiahly lesný požiar bol ďalším z negatívnych dôsledkov extrémnych horúčav. Nasadenie dvoch hasiacich armádnych vrtuľníkov nestačilo. Žiaľ, zvyšné boli v oprave. A tak pekelné plamene prenikli aj do vzácnej prírodnej rezervácie Sokol.