Nedeľa 24. september 2023

extra plus

Júl 2007

Aktuálne číslo

Foto: SITAFoto: SITA

Eldorádo pravice

Z francúzskej trikolóry zostala modrá

Pavol David

Mnohí Francúzi sú z najnovšieho politického vývoja v krajine znechutení, z čoho sa zrodil vtip o tom, že z francúzskej modro-bielo-červenej trikolóry po víťazstvách Nicolasa Sarkozyho a jeho strany v prezidentských a parlamentných voľbách zostala iba modrá - symbolizujúca pravicu.

Sarkozyho prevaha
Mnoho Francúzov je po tesnom Sarkozyho víťazstve v prezidentských voľbách sklamaných a parlamentné voľby bojkotovali. Na ich prvom kole sa zúčastnilo iba 50 percent voličov, na druhom ešte menej - 40 percent.

Sarkozy má tak otvorenú cestu pre neobmedzenú pravicovú politiku, pretože na svojej strane bude mať aj 314 z 577 poslancov parlamentu, pričom socialisti vedení Francoisom Hollandom, bývalým partnerom prezidentskej kandidátky Ségolene Royalovej, získali 185 kresiel. Do parlamentu sa dostala aj strana Nový stred s 22 kreslami a zelení.

Veľkým prekvapením júnových parlamentných volieb vo Francúzsku bola totálna porážka Národného frontu Jeana-Marie Le Pena, ktorý sa do zákonodarného zboru vôbec nedostal, pretože získal iba 4,3 percenta hlasov. Jean-Marie Le Pen priznal porážku a za vinníka označil „iluzionistu" Nicolasa Sarkozyho.

Z aparátu strany preto budú musieť prepustiť istú časť zamestnancov. V parlamentných voľbách v roku 1988 získal Národný front takmer 10 percent hlasov, v roku 1993 12,5 a v roku 1997 15 percent, keď do druhého kola postúpilo jeho 130 kandidátov. Najväčším úspechom tejto strany bol postup Jeana-Marie Le Pena do finále prezidentských volieb roku 2002, keď porazil favorizovaného socialistického premiéra Lionela Jospina.

Francúzov čakajú reformy
Celkovým víťazom týchto volieb sa stala pravicová Únia za ľudové hnutie (UMP) nového francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho.

V prvom kole táto strana získala takmer 40 percent hlasov, a hrozilo, že v parlamente získa až 400 kresiel, no v druhom kole socialisti zabodovali ako maximálne mohli, a tak sa predpokladaný scenár so 400 kreslami nekonal.

Komentáre k výsledkom francúzskych parlamentných volieb sú rôzne, najvýstižnejšie je však asi konštatovanie prezidentského kandidáta, centristu Bayroua: „Jedného dňa bude Francúzsko ľutovať túto nevyváženosť. Nie je to zdravé," povedal.

Ako bude Nicolas Sarkozy nakladať so svojím veľkým politickým potenciálom, ukážu už najbližšie mesiace. Krajinu čakajú tvrdé reformy, nie nepodobné tým, ktoré si pravicové sily vyskúšali v menšom meradle v krajinách strednej a východnej Európy vrátane Slovenska.

Bude to predovšetkým daňová reforma a reforma zdravotníctva. Ohlasované prísnejšie opatrenia voči prisťahovalcom zrejme vyvolajú negatívne reakcie tejto časti francúzskeho obyvateľstva, ktoré sa môžu dostať na úroveň predchádzajúcich nepokojov z obdobia, keď bol Sarkozy ešte ministrom vnútra.