Nedeľa 24. september 2023

extra plus

Júl 2007

Aktuálne číslo

Foto: Pavel KapustaFoto: Pavel Kapusta

Faloš made in USA

Bush na ceste k svetovláde

Martin Petranka

Zahraničná politika USA viedla k teroristickým útokom na USA v roku 2001 a k následnému rozmachu terorizmu po celom svete. Namiesto toho, aby sa civilizovaný svet spojil v boji proti teroristom, vinou Spojených štátov sa opäť rozdeľuje.

Plánovanie výstavby gigantického radaru v Česku a raketových základní v Poľsku vyvoláva logické obavy Moskvy, pretože tieto vojenské systémy sú očividne zamerané proti nej. Zrejme sa tak začína nové dejstvo studenej vojny.

Dáždnik bez logiky
Tieto obavy potvrdzuje aj fakt, že napriek Washingtonom proklamovanému zabezpečeniu krajín NATO proti raketovým útokom zo strany „darebáckych" štátov, americký protiraketový dáždnik neposkytne ochranu Grécku a Turecku, ktoré sú tiež členmi NATO.

Aj počas návštevy Bulharska mal americký prezident George Bush veľké problémy tamojšej politickej reprezentácii vysvetliť, prečo zamýšľaný dáždnik nebude chrániť aj ich krajinu.

Aj to dokazuje, že tento americký plán nemá logiku. O tom, že ide o zastrašovanie Ruskej federácie, svedčí aj skutočnosť, že radar a rakety v strednej Európe sú výlučne akciou Spojených štátov, a nie NATO ako celku.

Ak je už teda potrebná potenciálna ochrana proti teroristickým útokom od štátov, ktoré nota bene v súčasnosti nemajú ani jadrové zbrane ani potrebné raketové systémy, civilizovaný svet by sa mal v tomto boji spojiť, a nie rozdeľovať.

Medzi civilizované krajiny nepochybne patrí aj Ruská federácia, ktorá je ochotná na tomto boji participovať svojimi supermodernými vojenskými prostriedkami.

Rozhodnutie Washingtonu však núti Moskvu zaujať jediný možný zásadný postoj, a to zamerať svoje raketové sily proti radarovej a raketovej stanici. A nielen to.

Aktivity Washingtonu v tomto smere nútia Moskvu odstúpiť od niektorých medzinárodných vojenských zmlúv, ako je napríklad kontrola zbrojenia. A to je už skutočne začiatok novej studenej vojny a novej špirály zbrojenia.

Putin zaskočil Biely dom
Americký prezident George Bush sa usiluje svojho ruského kolegu Vladimira Putina v súvislosti s protiraketovým dáždnikom uchlácholiť, ten však odpovedal celkom konštruktívne, že na boj proti svetovému terorizmu možno s úspechom využívať prenajatú ruskú radarovú stanicu v Azerbajdžane. Ruská strana tak naďalej čaká, aby ju Američania presvedčili, že protiraketový štít nie je namierený proti nej, ale proti Iránu a Severnej Kórei.

Navyše, radarová základňa v Azerbajdžane by pokrývala celú Európu, nielen jej časť. Americká strana túto ponuku najprv označila za „zaujímavú", čo bol však iba taktický manéver, pretože ju neskôr odmietla.

Podľa Washingtonu „tento návrh nedáva zmysel a Pentagón oň vôbec nemá záujem". Putin svojím návrhom Biely dom zaskočil.

Tento návrh padol aj s cieľom, aby Rusi preverili úmysly USA. Ruskí zákonodarcovia sú bez výnimky presvedčení, že Washington nemá nijaký technický dôvod odmietnuť návrh Kremľa na zastavenie budovania protiraketového štítu v strednej Európe výmenou za spoločné využívanie ruskej radarovej stanice v Azerbajdžane.

Americký prezident napriek všetkému naďalej vyhlasuje, že navrhnutý systém nie je namierený proti Rusku a že USA by privítali spoluprácu s Ruskom v raketovej obrane. Bush stále označuje Putina za svojho priateľa, tvrdiac dokonca, že sa „vie vžiť do Vladimirovej duše".

Deklarovanému priateľstvu však kladie pod nohy neprekonateľné prekážky. Aj to je dôkaz, že politika Spojených štátov je falošná.

Na nedávnych návštevách Prahy a Varšavy americký prezident nepresvedčil o opaku ani českú, ani poľskú verejnosť, ktorá masovo protestovala proti vojenskej prítomnosti USA v oboch krajinách.