Štvrtok 20. jún 2024

extra plus

Júl 2007

Aktuálne číslo

Jednopercentný nárek

Minister zdravotníctva Ivan Valentovič sa nevzdáva. Naďalej tiahne do boja so zdravotnými poisťovňami, navrhujúc, aby sa im znížil správny (prevádzkový) fond zo 4 na 3 percentá a zisk sa vrátil do zdravotného systému. Nárek šéfov zdravotných poisťovní naberá na intenzite. Nečudo.

Poisťovne si vytvorili bujné štruktúry riadenia a šéfov navyknutých na luxus majú tiež ako maku. Stačilo by urobiť neveľkú redukciu štruktúry riadenia i nákladov a zostalo by aj na zelené linky, cez ktoré komunikujú s poistencami.

Nič sa nestane, keď zrušia svoju reklamu, lebo takmer všetky ponúkajú klientom iba to, čo im prikazuje zákon.

Ak sa poisťovne začnú správať ohľaduplnejšie k správnemu fondu a začnú viac „otravovať" podnikateľské subjekty, ktoré neplatia povinné odvody na zdravotné poistenie, zvýši sa výber poistného, bude viac peňazí na platby poskytovateľom zdravotnej starostlivosti a skrátia sa aj čakacie lehoty na operácie.

Manažment zdravotných poisťovní neschudobnie a radoví zamestnanci to nepocítia, veď ani teraz sa neváľajú v peniazoch. V minulosti jediná zdravotná poisťovňa dokázala so správnym fondom hospodáriť tak, že ušetrila peniaze a použila ich na úhradu zdravotnej starostlivosti. Prečo teda nariekať nad jedným percentom, keď sú už zdravotné poisťovne technicky a personálne dobre vybavené?

Anna Korimová