Nedeľa 24. september 2023

extra plus

August 2007

Aktuálne číslo

Foto: SITAFoto: SITA

24 hodín spolu

Martin Petranka

Americko-ruské vzťahy sú najnapätejšie od rozpadu Sovietskeho zväzu. Predstavitelia obidvoch strán však horlivo odmietajú vyhlásenia naznačujúce, že svet smeruje k novej studenej vojne.

Očividne aj z dôvodu, aby sa toto podozrenie vyvrátilo, pozval americký prezident George Bush svojho ruského partnera Vladimira Putina do svojho víkendového sídla v štáte Maine na atlantické pobrežie, aby vzájomnými rozhovormi obnovili priateľské vzťahy.

Bush a Putin spolu prežili v prvú júlovú nedeľu a pondelok 24 hodín. Pred odletom z Ruska Putin bagatelizoval nedávne vyhrotenie vzťahov medzi Moskvou a Washingtonom, použil optimistický tón a svoje vzťahy s Bushom opísal ako priateľské.

„Dúfam, že priateľstvo s človekom, s ktorým som vytvoril dobré, povedal by som, priateľské vzťahy sa ponesie presne aj v takom duchu," povedal Putin pred odletom do USA a dodal, že v opačnom prípade by tam nešiel a neprijal by Bushovo pozvanie.

Aj americkí predstavitelia dúfali, že osobné stretnutie obnoví vzájomné sympatie, ktoré obidvaja prezidenti prejavili na ich prvom stretnutí pred šiestimi rokmi. Bush sa vtedy vyjadril, že nazrel do Putinovej duše.

Prezidenti sa zhodli na tom, že vzťahy medzi USA a RF „by sa nemali stať rukojemníkom" budúcoročných prezidentských volieb v obidvoch krajinách.

Rusko začalo s novým sebavedomím získaným z prílevu financií z exportu energetických zdrojov výraznejšie presadzovať svoje záujmy oproti Európe a USA.

Putin odsudzuje americkú snahu o svetovú dominanciu, do čoho patrí aj ostré ohradenie sa proti plánom USA na vybudovanie protiraketového štítu v Českej republike a Poľsku.

V tejto otázke Rusko nejaví známky ústupu. Bush však u Putina loboval za uvalenie prísnejších sankcií na Irán a na jeho kontroverzný nukleárny program.

Pokiaľ ide o americký protiraketový štít, Putin svojmu partnerovi navrhol rozšíriť tento európsky obranný systém v spolupráci s NATO.

Tým by americké protiraketové základne v strednej Európe stratili svoje opodstatnenie. Ponúkol včleniť do širšej protiraketovej obrany aj radarový systém na juhu Ruska a navrhol prijať viacero európskych krajín, aby spolurozhodovali o štruktúre európskeho protiraketového štítu.

Ruský prezident bol s výsledkami rozhovorov s americkým prezidentom spokojný. Predovšetkým preto, že sa predsa len sčasti rozptýlilo napätie, vládnuce medzi týmito dvoma štátmi.

V blahoprajnom telegrame, ktorý ruský prezident zaslal Georgeovi Bushovi pri príležitosti amerického štátneho sviatku Dňa nezávislosti  sa píše, že napriek „osudovým" nezhodám sa budú rusko-americké vzťahy naďalej upevňovať. „S dôverou sa pozeráme do budúcnosti, smerom k vzájomne užitočnej spolupráci," napísal Putin.