Štvrtok 20. jún 2024

extra plus

Júl 2007

Aktuálne číslo

Kto klame voličov

Karol Palkovič

Ľudová múdrosť hovorí, že ak by si ľudia vypočuli samých seba, menej by rozprávali. Zrejme ju nepoznajú politici SDKÚ, inak by si dávali pozor, čo hovoria. Platí to najmä o M. Dzurindovi, ktorý vyhlásil, že premiér Fico „brutálne oklamal voličov".

Vraj neplní sľuby o nastolení sociálneho štátu či podpore zaostalých regiónov. Podľa neho je realitou „len príspevok pre niektorých dôchodcov, príplatok pre prvorodičky, zlý návrh novely Zákonníka práce a iba tretina všetkých investičných stimulov, putujúcich v roku 2006 do najzaostalejších krajov".

V roku 2002 mala SDKÚ v programe zámer zastaviť rast regionálnych rozdielov. Vtedajšie ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja však z eurofondov a štátneho rozpočtu najviac peňazí neposkytlo najzaostalejším okresom.

V prvej desiatke podľa výšky podpory z okresov s nezamestnanosťou nad 20 percent boli len tri, medzi najpodporovanejšie však patril okres Dunajská Streda s mierou nezamestnanosti hlboko pod priemerom. Významnú úlohu pri rozdeľovaní eurofondov tak zrejme zohrala politická príslušnosť k SDKÚ a najmä k SMK.

Neobstojí ani obvinenie, že vláda neplní sľuby o nastolení sociálneho štátu. Stovky mladých čerpajú zvýhodnené hypotekárne úvery, učitelia pôžičky s nízkym úrokom, minulosťou sú 20- a 50-korunové poplatky v zdravotníctve, vďaka úprave DPH sa znížili náklady na lieky a zdravotné pomôcky.

Po prvý raz od roku 1993 sa znížila cena plynu pre dôchodcov nad 65 rokov. Ani chystaná novelizácia Zákonníka práce nie je výmyslom vlády, ale nutnosťou, na ktorú nás neraz upozorňovala Európska komisia. Kto tu teda brutálne klame?