Štvrtok 20. jún 2024

extra plus

August 2007

Aktuálne číslo

Foto: archívFoto: archív

Rýchla hra

Nela Mayerová

Stolný tenis patrí hernou variabilnosťou a nárokmi na pohybovú kultúru medzi najpríťažlivejšie športy. Splýva v ňom do jedného celku dynamika pohybu a psychická pohotovosť. Preto si toto športové odvetvie vyžaduje hráčov psychicky vyrovnaných a fyzicky zdatných.

Tieto atribúty dávajú stolnému tenisu neobyčajnú príťažlivosť, silu a krásu. A tak si podmanil veľké množstvo ľudí bez ohľadu na vek, spoločenské postavenie a miesto na zemeguli.

Vznik stolného tenisu siaha až do obdobia pred dvoma tisícročiami. Pôvodná hra sa nazývala gossima a z Japonska ju do Európy priniesli Angličania v 80. rokoch 19. storočia. Skutočný začiatok stolného tenisu však nastal vo chvíli, keď sa ho nadšenci tejto hry snažili počas zimných mesiacov preniesť do sálového prostredia - na stôl.

Stolný tenis sa sprvoti hral na stoloch rôznych rozmerov, s gumovými alebo korkovými loptičkami a drevenými raketami. Stolný tenis ako oficiálna športová hra sa začal uznávať po zavedení celuloidovej loptičky do hry, a to Angličanom J. Gibbom v roku 1899. V roku 1909 sa stolný tenis začal šíriť z Anglicka do Európy.

V podobe pretekárskej hry sa však dlho neudržal a pestoval sa väčšmi ako spoločenská zábava. Až v roku 1920 prišlo k opätovnému oživeniu stolného tenisu ako športu a začal sa jeho celosvetový boom. Súťaže v stolnom tenise sú dodnes osobitne obľúbené v Ázii a Európe.

Dominuje v ňom Čína s najvyšším počtom svetových titulov. Francúzsko, Švédsko, Nemecko, Kórea a Japonsko však majú tiež veľa svetových hráčov. V stolnom tenise sa organizujú majstrovstvá sveta a majstrovstvá Európy, takisto je súčasťou olympijských hier.

Stolný tenis (ľudovo pingpong) je druh športu, pri ktorom je snahou hráča zahrať loptičku ponad sieťku na špeciálnom stole tak, aby jej vrátenie spôsobovalo ťažkosti súperovi, prípadne ju nemohol vrátiť. Zápas sa začína hodom mincí, pri ktorom sa rozhoduje o podávajúcom. Hrá sa na rozhodujúci počet setov z nepárneho počtu setov. Hra v zápase je plynulá, okrem povolených prestávok medzi setmi, poprípade v situácii timeoutu. Stolný tenis patrí medzi najrýchlejšie športové hry na svete, učí mať rýchly odhad hernej situácie a jej okamžité riešenie najvhodnejším herným spôsobom.

  • Stôl - hracia plocha stola má obdĺžnikový tvar. Je rozdelený na dve polovice napnutou sieťkou. Stredová čiara rozdeľuje stôl na potreby štvorhry.
  • Loptička - dutá, s hmotnosťou 2,7 gramu a priemerom 40 mm. Je vyrobená z celuloidu alebo podobnej plastickej hmoty.
  • Raketa - môže mať rôznu veľkosť, tvar a hmotnosť, jej podklad však musí byť pevný. Raketa musí byť pokrytá gumovým alebo gumovoplastovým poťahom.