Štvrtok 20. jún 2024

extra plus

Júl 2007

Aktuálne číslo

Monitor zahraničných médií

Putin vyznamenal Solženicyna
Ruský prezident Vladimir Putin pri príležitosti Dňa Ruska udelil vyznamenanie desiatkam osobností za ich prínos v oblastiach vedy, techniky, literatúry a umenia. Medzi nimi bol aj bývalý disident, laureát Nobelovej ceny za literatúru Alexander Solženicyn, ktorý zdokumentoval sovietsky systém väzenských táborov. „Milióny ľudí vo svete spájajú meno a dielo Alexandra Isajeviča Solženicyna s osudom samotného Ruska," vyhlásil Putin.

RIA Novosti

Trest smrti v Česku
Znovuzavedenie trestu smrti podporuje šesť z desiatich Čechov. Ako zistil prieskum agentúry CVVM, trest smrti by mal v Českej republike existovať podľa 58 percent ľudí. Stúpenci najvyššieho trestu väčšinou volia ľavicu a popravu považujú za adekvátny trest za ťažké zločiny. Zástancovia trestu smrti sú presvedčení, že popravy zabránia recidíve a budú mať zastrašujúcu úlohu.

iDNES.cz

Rusko dodalo Iránu rakety
Ruský minister obrany Sergej Ivanov vyhlásil, že Rusko dodalo Iránu nové protiraketové systémy krátkeho doletu TOR-M1 a bude zvažovať ďalšie požiadavky Teheránu týkajúce sa obranných zbraní. Washington a Izrael tvrdia, že Irán môže rakety použiť proti svojim susedom. Rusko sa koncom minulého roka váhavo pripojilo k sankciám OSN proti Iránu, obmedzujúcim obchod s jadrovými materiálmi a technológiami. Moskva tvrdí, že rakiet sa netýkajú. Rusko sa vlani rozhodlo nepredať Iránu protilietadlové rakety S 300 s dlhým doletom.

Reuters

Porážka vlády v Belgicku
Belgickí voliči v parlamentných voľbách uštedrili vládnej koalícii premiéra Guya Verhofstadta porážku. V nasledujúcich týždňoch sa politici, rozdelení na po holandsky a po francúzsky hovoriaci tábor, budú usilovať skombinovať politické skupiny a zostaviť vládu, ktorá by mala šancu na prežitie. Budúcu vládu čakajú výzvy v podobe snáh o väčšiu autonómiu zo strany Flámska, po holandsky hovoriacej severnej časti krajiny, a južného frankofónneho Valónska.

APA

Rusko nepodporí Kosovo
Srbsko odmietlo nový návrh rezolúcie BR OSN o Kosove, podľa ktorého sa má udelenie nezávislosti odložiť o ďalších 120 dní. „Akýkoľvek pokus skryť projekt nezávislosti provincie za niekoľkomesačný odklad je neprijateľný," vyhlásil srbský premiér Vojislav Koštunica. Počas tohto obdobia by sa museli všetky krajiny „zdržať prijímania akýchkoľvek jednostranných deklarácií v súvislosti s konečným statusom". Rusko, ktoré sa dlhodobo stavia proti nezávislosti Kosova a má právo ju vetovať, už oznámilo, že ani nový návrh nepodporí.

ITAR-TASS