Nedeľa 24. september 2023

extra plus

August 2007

Aktuálne číslo

Monitor zahraničných udalostí

Poliaci provokujú Nemcov
Na titulnej strane najpopulárnejšieho poľského týždenníka Wprost, ktorý má náklad zhruba 700-tisíc výtlačkov, bola nedávno vyobrazená fotomontáž nemeckej kancelárky Angely Merkelovej. Na jej prsiach sú „prisatí" bratia Kaczyńskí - premiér a prezident Poľska. Titulok článku hlása: Macocha Európy. Nemeckí politici sú pobúrení. Odsudzujú agresívne správanie Poliakov a varujú ich, aby ho nestupňovali. Poľskí politici totiž na nedávnom samite EÚ provokovali Nemcov viacerými narážkami na nacistov. Wprost už zverejnil aj fotomontáž exkancelára Gerharda Schrödera, ako na chrbte vozí šéfku Federácie nemeckých vysídlencov Eriku Steinbachovú. Nemecké médiá zas kontrujú žartmi na úkor bratov Kaczyńských.

Zdroj: internet

Indiu vedie žena
Súboj o prezidentský post v Indii vyhrala Pratibha Patilová, doterajšia guvernérka štátu Rádžasthán. Jej zvolenie je symbolickým víťazstvom pre stámilióny indických žien, zápasiacich s veľmi rozšírenou diskrimináciou. Sedemdesiatdvaročná kandidátka vládnuceho Indického národného kongresu porazila vo voľbách kandidáta opozície, úradujúceho viceprezidenta Bhairona Singha Šechawáta.

AFP

Sedem nových divov sveta
V portugalskom Lisabone vyhlásili nových sedem divov sveta. Do celosvetového hlasovania sa zapojilo cez internet a telefón viac ako sto miliónov ľudí. V prvej sedmičke sa umiestnil Veľký čínsky múr, ktorý je najdlhšou stavbou na svete. Ďalším novým divom sveta je skalné jordánske mesto Petra. V sedmičke sa umiestnila aj socha Krista Vykupiteľa v brazílskom Riu de Janeiro. Peruánske veľkolepé kamenné sídlo Machu Picchu, ktoré bolo v minulosti posvätným mestom Inkov, je takisto novým divom sveta. Do víťaznej sedmičky sa dostalo aj staroveké mexické mesto Chichén Itzá, ktoré bolo až do 10. storočia dôležitým centrom Mayov. Rímske Koloseum postavili pred približne 2000 rokmi. Bolo symbolom Ríma a zároveň najväčším amfiteátrom a budovou mesta. Dnes je tiež divom sveta. Sedem divov uzatvára indický Tádž Mahal, súčasť svetového dedičstva UNESCO. Veľkolepé mauzóleum stavali od roku 1631 do roku 1648.

SITA