Sobota 25. máj 2024

extra plus

August 2007

Aktuálne číslo

Glosár Mariána Tkáča

Dožili sme sa leta, aké sme si globálne zaslúžili. Niektorí našinci síce majú bicykle, no priatelia za veľkou mlákou jazdia po šírych diaľniciach na obrovských hladných tátošoch a ich biznismeni nechcú prísť ani o cent zisku, a tak nehodlajú utlmiť produkciu oxidov.

Kjótske dohovory sú zdrapom papiera, preto sa aj moja mama rozhodla prispieť k odľahčeniu ovzdušia na zemeguli - nebude sa vraj vyvážať dymiacou MHD a obstará si bicykel. No masmédiá vykonali svoje. Presvedčili mamu, aby si bicykel nekupovala.

Dôvod? Parlament na návrh vlády zakázal vstup bicyklov na lesné chodníčky! Mame sú zelení sympatickí, pretože nezištne chránia prírodu, a to aj kalamitou zničené drevo v Tatrách, a keď odrazu chcú, aby sme sa túlali na bicykloch aj po lesných chodníčkoch, niečo na tom bude.

Nevedel som však čo, a tak mi mama prezradila, že hríby, lebo veď aj ona chcela mať bicykel nielen pre oxid, ale aj pre zber hríbov. Tie rastú pri lesných chodníčkoch, nie pri diaľniciach. Mama teda ostala bez bicykla a my všetci, len čo sa strhne búrka, každú chvíľu bez elektriny.

Noví vlastníci prenosových sietí sa buď ešte nestihli zoznámiť s technikou, aby dokázali poruchy odstrániť rýchlo, alebo majú iné priority. Aj privatizéri sú len ľudia a občas majú aj oni právo váľať si šunky na Bermudách či Seycheloch.

A tak na ne šetria, kde sa dá - možno aj úspornejšou údržbou rozvodných sietí. Ozaj, všimli ste si, že vlani od nás odišlo v dividendách 70 miliárd korún?

Dividendy sú teda v poriadku (v zahraničí), akurát že nám celé noci nejdú televízory, mrazničky a Evičke z Čunova sa vinou vypadávania prúdu pokazil počítač. Mama jej odporučila príklad Merva Grazinského z Oklahomy, ktorý si kúpil nový karavan.

Na diaľnici si nastavil automat na rýchlosť 130 km za hodinu, potom - preliezol za sedadlo vodiča do obytnej časti auta a varil si kávu. Auto pri prvej zákrute opustilo diaľnicu a prevrátilo sa. Grazinskému sa nestalo nič a začal sa súdiť s výrobcom, že v návode na obsluhu vozidla nebolo uvedené, že toto sa nesmie!

Porota mu priznala náhradu jeden milión 750-tisíc dolárov plus celkom nový karavan. Výrobca zaplatil a doplnil návod na ovládanie pre prípad, že by sa našiel ešte ďalší takýto idiot a kúpil si ich auto. Nuž, Amerika!

Evička márne hľadá návod na používanie elektriny, a keď si prečítala majetkové pomery našich funkcionárov, prestáva veriť, že aj u nás sa človek môže stať milionárom - na rozdiel od Ameriky - len poctivou a statočnou prácou.