Foto: SITA
Namiesto smrti sloboda
Nela Mayerová
Päť bulharských sestričiek a palestínsky lekár s bulharským občianstvom, ktorých vyše osem rokov väznili v Líbyi za údajné nakazenie 438 detí vírusom HIV v nemocnici v Benghází, koncom júla prepustili a prileteli z Tripolisu do Sofie.
Výmena za odškodné
Bulharský prezident Georgi Parvanov im okamžite po prílete udelil milosť. Bulharsko žiadalo Líbyu o vydanie svojich občanov na základe medzištátnej zmluvy o výmene väzňov z roku 1984. Po Parvanovovom verdikte Líbya poslala Bulharsku oficiálnu nótu, v ktorej protestuje, že Bulharsko túto medzištátnu zmluvu porušilo.
Zdravotníci boli v líbyjskom väzení od roku 1999 a na smrť ich odsúdili v roku 2004 po tom, čo sa k úmyselnému nakazeniu detí AIDS priznali.
Neskôr tvrdili, že priznanie bolo vynútené. Mimochodom, nezávislé vyšetrovania odborníkov na AIDS priamo v Benghází už pred niekoľkými rokmi potvrdili, že deti sa nakazili v dôsledku zlej hygieny v nemocnici už dávno pred príchodom sestričiek.
Pôvodné rozsudky smrti boli líbyjskou justíciou v júli tohto roka po odvolaní zdravotníkov potvrdené, no líbyjská Najvyššia súdna rada ich vzápätí zmenila na doživotné väzenie.
Dôvodom bolo, že všetkých 438 postihnutých rodín dostalo kompenzáciu po jednom milióne dolárov z presne nešpecifikovaných zdrojov, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou zabezpečila Európska únia.
Obchodník Kaddáfí
Vydaniu zdravotníkov z Líbye do Bulharska predchádzali roky diplomatického úsilia zo strany EÚ. Ešte nedávno o ich prepustení rokovala v Líbyi manželka francúzskeho prezidenta Cécilia Sarkozyová a komisárka EÚ pre vonkajšie vzťahy Benita Ferrerová-Waldnerová, ktorá v Tripolise podpísala memorandum o plnej normalizácii vzťahov medzi EÚ a Líbyou.
„Záležitosť je urovnaná. Dostali sme záruky na normalizáciu vzťahov s európskymi krajinami a na uzavretie partnerskej dohody s EÚ," povedal líbyjský vládny predstaviteľ, ktorý si neželal byť menovaný.
Rozhlasová stanica BBC informovala, že dohoda líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího s úniou zahŕňa otvorenie európskeho trhu líbyjským poľnohospodárskym a rybným výrobkom, technickú pomoc pri obnove archeologických pamiatok a štedré európske granty pre líbyjských študentov.
EÚ tiež Líbyi finančne prispeje na zlepšenie zdravotnej starostlivosti o deti choré na AIDS a modernizáciu nemocnice v Bengházi, kde sa deti nakazili.
Vzťahy medzi Tripolisom a Európskou úniou zaznamenali v posledných rokoch výrazné oteplenie, najmä vzhľadom na ochotu Líbye vzdať sa zbraní hromadného ničenia a spolupracovať pri vyšetrovaní teroristického útoku na lietadlo nad škótskym mestom Lockerbie.
Únia zrušila sankcie proti Líbyi v roku 2003, výhody hospodárskej spolupráce v rámci susedskej politiky EÚ však boli až doteraz pre Tripolis nedostupné.
Bulharské sestričky Kristiana Valčevová, Nasia Nenovová, Vaľa Červeňašková, Valentina Siropulová, Snežana Dimitrovová a palestínsky lekár Ašraf Džuma al-Hadžúdž, ktorému v júni udelili bulharské občianstvo, sa hneď po návrate podrobili lekárskej prehliadke.
Zdravotníci potrebujú najmä psychologickú pomoc, pretože za posledných osem rokov zažili ťažké traumy vrátane mučenia a znásilňovania, ktoré mohli viesť k psychickým poruchám.