Štvrtok 20. jún 2024

extra plus

August 2007

Aktuálne číslo

Foto: SITAFoto: SITA

Kultúrny a národný analfabetizmus

Ľudovít Števko

Ignorovanie sviatku svätých bratov Cyrila a Metoda a slávnosti na Devíne v hlavných večerných správach televízií JOJ a Markízy bolo ukážkou, do akého bulvárneho bahna môže klesnúť spravodajstvo, ktoré už tradične živia vraždy, lúpeže, ľudské poklesky a hlúposť najrozličnejšieho druhu.

Kto čakal, že sa dozvie, čo povedali na Devíne predstavitelia nášho štátu, či jedna z najväčších súčasných duchovných autorít na Slovensku kardinál Korec, musel byť šokovaný z kultúrneho a národného analfabetizmu týchto televíznych staníc.

Namiesto spravodajského pokrytia najdôležitejšej udalosti dňa oba komerčné kanály zaznamenali iba provokačnú jazdu akýchsi cyklistických bláznov.

Tí prišli na Sviatok sv. Cyrila a Metoda pod Devín cengať na prezidenta, aby nepodpísal lesný zákon, ktorý by im zakazoval jazdiť po horách, kade sa im zachce.

Kamery týchto staníc sa dostali iba pod Devín, čo sa dialo na Devíne ich už nezaujímalo. Veď si tam iba nejaký Gašparovič s nejakým Ficom, s nejakými kňazmi a nejakými veľvyslancami pripomínali nejaký „cyrilometodský mýtus".

Televízia JOJ si tento „kontroverzný sviatok" svätých vierozvestcov pripomenula tým, že dala priestor tomu najpovolanejšiemu - Miklósovi Durayovi.

Tento vyštudovaný geológ s posmešným úškľabkom chrstol Slovákom do kamery, že Cyril a Metod sú vraj len mýtus, nikdy tu neboli, iba kdesi na Balkáne.

Durayovo pohŕdanie slovenskou históriou a Slovákmi nemusí nikoho mrzieť, tak ako nás nemrzia výroky diskvalifikovaného úbožiaka, ktorého zožierajú nenaplnené ambície. Duray už nemôže nikoho na Slovensku uraziť.

Hlupák je však ten, kto oslovuje Duraya s úmyslom dozvedieť sa čosi rozumné či aspoň trochu normálne. Csáky už raz odkázal natvrdnutým televíznym redaktorom, že Durayovi radšej netreba klásť otázky. Csákymu možno tentoraz veriť. Vtáka turula poznáš po perí a poslanca Duraya podľa reči.