Nedeľa 24. september 2023

extra plus

Júl 2007

Aktuálne číslo

Foto: SITAFoto: SITA

Strana do každej koalície

Kresťanskí demokrati si na čelo zvolili staronového predsedu, Čarnogurskému to prekazilo plány

Eva Zelenayová

Pavla Hrušovského za svojho nástupcu na predsednícku stoličku v Kresťanskodemokratickom hnutí odporúčal pred mnohými rokmi už Ján Čarnogurský.

Po jeho odchode z postu predsedu hnutia sa KDH rozdelilo na časť pragmatikov a časť intelektuálov. Intelektuálne zázemie reprezentoval najmä Vladimír Palko, kým pragmatické Hrušovský.

Hodnoty a princípy podľa KDH
Pozoruhodný na politike KDH je fakt, že spomenuté dve krídla nikdy netvorili integrálny celok, ale, naopak, boli v schizofrenickom postavení.

Dokonca v KDH sa zvádzal boj o to, či vyhrá intelekt alebo pragmatizmus, hoci každá strana by mala mať svoj hodnotový základ, ktorý by nemal prekážať reálnej politike. Ale v KDH to tak nie je a ani nikdy nebolo.

Kresťanskí demokrati chceli aj nechceli samostatné Slovensko, chceli robiť pravicovú politiku, no dvakrát vstúpili do vlády s ľavicovou SDĽ.

Z druhej Dzurindovej vlády demonštratívne odišli pre principiálny návrh zmluvy o výhrade svedomia, ale po minuloročných voľbách boli ochotní rokovať o zostavení vlády s „nekresťanským" Smerom.

Vladimír Palko pred júnovým snemom KDH vystupoval ako svedomie strany, Pavol Hrušovský zachovával pokoj. Delegáti snemu nakoniec rozhodli, že Hrušovský zostáva na čele aj ďalšie volebné obdobie.

Malo by to vari znamenať, že KDH stratilo svoj intelektuálny základ? Palko nechce spolupracovať s Hrušovským, Hrušovský verí, že Palko bude zodpovedný. V čom?

Palko zašiel v návrate k hodnotám tak ďaleko, že v prípade jeho výhry na sneme by KDH stratilo všetkých doterajších koaličných partnerov. Voľbou Hrušovského sú teraz kresťanskí demokrati vhodní v podstate do každej koalície. Čo tým stratili? Vlastnú tvár?

Čarnogurský ako kométa
Slovenská politická scéna sa vyvíja. Väčšia časť ľavice je viac-menej integrovaná do strany Smer, pravica sa azda bude musieť integrovať tiež.

Kresťanským demokratom prekáža, že národniari sa prostredníctvom Jána Slotu prezentujú príliš vulgárne a radi by získali voličov SNS - veď aj oni sú vraj národným politickým subjektom.

Najskôr by však museli prekonať vlastnú schizofréniu. Podľa Palka po sneme KDH triumfoval Dzurinda. O ňom je známe, že dokáže strany spájať i rozpájať podľa potreby. Nebolo by to po prvý raz, čo by KDH „integroval" do vlastného politického subjektu.

Ján Čarnogurský sa nedávno vrátil do vedenia strany, aby z neho po nezvolení Palka zasa sám odišiel. Kedysi podporoval Hrušovského, pred snemom však vyjadril sympatie Palkovi.

Vysvetlenie môže byť prosté - pomaly, ale isto sa blížia prezidentské voľby a je veľmi pravdepodobné, že Čarnogurský v nich chcel kandidovať. Niekoľko rokov dozadu totiž pri priamych novinárskych otázkach svoju kandidatúru nikdy nevylúčil.

Ako je známe, Palko na prezidentský úrad kandidovať nemienil. Hrušovský však áno. A práve predseda má najväčšie slovo pri rozhodovaní o tom, koho strana oficálne podporí v kandidatúre za hlavu štátu.

Čarnogurský verejne podporoval na post predsedu KDH Palka zrejme preto, lebo veril, že ak bude zvolený, Palko mu to opätuje podporou jeho prezidentskej kandidatúry. Nuž, politici KDH mienia, Pán Boh mení...