Foto: archív
Staronová záľuba
Hobby
Nela Mayerová
V poslednom období začal najmä v USA a Japonsku prudko narastať záujem o textilnú techniku patchwork, popularitu však získava už aj na Slovensku.
Počas 19. storočia sa z tvorby patchworku a quiltu stala obľúbená spoločenská aktivita a príjemný dôvod na spoločné stretávanie sa a udržiavanie bližších kontaktov so susedmi.
V prvej polovici 20. storočia záujem o quilt opadol a zdalo sa, že techniky patchworku a quiltu už patria minulosti.
Táto staronová záľuba si však našla cestu späť. Patchwork je vlastne vytváranie umeleckého diela. Vydarený patchwork je nielen praktický, ale je i pekný na pohľad.
Samotné slovo patchwork pochádza z anglického výrazu pre záplatu - patch a značí výrobok vyrobený zo záplat, teda kúskov látky.
Patchwork je druh ručných prác, spočívajúci v zošívaní menších ústrižkov látok rôznych vzorov, farieb a tvarov zostavovaných do vopred zvoleného vzoru.
Spojením patchworku s ďalšími vrstvami materiálu, spravidla s vatelínom a podšívkou a ich spoločným ozdobným preštepovaním, vzniká quilt.
História tejto techniky siaha až do staroveku - starého Egypta. Patchwork, ako ho poznáme dnes, pochádza z Anglicka, ale najviac sa rozšíril v Severnej Amerike zásluhou žien prisťahovalcov a osadníkov.
Patchwork poskytoval spôsob, ako maximálne zhodnotiť zvyšky látok a látky z obnosených odevov a vytvoriť z nich užitočné, teplé prikrývky na zatepľovanie obydlí, ale aj na šitie závesov, nahrádzajúcich dvere.
Látky boli v minulosti, vlastne až do nástupu výroby strojovo tkaných látok vzácne, preto bolo nutné využiť zmysluplne každý jeden kúsok.
Spočiatku slúžil patchwork na vystuženie odevu, neskôr sa táto technika začala používať na výrobu interiérových textílií. Z malých, rôznofarebných kúskov látky sa vytvárajú väčšie farebné vzory.
Takto vznikne patchwork, ktorý je zospodu podšitý jednoliatym kusom látky, pričom medzi obidve vrstvy sa zvykne vkladať rôzne hrubá výplň. Látky by mali byť bavlnené a pred strihaním ich treba vyprať v 40-stupňovej vode.
Na prvý pohľad vyzerá táto technika náročne, no po zvládnutí základov sa možno práve i vy pripojíte k miliónom ľudí na celom svete, ktorí podľahli čaru tejto umeleckej tvorby.
Technika patchworku sa najčastejšie uplatňuje pri šití prikrývok a vankúšov, ale nájde svoje využitie aj pri tvorbe tašiek a batohov, nástenných ozdobných quiltov, teplých búnd, viest a iných odevných i bytových doplnkov.
V špeciálnych predajniach možno zakúpiť potreby a látky na výrobu patchworku, a potom už len treba mať dosť času, trpezlivosti a vhodné pomôcky - pravítka, podložky, rezače, lampy, špendlíky, náprstky, ihly, minižehličku, nožnice a pomôcku na vytváranie šikmého pásika.