Nedeľa 24. september 2023

extra plus

August 2007

Aktuálne číslo

Spolitizovaná Pohoda

Erika Lehotszká

Trenčianska Bažant Pohoda sa vypracovala na náš najprestížnejší hudobný festival pod otvoreným nebom. Prídu si tu na svoje nielen milovníci alternatívnych hudobných žánrov, ale aj masovejší konzumenti populárnej hudby.

Pri niekoľkotisícovej účasti bývali na Pohode v minulosti problémy s drogovými excesmi niektorých návštevníkov. Podľa organizátorov sú dnes už drogy pod kontrolou, na Pohodu sa však infiltrovala iná pliaga: ideologizácia a politizácia festivalu.

Mladí sa predsa nemôžu len tak bezmyšlienkovito zabávať: treba im vstreknúť pod kožu trocha správneho svetoobčianskeho svetonázoru a propagandy.

A tak sa im v prestávkach medzi koncertmi v diskusných šiatroch so svojimi múdrosťami vnucovali redaktori Týždňa Hríb, Kušnierik a Bán, „objektívny" investigatívec Korda, likvidátor STV Rybníček či megapreferovaní literáti Földvári a Janovic.

Exministra spravodlivosti Lipšica zasa trápilo, že mladí nosia na tričkách Che Guevaru, a tak v šiatri na túto tému zorganizoval vlastnú prednášku.

Najsilnejšou kávou však bolo, keď redaktorka SME Žemlová so šéfkou Aliancie Fair-play Wienkovou návštevníkov Pohody presviedčali, že vyšetrovanie kauzy Hedvigy M. vraj polícia manipuluje. A to už s názvom festivalu nemalo vôbec, ale vôbec nič spoločné.