Nedeľa 24. september 2023

extra plus

August 2007

Aktuálne číslo

Foto: archívFoto: archív

Zbohom, Tony!

Brown sa zbavuje Blairových ľudí

Peter Jánošík

Nová vláda s novými prioritami - týmto sľubom sa 27. júna ujal úradu nový britský premiér Gordon Brown, ktorý na Downing Street 10 vystriedal Tonyho Blaira. Za Blairom, vládnucim Veľkej Británii vyše desať rokov, sa tak po veľmi dlhom zbohom zatvorili dvere.

V médiách sa však veľa nehovorilo o tom, že Brown pripravoval proti Blairovi sprisahanie, prevrat, a preto Blair súhlasil so svojou rezignáciou.

„Vždy budem neochvejne sledovať ciele s pevnou vôľou a rezolútne slúžiť záujmom britského ľudu, budem plniť záujmy a túžby celej krajiny," povedal Brown po audiencii u kráľovnej Alžbety II., keď sa oficiálne stal novým premiérom.

Blair mal tiež svoje povinnosti. Keď posledný raz prišiel pred poslancov dolnej komory britského parlamentu, ospravedlnil sa za riziko, ktorému čelia britskí vojaci v Iraku a Afganistane.

Opäť však odmietol prijať stanovisko kritikov vojny, ktorí tvrdia, že vojaci bojujú márne. „Verím, že bojujú za bezpečnosť tejto krajiny a širšieho sveta proti ľuďom, ktorí by radi zničili náš spôsob života," povedal Blair.

Posledný potlesk
Počas veľkej časti stretnutia odmeňovali labouristickí, ale aj konzervatívni poslanci Blaira potleskom. Odstupujúci premiér stretnutie skončil slovami: „Každému, priateľovi alebo nepriateľovi, prajem všetko dobré, a to je koniec."

Británia si bude musieť zvyknúť na úplne iný štýl vládnutia Gordona Browna, aj keď je veľmi pravdepodobné, že sa bude zaoberať rovnakou agendou ako Tony Blair. Brownov štýl bude zrejme vo veľkom protiklade k Blairovej výrečnej, k médiám priateľskej povahe.

Browna už označili za väčšieho euroskeptika, pokiaľ ide o agendu Európskej únie, a obozretnejšieho vo vzťahu k Washingtonu. Nie je nijakým tajomstvom, že britská tlač prezentovala Blaira ako mopslíka amerického prezidenta Georgea Busha.

Ten si však trúfa aj na nového premiéra, keď sa po stretnutí s Brownom vyjadril, že „vôbec nemá imidž zamračeného Škóta" a že stretnutie s ním bolo uvoľnené a dobré.

Browna dokonca podaktorí politici označujú za „stalinistu". Brown sa opatrne, ale predsa, dištancuje od Blairovej politiky, pokiaľ ide o vojnu v Iraku, ktorá jeho predchodcovi pripravila na domácej pôde ťažké chvíľky.

Aj Briti odídu z Iraku
Hoci Brown vylúčil okamžité stiahnutie britských vojakov z Iraku a prisľúbil „dodržiavanie našich záväzkov k irackému ľudu," pripustil, že v Iraku sa stali chyby a väčšiu pozornosť zameria na rozvoj a zmierenie. V Británii ide o prvú zmenu na poste lídra vlády bez predošlých volieb za posledných 17 rokov.

Blair si svoju povesť v Británii skutočne veľmi pošramotil. Keď sa lúčil so svojím premiérskym sídlom na Downing Street 10, vonku sa konala demonštrácia. Londýnčania okrem iného kričali:

„Do pekla s Blairom! Je to zločinec, ktorý nás zatiahol do nelegálnej vojny." Pár metrov od uzavretej Downing Street skandovali svoje protivojnové heslá aj príbuzní vojakov, ktorí umreli v Iraku, a žiadali stiahnutie vojenských jednotiek.

Mladé tváre v novej vláde
Nový premiér priviedol do svojho kabinetu mladé tváre, odstavil blairovcov a oživil už takmer zabudnutých politikov. Medzi najzaujímavejšie mená patrí J. Smithová, ktorá bude prvou britskou ministerkou vnútra.

D. Miliband sa stal šéfom rezortu diplomacie. Je to vychádzajúca hviezda labouristov s jasnými premiérskymi ambíciami do budúcnosti. Jeho postavenie je už dnes také silné, že ohrozuje aj pozície samotného Browna.

Nový šéf britskej diplomacie označil vojnu v Iraku za veľkú chybu. Nesúhlasil ani s tým, aby Británia podporila Izrael v nedávnej vojne s Libanonom. Bude preto zaujímavé sledovať, ako sa zmení kurz britskej zahraničnej politiky.